پرستار کودک 👩‍⚕️ – راهنمای استخدام پرستار بچه در منزل + قیمت


 

 

 

 

 

پرستار کودک در منزل 👩‍⚕️ درواقع نگهداری کوتاه مدت از کودک است. یکی از سخت ترین چالش های والدین قطعاً استخدام پرستار کودک قابل اعتماد است.

توجه داشته باشید که فرزند دلبند شما در طول روز (بسته به نیاز)، مدت زمان نسبتا زیادی را با پرستار وی خواهد گذراند. پس اینکه پرستار وی فردی دلسوز و مسئولیت پذیر و پایبند به اصول اخلاقی باشد، مورد انتظار است.

یافتن فردی که قرار است از فرزند شما نگهداری یا اصطلاحا پرستاری کند، نیازمند وقت بسیاری است. در حقیقت والدین عزیز انتظار دارند فردی بالغ و مهربان، دارای عقل سلیم و واقعاً علاقه مند به کودکان برای مراقبت و نگهداری از فرزندانشان پیدا کنند که البته این یک انتظار بیجا نیست،

این روزها والدین شاغل تمایل دارند به جای اینکه فرزندشان را به مهد کودک بفرستند. یک پرستار بچه قابل اعتماد و دلسوز استخدام کنند. تا از بابت مراقبت و نگهداری از فرزندشان هیچ گونه نگرانی نداشته باشند.

اما با توجه به شرایطی که در جامعه حاکم است، این امکان وجود دارد که استخدام پرستار کودک در منزل برای والدین دردساز باشد و یا مشکلاتی جبران ناپذیر را در پی داشته باشند.

به همین دلیل توصیه ما به شما این است که قبل از استخدام پرستار کودک در منزل نکاتی را رعایت کنید. در ادامه این مطلب اطلاعاتی را در رابطه با راهنمای انتخاب پرستار کودک در منزل و تعرفه پرستار کودک در منزل در اختیار والدین عزیز قرار خواهیم، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا در نهایت انتخاب مناسبی داشته باشید.

پرستار کودک در تهران

شغل پرستار کودک در ایران و سایر کشور ها

در غرب بیشتر این شغل برای درامد زایی توسط نوجوانانی که واجد شرایط اشتغال در اقتصاد عمومی نیستند انجام می شود. اما در ایران این شغل بیشتر بر عهده بانوان بالغ است. بسته به توافق بین والدین و پرستار کودک، نوع کار برای پرستار بچه ها از نگهداری از کودک در حال خواب، تعویض پوشک، بازی و تهیه غذا، تا حتی آموزش خواندن با کودک متفاوت است.

در برخی از کشورها ، سازمانهای مختلف دوره های آموزشی ای را برای پرستاران کودک تهیه می کنند. بسیاری از آنها بر ایمنی کودکان و کمک های اولیه مناسب برای نوزادان و کودکان تمرکز می کنند.

فعالیتهای متفاوتی برای نوزادان و کودکان نوپا مورد نیاز است. برای نگهداری از این کودکان، درک نیاز های آنها برای پیشرفت در کار بسیار مفید خواهد بود. و این آموزش ها به پرستاران داده می شود.

پرستار بچه به عنوان کارمندانی که حقوق می گیرند، اغلب نیاز به افشا یا ارزیابی سوابق کیفری خود دارند تا از استخدام افراد هبفیلیا ، پدوفیل و سایر متقاضیان نامناسب جلوگیری شود.

مزایا و معایب استخدام پرستار کودک چیست ؟

شاید زمانی که در ذهن خود دارید مرور می کنید که آیا واقعا به داشتن پرستار بچه نیاز دارید یا خیر، به این موضوع نیز فکر کنید که استخدام پرستار کودک چه مزایا و معایبی را برای شما به همراه خواهد داشت که در ادامه قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم پس با ما همراه باشید .

مزایای پرستار کودک ✅

عدم نیاز به حضور والدین کودک در خانه

زمانی که شما پرستار بچه استخدام می کنید دیگر نیازی به حضور شما در منزل نیست !! درست متوجه شده اید شما می توانید با خیالی آسوده به کارهای خود برسید و از این موضوع مطمئن باشید که فرزند شما در آرامش است .

در گذشته شغل پرستاری کودک، به صورت مقطعی و به صورت پاره وقت درروز انجام می شد. اما امروزه این خدمات به صورت شبانه روزی نیز قابل پیگیریست.

مراقبت انحصاری از فرزند شما

در صورتی که فرزند خود را به مهدکودک ببرید یک مربی به چند کودک به صورت همزمان رسیدگی خواهد کرد اما شما می توانید از این موضوع مطمئن باشید که با استخدام پرستار کودک، فرزند شما از مراقبت شخصی بهره مند می شود .مطمعنا این افزایش توجه و خدمات، افزایش هزینه را در پی خواهد داشت.

داشتن برنامه زمانی منعطف

زمانی که پرستار را استخدام می کنید می توانید برنامه زمانی خود را با پرستار بچه هماهنگ کنید برای مثال اگر فرزند شما به جای داشتن پرستار به مهدکودک برود روز های تعطیل فرزند شما بدون مراقبت می ماند اما شما می توانید روز های تعطیل را هم با پرستار هماهنگ کنید که از فرزند شما مراقبت کند .

پرستار کودک

تعامل بهتر با والدین

پرستار کودک باید علاوه بر تغذیه، سلامت، بهداشت و همینطور خواب کودک توجه کافی داشته باشد. بر آموزش و رفتار و همینطور روان کودک اشراف کافی داشته باشد.

توجه دارید پرستار مدت زمان طولانی ای را (با توجه به نیاز)، با فرزند شما سپری می کند. کودکان در سالهای نخست زندگی، بیشترین بازده یادگیری را در طول زندگی خود دارند. پس باید پرستار کودک بر مهارت و یادگیری کودک توجه کند.

معایب پرستار کودک ❌

در دسترس نبودن جایگزین برای نگهداری از فرزند شما

در برخی موارد ممکن است شرایطی ایجاد شود که پرستار کودک شما قصد قطع همکاری با شما را داشته باشد و ممکن است شما و فرزندتان به مشکل بر بخورید.

کودک شما ممکن است به پرستار وی(در واقع مادر دوم خود میشناسد)، عادت کرده باشد و قطع همکاری پرستار بر روان کودک تاثیر گذارد. در چنین شرایطی شما باید در قرارداد خود قید کنید که پرستار باید یک ماه قبل از قطع همکاری به شما اطلاع دهد تا شما زمان کافی برای پیدا کردن پرستار جایگزین داشته بشید.

روابط و تعامل اجتماعی کمتر فرزند شما

ممکن است شما احساس کنید اگر شما به جای استخدام پرستار کودک وی را به مهدکودک یا پیش دبستانی ببرید برای روابط اجتماعی کودک موثر است که کاملا درست است.

اما شما می توانید فرزند خود را در کلاس های مختلفی ثبت نام کنید تا این مشکل را نیز حل کنید .کودکان علاوه بر مراحل اولیه زندگی خود(اولویت دارد)، در تمام مراحل زندگی نیازمند دوست و تعاملات سالم اجتماعیست.

هزینه بیشتر

یکی از مهم ترین مواردی که حتما باید راجب این موضوع تفکر و تامل کنید و به صورت کامل راجب این موضوع تخقیق کنید تعرفه پرستار کودک در منزل است که این هزینه قطعا از مهدکودک بیشتر است.

تعرفه پرستار کودک در منزل با توجه به مهارت و گواهی فرد، توانمندی ها و همینطور از شهری به شهر دیگر، باتوجه به امکانات متفاوت است.

نرخ دستمزد این خدمات نسبت به سال 2010 رشد 26 درصدی داشته، این بدین معنیست که انتظارات والدین از پرستار بچه بیشتر و همینطور استخدام سخت تر شده است. اگر شما قصد استخدام پرستار کودک را دارید، توجه کنید هزینه دریافتی پرستاری با امتیاز والا تر، بیشتر از پرستاران دیگر است.

ایجاد محدودیت در حریم خصوصی

در صورتی که شما به وجود فردی غیر از اعضای خانواده در منزل خود عادت نداشته باشید ممکن است در چند روز ابتدایی حضور پرستار در منزل خودتون احساس کنید حریم شخصی خود را از دست داده اید که به مرور به این مسئله عادت می کنید .

تاثیر گذاری منفی

نباید از این مسئله مهم غافل بود که رفتار، گفتار، اخلاق و همینطور مهارت های پرستار بر فرزند تاثیر بسزایی دارد. و همینطور کودک علاقه و شوق بسیاری بر یادگیر و همینطور تقلید از فرد بزرگتر و محیط اطراف خود دارد.

پس اینکه پرستار بچه دارای ملاک های مناسب الگو فرزند شمارا داشته باشد و بتواند فرزند شما را به هدفی که والدین در نظر دارند راهنمایی کند، الزامیست.

علاوه بر مطالب فوق، ایجاد محیطی امن در خانه نیز حائز اهمیت است، لطفا در هنگام استخدام پرستارکودک در منزل، آگاهی کامل و شناخت کافی بر وی داشته باشید، در غیر این صورت ممکن است تاثیرات جبران ناپذیری در پی داشته باشد.

پیدا کردن یک مرکز پرستاری خوب

مهم ترین مشکلی شما در استخدام پرستار کودک با آن برخورد خواهید کرد مشکل پیدا کردن یک مرکز پرستاری مناسب است که زردی کلینیک در این مسئله به شما یاری می رساند. کافی است با شماره های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید .

اسختدام پرستار بچه

در انتخاب پرستار بچه به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

اگر شما هم از آن دسته از والدینی هستید که مشغول به کار هستند و برای نگهداری و مراقبت از فرزندشان به دنبال پرستار کودک مناسبی هستند، یکی از مهم ترین اولویت های شما باید کسب اطلاعات کافی در رابطه با انتخاب پرستار بچه در منزل و یا در صورتی که فرزندان شما دوقلو هستند

انتخاب پرستار کودک دو قلو باشد. در این مطلب علاوه بر ذکر نکات انتخاب پرستار بچه به معرفی ویژگی های پرستار بچه شایسته خواهیم پرداخت.

حال ممکن است این سوال برای شما ایجاد شود که برای انتخاب پرسـتار کـودک در منزل بهترین راه کار چیست؟ به یاد داشته باشید که برای انتخاب پرستار کودک مناسب باید تحقیقات گسترده ای را انجام دهید،

علاوه بر این باید کاملا زیرکانه عمل کنید. توصیه ما به شما این است که برای استخدام پرستار کودک مناسب از دوستان، آشنایان، اقوام و حتی مراکزی که خدمات پرستار کودک در منزل را ارائه می دهند کمک بگیرید و در این زمینه راهنمایی و مشاوره لازم را دریافت نمایید. برای انتخاب پرستار بچه باید به نکات زیر توجه کنید :

 • در نظر گرفتن ویژگی های پرستار کودک
 • تحقیق در رابطه با معرف پرستار بچه
 • استخدام پرستار به صورت آزمایشی
 • انجام تحقیقات کامل و گسترده
 • برگزاری جلسه مصاحبه

پرستار بچه در سعادت آباد

پرستار کودک دوقلو باید چگونه باشد؟

با توجه به تحقیقات انجام شده امروزه از هر 6400 زایمان یک زایمان به صورت دوقلو و حتی سه قلو است. بسیاری از ما از دیدن دوقلوها و یا چندقلوها خوشحال می شویم، اما در نظر داشته باشید که مراقبت از آن ها برای والدین کمی دشوار است و در حقیقت مسئولیتی که بر روی دوش آن ها است دو برابر می باشد. بنابراین والدینی که فرزند دوقلو دارند به طور حتم به کمک نیاز خواهند داشت. بهره گیری از خدمات پرسـتار کـودک دوقلو بهترین راه حل برای مراقبت از دو قلوها و یا چندقلوها می باشد. پرستاری از کودکان دو قلو به تجربه و دانش کافی نیاز دارد. به عنوان مثال پرستارانی که وظیفه مراقبت و نگهداری از کودکان دوقلو را بر عهده دارند باید برای تغذیه کودکان در حال رشد برنامه غذایی مناسبی را در نظر بگیرند.

پرسـتار کـودک در منزل

پرسـتار کـودک در منزل

امروزه بسیاری از مادرها شاغل هستند، به همین دلیل ممکن است بیشتر روز را در کنار نوزاد خود نباشند.

در عین حال در برخی شرایط این امکان وجود دارد که مادر خانه دار باشد اما به دلیل پرجمعیت بودن خانواده، به یک پرستار کودک در منزل نیاز باشد.

با بهره گیری از خدمات پرستار نوزاد در منزل دیگر در رابطه با امور نگهداری و مراقبت از نوزاد دلبندتان نگران نخواهید بود. لازم به ذکر است که یکی از شاخه های رشته پرستاری که مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است پرسـتار بچه است.

پرستار نوزاد با توجه به مهارت و تخصصی که در این زمینه کسب نموده است. باید تمامی گزارش های لازم در زمینه رشد و سلامت فرزند را در اختیار والدین عزیز قرار دهد. زردی کلینیک با دریافت مجوز رسمی از وزارت بهداشت اماده ارائه خدمات پزشکی از جمله ارائه خدمات پرستار کودک در منزل می باشد.

اولین قدم برای پیدا کردن پرسـتار کـودک مناسب جستجوی یک مرکز معتبر است. در یک کلینیک معتبر تمامی افرادی که در زمینه پرستاری کودک فعالیت می کنند باید تمامی دوره های آموزشی مربوط به این رشته را گذرانده باشند.

پس از پیدا کردن مرکز معتبر شما باید تمامی اولویت های خود را به کلینیک مورد نظر توضیح دهید. تا در نهایت با در نظر گرفتن خواسته ها و نیاز شما یک پرستار مناسب برای نگهداری و مراقبت از کودک دلبندتان به شما معرفی گردد.

قیمت پرستار کودک در منزل سال 1400 💰

به صورت کلی باید گفت عدد و رقم ثابت و تعیین شده ای بابت پرستاری در کودک شما دریافت نمی شود و همه چیز بستگی به توافقات طرفین دارد .

به زبان ساده تر این شما هستید که باید در هنگام استخدام پرستار کودک در منزل تمامی مواردی که نیاز دارید را بیان کنید. برای مثال یک خانواده نیاز دارد تا پرستار در امور منزل نیز مانند آشپزی به مادر کودک کمک کند بنابراین این مورد هم در حقوق پرستار باید لحاظ شود هم در قرارداد ذکر شود .

در ادامه برای شما عزیزان جدولی رو در نظر گرفتیم که می تواند برای مرجع در زمینه تعرفه پرستار کودک در منزل مورد استفاده قرار دهید . لازم به ذکر است که قیمت هایی که در جدول زیر عنوان شده به تومان می باشد و برای سال 1400 نوشته شده است .

[table id=1 /]

در جدول بالا به صورت کلی شما را با میزان دستمزد انواع پرستار کودک در منزل آشنا کردیم تا یک قیمت کلی از این خدمات داشته باشید.

در جدول پایین تعرفه خدمات مازادی که ممکن است نیاز داشته باشید را به صورت ماهیانه برای شما گردآوری کرده ایم . البته لازم به ذکر است که این تعرفه ها به صورت ماهیانه به حقوق پرستار اضافه می شود .

[table id=2 /]

معیارهای تعرفه پرستار کودک در منزل

همانطور که گفتیم نرخ دستمزد این خدمات نسبت به سال 2010 رشد 26 درصدی داشته. این بدین معنیست که انتظارات والدین از پرستار بیشتر و همینطور استخدام سخت تر شده است.

بسیاری از افراد علاوه بر شاغل بودن به دلیل غیر قابل پیش بینی، توانایی مراقبت و نگهداری از فرزندان خود را ندارند. بدین منظور بهترین راه حل برای این افراد استخدام پرستار کودک در منزل است.

تعرفه پرستار کودک در منزل به موارد مختلفی بستگی دارد. لازم به ذکر است که پرسـتار بچه به صورت پاره وقت و یا ۲۴ ساعته استخدام می شود. پرستاری که به صورت پاره وقت وظیفه مراقبت و نگهداری از کودک را بر عهده داشته باشد باید تمامی نیازهای کودک از جمله خوراک و بهداشت را تامین نماید.

در این میان برخی از والدین به دلیل مشغله کاری زیادی که دارند اقدام به استخدام پرستار کودک به صورت ۲۴ ساعته می نمایند.

همچنین قیمت پرستار کودک به عواملی همچون نوع خدماتی که پرستار ارائه می دهد، محیط زندگی پرستار، سطح تجربیات و تخصص او بستگی دارد. در حقیقت تعرفه پرستار کودک در منزل با توجه به خدماتی که ارائه می دهد تعیین می شود.

امروزه انتظارات والدین از پرستاران بیشتر از گذشته است. زیرا با پیشرفت روز افزون علم و تکنولوژی، هیچ مادر یا پدری نمی خواهد که فرزندش از علوم روز جا بماند.

پس باید پرستار استخدامی، بر تکنولوژی(رایانه یا استفاده از تلفن همراه و…) و همینطور علوم ابتدایی که تاثیر بسزایی بر استعداد کودک و هوش وی دارد، تسلط کافی داشته باشد. تا در صورت بروز علامت سوال در ذهن کودک، توانایی پاسخ داشته باشد.

پس باید انتظار داشت که تعرفه پرستار کودک در منزل نسبت به گذشته افزایش یافته و همینطور معیار های انتخاب توسط والدین و همینطور مراکز استخدامی نیز، پیشرفت یا کلا تغییر کرده است.

پرستار کودک در تهران

مزایای پرستار کودک در منزل تهران

برای درخواست پرستـار کـودک در منزل تهران می توانید به مراکز خصوصی و دولتی مراجعه کنید. خوشبختانه امروزه مراکز خصوصی معتبری در زمینه ارائه خدمات پرستار کودک در منزل تهران فعالیت می کنند. از مزایای پرستاری نوزاد در منزل تهران می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

 • بهره گیری از خدمات پرسـتار کـودک در منزل تهران برای خانواده از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است. زمانی که از کودک شما در خانه مراقبت و نگهداری شود دیگر نیازی به پرداخت هزینه برای رفت و آمد و بردن کودک دلبندتان به مراکز نگهداری از کودکان نخواهد بود. بنابراین در زمان و هزینه صرفه جویی خواهد شد.
 • برای آموزش و تربیت کودکان باید آمادگی لازم را داشته باشند. آمادگی کودکان در محیط خانه به مراتب بیشتر از محیط مراکز نگهداری از کودکان و حتی مهد کودک خواهد بود. به طور کلی کـودک در منزل احساس امنیت و آرامش دارد.
 • به طور معمول در مهد کودک ها و مراکز خدماتی پرستاری از کودک بیماری های عفونی شایع است. بنابراین با درخواست پرستار بچه در منزل امنیت و سلامت کودک دلبندتان حفظ خواهد شد.

وظایف پرستار کودک در منزل چیست ؟ خدمات پرستار بچه در منزل تهران

با توجه به نیاز و انتظارات شما وظایف و خدمات پرستار بچه در منزل تهران متفاوت خواهد بود. به علاوه هر یک از پرستاران کودک با توجه به تخصص، تجربه و مهارتی که دارند خدمات متعددی را ارائه می دهند.

اگر والدین عزیز از وظایف پرستاران اطلاعات کافی داشته باشند در نهایت می توانند بهترین پرستار کودک را انتخاب کنند. پرستاران با توجه به سن، جنسیت و شرایط کودک به عنوان مادریار، کودک یار و پرستار کودک بیمار به شما معرفی می شوند. اما به طور کلی از وظایف پرستار بچه در منزل تهران می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

 • به منظور افزایش قدرت یادگیری کـودک پرسـتار موظف است با کودک شما بازی های آموزشی انجام دهد.
 • وعده های غذایی و میان وعده های سالم کودک آماده شود.
 • پرستار باید بتواند با کـودک ارتباط خوبی را برقرار کند.
 • در صورت نیاز پرستار باید در انجام امور منزل به مادر کمک کند. (قبل از عقد قرارداد با توجه به شرایط پرستار تعیین خواهد شد.)
 • پرستار موظف است فعالیت های خلاقانه و سرگرم کننده را همراه با کودک انجام دهد.
 • پرسـتار باید به به تغذیه کودک توجه کافی داشته باشد.
 • مراقبت و نگهداری از کودک
 • حفظ امنیت کودک
 • و غیره

قرارداد پرستار کودک در منزل

در صورتی که موفق به پیدا کردن پرستار کودک با شرایط مدنظر خود شدید باید نسبت به عقد قرارداد اقدام نمایید . نکته ای که حائز اهمیت است این است که شما باید از این موضوع آگاه باشید که قرارداد شامل چه موضوعاتی است . در عقد یک قرارداد خوب شما باید همه ی موارد را با ریزترین جزئیات ذکر کنید اما به صورت کلی پایه اساس قرار داد بر مبنای موارد زیر است :

 1. مشخص کردن ساعات کاری
 2. مشخص کردن مراقبت روزانه یا شبانه روزی
 3. مشخص کردن یک محدوده زمانی کار آزمایشی برای پرستار که در صورت تایید نهایی توسط شما پرستار کار خود را شروع کند .
 4. مشخص کردن وظایف کاری پرستار کودک
 5. مشخص کردن موارد کاری مازاد مانند آشپزی و رسیدگی به امور منزل
 6. مشخص کردن خالص حقوق دریافتی پرستار به همراه زمان پرداخت
 7. تعطیلات پرستار و شرایط اضافه کاری
 8. شرایط فسخ قرارداد و لغو همکاری

نکاتی راجب پرستاران کودک

مراقبت از کودکان فقط به این معنا نیست که در خانه کسی حضور داشته باشد و گهگاه به کودک نگاه کند تا مطمئن شود هنوز نفس می کشد. شما باید بدانید که نگهداری از بچه به این معنی است که آنها مسئول هر اتفاقی هستند که برای کودک شما اتفاق می افتد.

پرستار بچه باید بداند در هر لحظه کودک نیازمند چه عواطف یا چه خدماتیست، کودکان زبان بدن و گفتار مخصوص خود را دارند، شناخت این رفتار ها به شوق و استعداد پرستار بستگی دارد، اینگونه که این کارباعث کسالت وی نشود و هرلحظه از بودن در کنار کودک لذت ببرد پرستاری از کودکان یک مسئولیت بزرگ است و شما باید در هنگام استخدام پرستار کودک، از هر جهت به آن پرستار اعتماد داشته باشید.

سنجش پرستار کودک توسط والدین

برای انتخاب بهتر و مطمعن پرستار بچه می توانید با فرد منتخب مصاحبه حضوری انجام دهید تا بهتر با فرد آشنا شده و آستانه تحمل فرد را بسنجید. آستانه تحمل فرد در برابر ناملایمتی های رفتاری کودک، اینکه پرستار چگونه بهترین پاسخ را به فرزند شما خواهد داد. در این مصاحبه شما باید سعی کنید، ویژگی های رفتاری و روانی پرستار را بسنجید. این مصاحبه باید هدفمند باشد و یک گفت و گو معمولی نیست. در این مصاحبه به این معیار ها توجه داشته باشید:

 • سطح سواد و از همه مهم تر مدرک تحصیلی وی که مرتبط با تربیت کودک می‌باشد.
 • پوشش وی، ظاهر
 • سن
 • نگهداری و تیمار کردن کودک
 • آشنایی او با مواقع اضطراری

سطح سواد

پرستار باید بر تمامی نکات پرستاری از کودک در سنین مرتبط آگاه باشد . همچنین برعلوم ابتدایی و طریقه آموزش به کودک اشراف کافی داشته باشد.

نمیگوییم تمام معیار های صلاحیت استخدام پرستار کودک در این مورد گنجانیده شده است ولی حائز اهمیت هست. پرستار باید بر علوم تربیت کودک آگاهی کامل داشته باشد.

ظاهر و پوشش پرستار کودک

ما با مهمان داران یا پرستاران احساس راحتی می کنیم. کودکان نیز جذب ظاهر و پوشش افراد شده و بیشتر با انها احساس راحتی و صمیمیت پیدا می کنند.

داشتن ظاهری آراسته یکی از معیار هایی است که کودک را جذب دوستی با پرستار کودک می کند،پرستار باید به بهداشت و ظاهر وی اهمیت قاعل شود، چون ممکن است روی کودک تاثیر بگذارد.

سن پرستار بچه

معیار مهم در انتخاب پرستار سن وی است. پرستار نباید خیلی مسن و بی حوصله و نه خیلی جوان و بی تجربه باشد.

پرستاران در سن میانسالی به اندازه کافی باتجربه و حوصله کافی دارند تا با کودک ارتباط کودکانه برقرار کنند. توجه کنید که این معیار دلیل بر این نیست که هر پرستار مسن یا هر پرستار جوانی توانایی انجام کار ندارد. می توانید با انجام سنجش های مرتبط توانایی وی را سنجید.

نگهداری و تیمار کردن کودک

مهارت یک پرستار بچه از خصوصیات مهمی که باید به آن توجه شود. منظور از این قسمت مهارت های مربوط به نگهداری و تیمار کردن کودک است. آیا او توانایی کامل حمام کردن کودک را دارد؟ نکات ایمنی را به او گوشزد کنید. مهارت تعویض پوشک و آماده کرده شیشه شیر یا غذای کودک باید بررسی شود.

آشنایی او با مواقع اضطراری

یک پرستار بچه باتجربه باید بداند در هنگام موقعیت های اضطراری، مانند آتش سوزی یا به خطر افتادن امنیت خانه، چگونه از کپسول آتش نشانی ، از پله های اظطراری، شماره تماس های اضطراری مانند اورژانس، پلیس، آتش نشانی را استفاده کند.

همچنین چیزی که باید بدانید، شماره تماس های اضطراری برای تماس با والدین است. از جمله شماره تلفن مکانی که والدین در هنگام نبودشان در آنجا هستند.
پرستاران موظفند در هر لحظه که متوجه اتفاقی غیر معمول از طرف کودک یا محیط خانه یا حتی امنیت خانه شوند، با والدین تماس بگیرند. این تماس ها اضطراری بوده و نباید توجه به ساعت شبانه روز داشت. والدین توجه به این قضیه داشته باشند که تلفن و شماره تماس لازم را در اختیار پرستار قرار دهند.

راهنمای استخدام پرستار بچه در منزل

نکانی ضروری در رابطه با مسئولیت والدین و پرستار کودک

1-به پرستار بچه این امکان را بدهید که بتواند با برنامه های کودک مناسب، به کودک شما آموزش های روزانه و مبتدی را برای ارتقای سطح هوش و توانایی های شخصی کودک، آموزش دهد.

2-سعی کنید با پرستار فرزند خود رابطه ای صمیمانه و صریح داشته باشید. نکات را به وی گوشزد کنید، اما نه درحدی که او از وظایفش سرباز بزند. در اوایل همکاری سعی کنید زمانی که خود نیز در خانه حضور دارید از کودک شما مرقبت کند تا کاملا آگاه به انس میان کودک خود با او شوید

3-اگر فرزند دلبند شما توانایی صحبت کردن دارد، از نظر او راجب پرستار وی آگاه شوید. سعی کنید با سوالات ساده منظور خود را برسانید. مطمعن شوید با او احساس امنیت و آسایش می کند. اگر حس کردید کودک شما چیزی را مخفی می کند باید به فکر استخدام پرستار دیگر باشید.

4-در صورتی که والدین از تمکن مالی خوبی برخوردارند. بهتر است محیط خانه را به دوربین های امنیتی مجهز کنید و با گوشی همراه خود چک کنید. باید بدانید که پرستار باید در صورت بودن دوربین امنیتی در خانه یا ظبط شدن صدای وی، آگاهی داشته باشد.

5-دفترچه یادداشتی تهیه کنید، یا می توانید از کاغذ های کوچک چسب دار استفاده کنید.هر روز مطالبی که احساس می کنید حائز اهمیت هست را به پرستار گوشزد کنید. مثلا کودک شما امروز احساس شکم درد دارد یا کمی تب دارد، دشب سوهاضمه را تجربه کرده است و…اگر قرار است مدت زیادی فرزند خود را با پرستار تنها بگذارید.سعی کنید از دوست یا فامیل یا فردی به ایشان اعتماد دارید هر از گاهی به پرستار و کودک شما سر بزند.

6-پرستار بچه باید از تغذیه کودکان در هر سنین اطلاع کامل داشته باشد، قبل ازینکه خانه را ترک کنید ظرف غذا محبوب کودک را در اختیار بگذارید تا شرایط نگهداری کودک آسان شود.

7-به پرستار گوشزد کنید نباید کودک را تنبیه کند. طبق مطالعات اخیر تنبیه بدنی تاثیرات بسیار منفی بر خلق و خو فرزند و روان وی می گذارد. به پرستار گوشزد کنید، تنبیه کودک جزو وظایف او نیست.

8-پرستار شما باید بداند در برابر شما و فرزندتان مسئول هست. و در زمان بروز مشکلات وی را مسئول می دانید. به او گوشزد کنید که کسی جز پرستار نباید وارد محیط خانه شود. و پرستار به کسی جز شما پاسخگو نیست.

5/5 - (5 امتیاز)