چه زمانی زردی بدن نوزاد خطرناک است؟

چه زمانی زردی بدن نوزاد خطرناک است؟

برای اینکه بتوانید تشخیص دهید که زردی بدن نوزاد تا چه اندازه خطرناک است بهتر است ابتدا درجه زردی را اندازه گیری کنید. پس از اندازه گیری کردن زردی بدن نوزاد اگر نوزاد در روزهای ابتدایی تولد خود باشد و درجه زردی آن بین 13 تا 17 باشد باید بدانید که این درجه خطرناک است. بیشترین درجه زردی در نوزادان 25 می باشد. دقت نمایید که میزان درجه زردی نوزاد تنها توسط پزشک متخصص و پس از انجام تست های مختلف قابل انجام می باشد. به صورت بصری نمی توانید میزان زردی نوزاد را تشخیص دهید.

با توجه به میزان زردی بدن نوزاد شما می توانید درجه زردی بدن وی را تشخیص دهید. در این بین توجه به سن نوزاد و همچنین آزمایش خون مورد بررسی قرار می گیرد.

روش های تشخیص خطرناک بودن زردی نوزاد

به طور کلی می توان با یک نگاه کلی تا حدودی میزان خطرناک بودن زردی نوزاد را تشخیص داد ، شما می توانید طبق فرمول زیر که به شما خواهیم گفت بتوانید میزان خطرناک بودن زردی نوزاد را تشخیص دهید.

بدن زرد نباشد: 0 – صورت و گردن زرد است: 1 – قفسه سینه و پشت هم زرد می باشد: 2 – از ناف تا زانو نیز زرد است: 3 – زانو و پاها هم زرد می باشد: 4 – کف دست و پاها زرد است: 5

طبق این لیست شما باید پس از دیدن زردی بدن نوزاد به پزشک معالج مراجعه کنید ، چرا که ممکن است زردی خطرآفرین شود. بیلی روبین بالای 5 در 24 ساعت ابتدایی زندگی نوزاد بسیار خطرناک محسوب می شود. در این بین شما می بایست نوزاد خود را به پزشک نشان دهید. دقت کنید میزان بیلی روبین در روزهای بعدی طبیعی می شود. اگر چند روز از تولد نوزاد شما می گذرد درجه بیلی روبین 7 تا 8 مشکل ساز است.

اگر نوزاد شما در روزهای سه تا هفتم زندگی خود را سپری می کند و دارای درجه زردی 15 تا 17 است نیاز به بستری شدن دارد. برای تشخیص مقدار دقیق زردی از روی ظاهر نوزاد نمی توان تشخیص داد و باید توسط دستگاه فتوتراپی اندازه گیری شود. اگر زردی بدن نوزاد زیاد باشد برای درمان از روش تعویض خون استفاده می شود.

درمان زردی در نوزاد

در صورتی که پس از اندازه گیری میزان درجه زردی نوزاد مشخص شود که مقدار بیلی روبین بدن نوزاد بیش از 20 می باشد ، پزشک فورا اقدام به تعویض خون نوزاد خواهد کرد. این امر در نوزادان نارس و مبتلایان به بیماری های دیگر بیشتر دیده می شود. این کار پزشک باعث می شود تا میزان بیلی روبین نوزاد از بافت ها خارج شود.

3.5/5 - (10 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *