اکثر کودکانی که متولد می شوند دارای بیماری زردی هستند که مهمترین نشانه آن زرد بودن رنگ پوست نوزاد است و بیماری معمول و رایجی است و درصورتی که والدین نوزاد برای درمان به موقع اقدام کنند می توانند این بیماری به طور کل درمان نمایند .ما قصد داریم در این مطلب اطلاعات مفید و موثر در مورد بیماری زردی نوزاد و عوامل و علت آن اطلاع رسانی کنیم پس در ادامه با ما همراه باشید .

زردی نوزاد چیست

زردی نوزاد چیست

برای تامین اکسیژن مورد نیاز کودک در شکم مادر  لازم است تا گلبول های خون افزایش یابد،و بعد از به دنیا آمدن کودک به دلیل دریافت اکسیژن مورد نیاز ،دیگر عملا نیازی به این گلبولها نیست و با از بین بردن این گلبول ها،میزان هموگلبین کاهش پیدا میکند و این هموگلبین ها به بیلی روبین تبدیل می شود.

زمانی که کبد کودک نتواند بیلی روبین اضافی را به سرعت دفع کند این بیلی روبین ها باعث نماین زردی در کودک می شود و به اصطلاح گفته می شود که نوزاد به زردی نوزاد مبتلا شده است .

اکثر مردم معتقدند در بعضی نوزادان که زردی ندارند،دلیل آن تغذیه سالم مادر بوده و تغذیه نا سالم باعث زردی در نوزاد است و در صورت داشتن زردی نوزاد مادران شیر خود را برای چند روز از نوزادان خود منع می کنند  و این عمل حتی ممکن است باعث تشدید زردی نوزاد شود و ندادن شیر مادر هیچ اثری در بهبود زردی کودک ندارد.

زردی نوزاد بیماری زیاد خطرناکی نیست اما این بدان معنی نیست که نباید برای درمان آن اقدامی کرد و اگر زردی نوزاد به موقع درمان نشود می تواند عواقب جبران ناپذیری را نظیر عقب ماندگی ذهنی و در برخی مواقع مرگ به جای گذارد .

کدام دسته از نوزادان بیشتر در معرض بیماری زردی هستند؟

  • نوزادانی که زودتر از موعد زایمان یعنی 9 ماه به دنیا می آیند بیشتر از سایر نوزادان در معرض خطر زردی نوزاد قرار خواهند گرفت .
  • در صورتی که خانواده فرزند دیگری داشته باشند که در گذشته به زردی مبتلا شده باشد نیز خطر ابتلا زردی نوزاد در فرزند جدید را تشدید می کند .
  • اگر مادر نوزاد به بیماری دیابت مبتلا باشد این احتمال وجود دارد که فرزند آن به عارضه زردی نوزاد دچار گردد .
  • وزن نوزاد نیز در زردی آن موثر است و نوزادانی که وزنی کمتر از دو و نیم کیلو گرم دارند بیشتر در معرض زردی نوزاد قرار دارند .
  • نوزاد مبتلا به فاوویسم
  • تغذیه نوزاد در روز های اول زندگی خود بسیار حائز اهمیت است و نوزادانی که در این دوران با کمبود شیر مادر مواجه شوند در معرض ابتلا به زردی قرار می گیرند .

 

تشخیص زردی نوزاد چگونه است؟

تشخیص زردی نوزاد

تشخیص زردی نوزاد

بیشتر نوزادان در چند روز اول تولدشان دچار زردی می شوند که در نوزادان نارس بیشتر به چشم می آید.تقریبا درصد بیشتر زردی از طریق رنگ پوست نوزاد قابل تشخیص است.و بستگی به درجه زردی نوزاد دارد و هر چقدر بیشتر باشد نیاز به بستری دارد.زردی در انگشتان پا و دست و سفیدی چشم قابل مشاهده است که با دیدن این علائم باید سریعا به پزشک مراجعه کرد.

مدت زمان زردی در نوزادان

میزان درجه زردی در نوزادان متفاوت است و درجه زردی در نوزادان به وزن کودک پس از تولد بستگی دارد.در نوزادان کمتر از دو نیم کیلو گرم و نارس بین یکتا سه هفته میزان زردی کاهش ورفع می گردد.برای اطمینان از سلامت نوزاد می بایست از روز 3 تا 7 بعد از تولد توسط پزشک معاینه شوند.

درمان و پیشگیری زردی در نوزادان

درمان و پیشگیری زردی در نوزادان

درمان و پیشگیری زردی در نوزادان

اکثر مادران معتقدند که با ندادن شیر به نوزاد خود باعث کاهش زردی در نوزاد خود می شوند در صورتی که این مسئله ریشه ی علمی نداشته و برای درمان زردی نوزاد باید به پزشک معالج مراجعه نمود و از درمان خودسر اجتناب کرد .

درمان زردی قطعا باید با دستور پزشک صورت بگیرد و شدت آن ممکن است نیاز به بستری و اگر نیاز باشد باید از طریق نور و به اصطلاح پزشکی فوتوتراپی صورت گیرد.

درمان اصلی زردی نوزاد نیز همان استفاده از دستگاه فتوتراپی است . فرایند این دستگاه بدین صورت است که روی بیلی روبین موجود در خون نوزاد فرایند های پیچیده ای را انجام می دهد تا بیلی روبین اضافه خون نوزاد از طریق ادرار و مدفوع دفع شود .

برای استفاده از دستگاه فتوتراپی دو راه حل معمول وجود دارد . راه حل اول این است که نوزاد خود را در بیمارستان بستری کنید و راه حل دوم نیز این است که برای استفاده از دستگاه فتوتراپی برای اجاره دستگاه زردی نوزاد اقدام کنید .

هر کدام از روش های فوق دارای مزایا و معایب مخصوص به خود هستند در ادامه قصد داریم تا مختصرا به مزایای که اجاره دستگاه فتوتراپی برای شما در پی خواهد داشت اشاره نماییم . پس در ادامه با ما همراه باشید .

  • با اجاره دستگاه زردی نوزاد و درمان نوزاد در منزل می توان از این مزیت برخوردار بود که نوزاد از محیط آلوده بیمارستانی به دور است و در خانه درمان می شود .
  • با درمان زردی نوزاد در منزل می توان از این اطمینان داشت که نوزاد نزد پدر و مادر خود درمان می شود و نوزاد در حین درمان می تواند از شیر مادر خود تغذیه نماید .
  • اجاره دستگاه زردی نوزاد به جای بستری کردن نوزاد در بیمارستان دارای هزینه ی بسیاری کمتری بوده و برای خانواده ها بسیار مقرون به صرفه تر خواهد بود . با بستری کردن نوزاد در بیمارستان شما علاوه بر اینکه باید هزینه های بیمارستانی را پرداخت کنید هزینه های جانبی ها دیگری نیز مانند هزینه رفت و آمد را برای شما در پی خواهد داشت . در صورتی که شما با اجاره دستگاه فتوتراپی تنها اجاره بها آن را می پردازید که بسیار از هزینه ی بستری کردن نوزاد در بیمارستان کم تر خواهد بود .

برای درمان عارضه زردی نوزادان در بعضی مواقع ممکن است نیاز به تعویض خون نوزاد باشد و برای جلوگیری از این عمل باید والدین سریع تر به پزشک جهت معاینه مراجعه کنند.مراجعه نکردن به پزشک جهت درمان زردی نوزاد ممکن است عوارض جبران ناپذیری را به جای بگذارد عوارضی همچون فلج مغزی و نداشتن تعادل حرکتی و کم شنوایی اشاره کرد.