میوه های مفید برای زردی نوزادان

آیا مصرف انواع میوه ها می تواند برای درمان زردی نوزادان موثر باشد؟ این سوال مادران زیادی است که برای درمان زردی نوزاد خود روش های مختلف را امتحان کرده اند. اگر مادر شیرده هستید باید بدانید که هر غذایی که مصرف می کنید به طور مستقیم روی نوزادتان تاثیر می گذارد، بنابراین رعایت یک رژیم غذایی مناسب و مقوی می تواند برای حفظ سلامتی و رشد خوب نوزادتان حیاتی باشد. اگر نوزادتان دچار زردی شده است و می خواهید بدانید که میوه های مفید برای زردی نوزادان کدامند؛ تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

علت زردی نوزادان چیست؟

وقتی که گلبول های قرمز خونی حامل اکسیژن در بدن پاره می شوند؛ ماده زرد رنگی به نام بیلی روبین به درون عروق خونی آزاد می شود. گلبول های قرمز در بدن نوزادان به سرعت تولید و پاره می شوند، به همین دلیل سطح سرمی بیلی روبین بالا می رود و پوست و سفیدی چشم نوزاد به زردی می زند.

میوه های مفید برای زردی نوزادان

مصرف میوه های مفید برای زردی نوزادان توسط مادران شیرده می تواند به طور موثری موجب کاهش زردی نوزادشان شود. باید در نظر بگیرید که در سنین شیرخوارگی به هیچ وجه به نوزاد خود هیچ چیزی غیر از شیر ندهید. باورهای قدیمی برای خوراندن هرکدام از این میوه ها به نوزادان توسط علم جدید رد شده است. این میوه ها را باید مادران شیرده با توجه به طبع و میل خود به صورت روزانه مصرف کنند، تا اثرات آنها روی شیر مادر گذاشته شود و به صورت با واسطه روی نوزادشان، تاثیرات دیده شود. میوه های مفید برای زردی نوزادان همگی دارای طبع سرد هستند؛ از این دسته میوه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • میوه های تابستانی برای کاهش زردی نوزاد که در فصول گرم سال موجود هستند:
 • هندوانه

از میوه های مفید برای زردی نوزادان که طبع سرد دارد، هندوانه است. این میوه یکی از منبع های مهم ویتامین سی است که به تقویت سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با بیماری ها کمک می کند. آب هندوانه نیز می تواند برای مادران شیرده بسیار خوب باشد.

 • آلبالو

آلبالو برای تصفیه خون از سموم موثر است و دارای طبع سرد و خشک می باشد؛ بنابراین می توان برای مادر دارای فرزند دچار زردی خوب باشد.

 • میوه های زمستانی که در نیمه دوم سال در بازار موجود هستند:
 • انار

این میوه که دارای طبع سرد و خشک است؛ می تواند یکی از میوه های مفید برای زردی نوزادان باشد. مصرف آب انار تازه یا خود میوه انار توسط مادر شیرده توصیه می شود.

 • پرتقال

پرتقال سرشار از مواد مغذی، آنتی اکسیدان ها و ویتامین سی است و برای دفع سموم از خون و بدن موثر است. بنابراین به مادران شیرده توصیه می شود که پرتقال مصرف کنند.

 • نارنگی

نارنگی به کبد کمک می کند که آنزیمی ترشح کند که بیلی روبین را از بدن تصفیه و خارج کند. مادران شیرده می توانند برای کاهش زردی نوزاد خود از این میوه استفاده کنند.

 • سیب سبز ترش

هرچه از خواص سیب بگوییم کم است، به خصوص سیب سبز رنگ که کمی ترش مزه هستند و طبع سردی دارند، برای مادران شیرده بسیار مفید هستند. این میوه با پاکسازی کبد می تواند موجب افزایش دفع بیلی روبین از بدن نوزاد شود. از طرفی دارای مواد معدنی مغذی برای مقابله با بروز زردی است. بنابراین مادران شیرده می توانند به عنوان پیشگیری از بروز زردی در نوزاد خود، به صورت روزانه سیب سبز مصرف کنند.

 • لیمو شیرین

این میوه نیز برای پاکسازی کبد از سموم مفید است و شیر مادر را نیز زیاد می کند. از طرفی با دارا بودن ویتامین سی می تواند در تقویت سیستم ایمنی موثر باشد. بنابراین مصرف این میوه توسط مادران شیرده توصیه می شود.

 • سبزیجات و میوه های چهار فصل مناسب برای زردی نوزاد:
 • خیار

مصرف خیار توسط مادر نیز به اعتقاد بسیاری از افراد می تواند در کاهش زردی نوزاد موثر باشد. این میوه نیز دارای طبع سرد است.

 • کاهو

کاهو موجب افزایش دفع سموم از کبد می شود، شیر مادر را زیاد می کند و طبع سردی دارد؛ به همین دلیل می تواند در کاهش زردی نوزاد اثرگذار باشد.

 • لیمو ترش

همان طور که می دانید لیمو ترش منبع غنی از ویتامین سی است و دارای اثرات سم زدایی کبد است. چند قطره آب لیمو ترش را در یک لیوان آب بچکانید و میل کنید و اثرات آن را در کاهش زردی نوزاد خود ببینید.

میوه های مضر برای زردی نوزاد

بعضی از میوه هایی که دارای طبع گرمی هستند، در صورتی که بیش از اندازه مصرف شوند می توانند موجب تشدید زردی نوزاد شوند. از جمله میوه های مضر برای زردی نوزاد می توان به موز، گلابی، گیلاس، نارگیل، انجیر تازه و خشک، انگور، به، قیسی و مویز اشاره کرد. بهتر است مادران شیردهی که نوزاد دچار زردی دارند؛ از مصرف بیش از اندازه این میوه ها خودداری کنند.

خرما برای زردی نوزاد

طبع خرما گرم است و غذاهای دارای طبع گرم، احتمال زردی نوزاد را تشدید می کنند. خرما خواص فوق العاده ای برای مادر و نوزاد دارد ولی بهتر است مادران شیرده در مصرف آن تعادل را رعایت کنند.

خاکشیر برای زردی نوزاد

همان طور که می دانید خاکشیر یک ترکیب فوق العاده برای پاکسازی کبد از سموم، کاهش حرارت کبد و بهبود عملکرد آن است و برای درمان عارضه های زیادی استفاده می شود. با وجودی که طبع گرم و تر دارد، ولی مصرف مقدار مناسبی از شربت خاکشیر می‌تواند در بهبود کارکرد کبد مادر موثر باشد، در کیفیت شیر او تاثیر بگذارد و برای نوزاد دچار زردی نیز تا حدی مفید باشد.

زردی کلینیک

یکی از راه های بسیار موثر و سریع برای کاهش زردی نوزاد، استفاده از دستگاه زردی نوزاد است که ما در مجموعه زردی کلینیک بهترین دستگاه ها را با قیمت های استثنایی در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهیم. این دستگاه به سرعت موجب شکست بیلی روبین های تجمع یافته در زیر پوست نوزاد می شود و پس از دفع بیلی روبین از طریق ادرار، زردی نوزاد رو به کاهش می گذارد. می توانید برای اجاره دستگاه زردی نوزاد با کارشناسان مجموعه زردی کلینیک تماس حاصل فرمایید و پس از دریافت مشاوره های مورد نیاز، دستگاه مناسب نوزاد خود را اجاره نمایید.

جمع بندی

جالب است بدانید که یکی از راه های بسیار موثر در کاهش زردی نوزاد، که مورد تایید پزشکان است؛ شیردهی به نوزاد با شیر مادر است. شیر مادر با داشتن مواد مغذی برای نوزاد و همین طور افزایش ادرار نوزاد می تواند موجب کاهش زردی نوزاد شود. مادران شیرده باید به تغذیه خود بسیار اهمیت بدهند و در صورتی که نوزادشان دچار زردی شده است، از میوه های مفید برای زردی نوزادان به صورت روزانه مصرف کنند. یکی دیگر از راه های موثر برای کاهش زردی نوزاد، استفاده از دستگاه زردی نوزاد است که می توانید به راحتی از مجموعه زردی کلینیک تهیه فرمایید.

پرسش های متداول:

آیا کمپوت آناناس برای زردی نوزاد ضرر دارد؟

تاکنون مطالعه ای بر روی تاثیر آناناس روی زردی نوزاد انجام نشده است، بنابراین می توان گفت که کمپوت آناناس روی زردی نوزاد بی تاثیر است. آناناس یک میوه مفید دارای فیبر، منگنز، مس، ویتامین Cو ویتامین B است. گفته می شود که آناناس می تواند برای تقویت سیستم ایمنی بدن، جلوگیری از یبوست و التیام زخم بسیار موثر باشد. بهتر است به جای کمپوت آناناس که مقدار بسیار زیادی شکر دارد، از آناناس طبیعی استفاده کنید.

آیا ماست برای زردی نوزاد مفید است؟

ماست دارای طبع سرد است و می تواند برای متعادل نگه داشتن طبع بدن مادر کمک کننده باشد، به همین دلیل می تواند برای رفع زردی نوزاد نیز تاثیرگذار باشد.

آیا آب انار برای زردی نوزاد مفید است؟

خیر، این یک باور قدیمی است که چکاندن چند قطره آب انار در دهان نوزاد دچار زردی، می تواند از شدت زردی او کم کند؛ در واقع آب انار روی زردی نوزاد تاثیری ندارد. امروز می دانیم که نباید به غیر از شیر، به نوزادان کوچک چیز دیگری بخورانیم؛ چراکه امکان بروز انواع حساسیت ها را در سنین بالاتر تشدید می کند.

4.3/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *