زردی نوزاد

آشنایی با زردی پاتولوژیک

هنگامی که نوزادی قبل از ترم به دنیا می آید ، در معرض بسیاری از مشکلات بالقوه سلامتی ، از جمله زردی خواهند بود. اگرچه این شرایط می تواند برای نوزادان نارس مشکل سازتر باشد ، زیرا پاکسازی بیلی روبین به بلوغ کبدی بستگی دارد. در صورت داشتن یک نوزاد نارس با هر چیز دیگری که ممکن است روبرو شوید ، مطمئن باشید زردی یکی از مواردی است که تیم پزشکی کودک شما قادر به کنترل و از بین بردن آن به سرعت خواهد بود. گاهی اوقات ممکن است زردی به دلیل مشکل سلامتی دیگری ایجاد شود که به عنوان زردی پاتولوژیک شناخته می شود. در ادامه این مطلب اطلاعاتی را در رابطه با زردی پاتولوژیک در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد ، با زردی کلینیک همراه شوید…

هر آنچه که باید در رابطه با زردی پاتولوژیک بدانید

اگر در بیماری زردی سابقه خانوادگی دارید ، باید به ماما ، پزشک عمومی یا متخصص اطفال اطلاع دهید. علائم زردی کودک شما باید از نزدیک کنترل شود. نوزاد شما طی 72 ساعت پس از تولد در معاینه بدنی نوزاد ، از نظر زردی بررسی می شود. اما باید توجه داشته باشید که علائم زردی پس از بازگشت به خانه چیست زیرا ممکن است ظاهر شدن آن یک هفته طول بکشد.

هنگامی که با کودک در خانه هستید ، به دنبال زردی پوست یا سفیدی چشم او باشید. فشار آرام انگشتان خود بر روی نوک بینی یا پیشانی آنها می تواند تشخیص زردی را برای شما راحت کند. همچنین باید ادرار کودک را بررسی کنید. اگر ادرار کودک شما زرد باشد (ادرار نوزاد تازه متولدشده باید بی رنگ باشد) ممکن است دچار زردی شود.

اگر فکر می کنید کودک شما زردی دارد ، در اسرع وقت با ماما ، ویزیتور بهداشت یا پزشک عمومی خود صحبت کنید. آزمایشاتی باید انجام شود تا مشخص شود آیا به درمان نیاز است یا خیر. زردی فیزیولوژیکی ناشی از ترکیبی از افزایش تولید بیلی روبین ثانویه تا تخریب سریع گلبول های قرمز و کاهش ظرفیت دفع ثانویه در سلول های کبدی است.

زردی پاتولوژیک نوزادی هنگامی رخ می دهد که عوامل اضافی با مکانیسم های اساسی توضیح داده شده در بالا همراه باشند. به عنوان مثال می توان به کم خونی همولیتیک ایمنی یا غیر ایمنی ، پلی سیتمی و وجود کبودی یا تزریق خون دیگر اشاره کرد.

برخی از دلایل زردی پاتولـوژیک عبارتند از:

 1. غده تیروئید کم کار (کم کاری تیروئید) (جایی که غده تیروئید به اندازه کافی هورمون تولید نمی کند)
 2. ناسازگاری گروه خونی (وقتی مادر و نوزاد گروه خونی متفاوتی دارند که در دوران بارداری یا زایمان ترکیب می شوند)
 3. بیماری فاکتور رزوس (وضعیتی که در صورت داشتن خون منفی در مادر و خون مثبت در نوزاد ممکن است ایجاد شود)
 4. عفونت ادراری
 5. سندرم کریگلر-نجار (یک بیماری ارثی که آنزیم مسئول پردازش بیلی روبین را تحت تأثیر قرار می دهد)
 6. انسداد یا مشکل در مجاری صفراوی و کیسه صفرا (کیسه صفرا ذخیره صفرا می کند ، که توسط مجاری صفراوی به روده منتقل می شود)
 7. کمبود آنزیم ارثی معروف به گلوکز 6 فسفات دهیدروژناز (G6PD) نیز می تواند منجر به زردی یا کرنیکتروس شود.

کودک شما برای یافتن علائم زردی مورد معاینه بصری قرار می گیرد. در طول این کار باید لباس آنها را از تن درآورند تا پوست آنها تحت نور خوب ، ترجیحاً طبیعی ، مورد بررسی قرار گیرد.

موارد دیگری که ممکن است بررسی شوند نیز عبارتند از :

 • سفیدی چشم کودک شما
 • لثه کودک شما
 • رنگ مدفوع یا ادرار کودک شما
 • آزمایش بیلی روبین

اگر تصور می شود کودک شما زردی دارد ، سطح بیلی روبین در خون او باید آزمایش شود. این آزمایش را می توان با استفاده از :

دستگاه کوچکی به نام بیلی روبینومتر ، که نور را به پوست کودک شما می تاباند (با تجزیه و تحلیل نحوه بازتاب یا جذب نور توسط پوست ، سطح بیلی روبین را محاسبه می کند) ، در بیشتر موارد ، از بیلی روبینومتر برای بررسی زردی در نوزادان استفاده می شود.

آزمایش خون ، نمونه خون گرفته شده با فشار پاشنه کودک با سوزن (سطح بیلی روبین در قسمت مایع خون به نام سرم اندازه گیری می شود) ، آزمایش خون معمولاً فقط در صورتی ضروری است که کودک شما در عرض 24 ساعت از تولد خود دچار زردی شود.

از سطح بیلی روبین تشخیص داده شده در خون کودک شما برای تصمیم گیری در مورد نیاز به درمان استفاده می شود.

درباره درمان زردی نوزادان بیشتر بخوانید.

اگر زردی کودک شما بیش از 2 هفته طول بکشد یا به درمان نیاز داشته باشید ، ممکن است آزمایش خون بیشتری انجام شود. خون برای تعیین موارد زیر تجزیه و تحلیل می شود :

 • گروه خونی کودک (برای دیدن اینکه آیا با مادر ناسازگار است)
 • آیا آنتی بادی (پروتئین های مبارزه کننده با عفونت) به گلبول های قرمز نوزاد متصل شده است؟
 • تعداد سلول های موجود در خون کودک
 • آیا عفونت وجود دارد
 • آیا کمبود آنزیم وجود دارد

این آزمایشات به شما کمک می کند تا مشخص کنید که آیا دلیل اصلی افزایش سطح بیلی روبین وجود دارد یا خیر.

برای درمان زردی نوزاد می توانید از شرکت زردی کلینیک اقدام به اجاره دستگاه زردی نوزاد در منزل و دستگاه فتوتراپی نمایید. در این صورت تنها کافیست با شرکت زردی کلینیک ارائه کننده مدرن ترین دستگاه های فتوتراپی از طریق خطوط ارتباطی ۴۴۵۲۳۰۷۵ – ۰۲۱ و ۰۹۱۹۲۳۱۷۱۳۱ تماس حاصل فرمایید.

2.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *