درجه زردی نوزاد به صورت طبیعی باید چه قدر باشد ؟

درجه زردی نوزاد به صورت طبیعی باید چه قدر باشد ؟

در ابتدا باید به این نکته توجه کنیم که زردی نوزاد یک عارضه ی تدریجی و پیش رونده است و این امکان وجود دارد که نوزاد شما امروز سالم باشد اما فردا ممکن است نوزاد شما به این عارضه دچار شده باشد .

تعین درجه زردی نوزاد

با توجه به توضیحات فوق شما باید به عنوان والدین نوزاد به صورت روزانه وضعیت سلامت نوزاد خود را بررسی کنید و در صورتی که متوجه علائم اولیه زردی نوزاد شدید به دنبال پیگیری برای درمان آن باشید . برای چک کردن علائم اولیه زردی شما باید به سفیدی چشم نوزاد توجه ی ویژه ای داشته باشید علت ابن موضوع این است که به طور معمول زردی نوزاد از چشم و صورت نوزاد آغاز می شود و به تدریج به سایر قسمت های بدن نوزاد سرایت می کند . همچنین برای تشخیص زردی نوزاد در منزل می توانید به راحتی با فشار دادن نوک بینی نوزاد خود از این موضوع مطلع شوید که آیا نوزاد شما دچار زردی شده است یا خیر ؟ البته این روش نیازمند تجربه و مهارت است و در صورتی که قبلا تجربه نداشته باشید نمی توانید از این روش استفاده نمایید در ادامه چگونگی تشخیص زردی نوزاد را در این روش برای شما شرح می دهیم .

  1. ابتدا نوک بینی نوزاد خود را به آرامی فشار دهید و بعد از چن ثانیه رها کنید . درصورتی که بعد از رها کردن نوک بینی نوزاد متوجه شدید که نوک بینی نوزاد زرد یا قرمز رنگ شده است می توانید به این نتیجه برسید که نوزاد شما به درجاتی از زردی مبتلا شده است و باید نسبت به درمان آن اقدام نمایید . در صورتی که نوزاد شما از سلامت جسمانی برخوردار باشد با رها کردن نوک بینی نوزاد شما باید به رنگ سفید به خود بگیرد .

آموزش تعین درجه زردی نوزاد :

در صورتی که کمی زرنگ باشید به راحتی می توانید زردی نوزاد خود را تشخیص دهید همچنین با تیزبین بودن بیشتر می توانید به صورت تقریبی درجه زردی نوزاد خود را نیز مشخص کنید . در ادمه قصد داریم تا با توجه به شرایط بدنی نوزاد شما به شما آموزش دهیم که چگونه زردی نوزاد خود را تشخیص دهید .

  • در صورتی که تنها صورت و سفیدی چشم نوزاد شما به رنگ زرد تغییر کرده است و زردی تنها صورت و چشمان نوزاد را در بر گرفته باشد به صورت تقریبی می توان گفت که درجه زردی نوزاد شما عددی بین 10 تا 12 است .
  • در صورتی که زردی نوزاد شما به قسمت های دیگری از بدن از جمله گردن و بالاتنه نوزاد شما سرایت کرده باشد یعنی زردی گردن و قفسه سینه نوزاد را نیز در بر گرفته باشد به صورت تقریبی درجه زردی نوزاد شما عددی بین 13 تا 16 است .
  • در صورتی که زردی فاصله بین ناف تا زانو نوزاد (نیمی از پاها) و تمام هر دو دست بدن نوزاد را نیز در برگرفته است این نوع زردی درجه ای بین 16 الی 19 را دارد که جزء زردی های خطرناک به شمار می آید و باید نسبت به درمان آن اقدام نمایید . برای درمان می توانید از اجاره دستگاه زردی نوزاد استفاده نمایید .
  • در صورتی که زردی کل بدن نوزاد را در برگرفته و پوشانده باشد این نوع زردی درجه ای بالای 20 را دارد که بسیار خطرناک است و نوزاد را باید نزد پزشک معالج برای درمان برده شود و بنا به تشخیص پزشک درمان زردی نوزاد آغاز شود .

در نهایت باید به این نکته توجه کرد که مثال های بالا همه تقریبی بوده و هیچ چیزی نمی تواند برای تشخیص درجه زردی نوزاد جایگزین انجام آزمایش بیلی روبین شود .

امتیاز شما post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *