زردی در نوزادان

بروز زردی در نوزادان و راه های درمان آن

زردی در نوزادان تازه متولد شده زردی پوست و چشم کودک است. زردی در نوزاد تازه متولد شده بسیار شایع است و می تواند هنگامی اتفاق بیفتد که نوزادان دارای سطح بالایی از بیلی روبین باشند ، بیلی روبین ماده زرد رنگی است که در هنگام تجزیه طبیعی سلول های قرمز خون ایجاد می شود. در نوزادان بزرگتر و بزرگسالان ، کبد بیلی روبین را پردازش می کند و سپس آن را از طریق روده عبور می دهد. با این حال ، در حین تکامل نوزاد ممکن است کبد به اندازه کافی بالغ نباشد تا بیلی روبین را از بین ببرد. در ادامه این مطلب با زردی کلینیک همراه باشید تا اطلاعاتی را در رابطه با بروز زردی در نوزادان و راه های درمان آن در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

زردی در نوزادان چیست ؟

خبر خوب این است که در اکثر موارد ، زردی در نوزادان تازه متولد شده با رشد کبد کودک و شروع تغذیه کودک ، خود به خود از بین می رود که به عبور بیلی روبین از بدن کمک می کند. در بیشتر موارد ، با اجاره دستگاه زردی نوزاد ، یرقان یا همان زردی طی 2 تا 3 هفته از بین می رود. به صورت کلی بروز زردی در نوزادان مسئله خطرناکی نیست. اما زردی که بیش از 3 هفته ادامه یابد ممکن است علامت یک بیماری زمینه ای باشد.

علاوه بر این ، مقادیر زیاد بیلی روبین می تواند کودک را در معرض خطر ناشنوایی ، فلج مغزی یا سایر اشکال آسیب مغزی قرار دهد. آکادمی اطفال آمریکا (AAP) توصیه می کند که همه نوزادان تازه متولد شده قبل از ترخیص از بیمارستان و هنگامی که کودک بین 3 تا 5 روز است از نظر زردی مورد معاینه قرار گیرند. همان طور که ذکر شد بسیاری از نوزادان در هفته های اول تولد دچار زردی یا یرقان می شوند اما ممکن است در برخی از نوزادان یرقان قابل مشاهده نباشد.

علت بروز یرقان در نوزادان چیست ؟

بروز زردی در نوزادان دلایل مختلفی دارد که یکی از دلایل آن بالا رفتن سطح بیلی روبین در خون می باشد. نوزادانی که بیشترین خطر ابتلا به زردی نوزاد را دارند عبارتند از :

  • نوزادان نارس (نوزادانی که قبل از 37 هفته بارداری متولد شده اند)
  • نوزادانی که به اندازه کافی شیر مادر یا شیرخشک دریافت نمی کنند ، یا به این دلیل که مشکل سختی برای تغذیه دارند و شیر مادر آنها کافی نیست.
  • نوزادانی که گروه خونی آنها با گروه خونی مادرشان سازگار نیست. این موضوع باعث از بین رفتن گلبول های قرمز خون و باعث افزایش ناگهانی سطح بیلی روبین شود.

سایر دلایل زردی نوزادان عبارتند از :

  • کبودی هنگام تولد یا خونریزی داخلی دیگر
  • ناهنجاری در گلبول های قرمز کودک شما
  • مشکلات کبدی
  • عفونت
  • کمبود آنزیم

حال ممکن است این سوال برای شما ایجاد شود که در چه شرایطی شیر مادر باعث بروز زردی در نوزادان می شود؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که در شیر مادر ماده ای وجود دارد که باعث اختلال در فعالیت کبد نوزاد می شود و در نهایت باعث بالا رفتن سطح بیلی روبین و بروز زردی یا یرقان می شود.

درمان زردی در نوزادان با دستگاه فتوتراپی

زردی خفیف معمولاً با بالغ شدن کبد کودک به خودی خود برطرف می شود. تغذیه مکرر (بین 8 تا 12 بار در روز) به نوزادان کمک می کند تا بیلی روبین را از بدن خود عبور دهند. اما اگر درجه زردی زیاد باشد برای درمان به اجاره دستگاه زردی نوزاد با فتوتراپی نیاز خواهد داشت. فتوتراپی یک روش متداول و بسیار موثر در درمان است که برای تجزیه بیلی روبین در بدن کودک شما از نور استفاده می کند.

در فتوتراپی ، کودک شما روی تخت مخصوص زیر نور طیف آبی قرار می گیرد در حالی که فقط پوشک و عینک محافظ مخصوص دارد. هم چنین یک پتو فیبر نوری نیز ممکن است در زیر کودک شما قرار گیرد. در موارد بسیار شدید ، ممکن است انتقال خون ضروری باشد که در آن کودک مقادیر کمی خون از اهدا کننده یا بانک خون دریافت می کند. انتقال خون در حقیقت برای جایگزین نمودن خون آسیب دیده کودک با سلول های قرمز خون سالم انجام می گیرد. این امر همچنین باعث افزایش تعداد گلبول های قرمز کودک و کاهش سطح بیلی روبین می شود. توجه داشته باشید که اگر قصد دارید نوزادتان را در خانه درمان کنید به هیچ وجه استرس نگیرید و تمام کارها را با خونسردی تمام انجام دهید. بدین منظور می توانید از طریق خطوط ارتباطی موجود در وب سایت زردی کلینیک با کارشناسان این مجموعه تماس بگیرید.

امتیاز شما post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *