نشانه های زردی نوزاد و روش های درمان آن

نشانه های زردی نوزاد و روش های درمان آن

یکی از دغدغه های والدین پس از تولد نوزاد زردی می باشد که باید جدی گرفته شود. طبق آمارهای بیشتر از 70 درصد نوزادان پس از تولد دچار زردی می شوند. این آمار در نوزادان نارس حدود 80 درصد می باشد. زردی نوزاد دارای علائم خاص خود می باشد که شامل زرد شدن رنگ پوست و چشم می باشد. به دلیل افزایش بیلی روبین در خون این اتفاق رخ می دهد. گاهی والدین به تصور اینکه این بیماری به راحتی درمان می شود اقدام به درمان جدی نمی کنند که این مسئله خطرساز است. بهتر است در صورت مشاهده زردی در نوزاد به پزشک مراجعه کنید.

دلایل زردی در نوزادان

می دانیم که بیلی روبین از طریق کبد از راه مدفوع از بدن خارج می شود ، در دوران جنینی کبد مادر این وظیفه را بر عهده دارد و باعث دفع بیلی روبین از بدن نوزاد می شود اما پس از تولد به دلیل جوان بودن کبد نوزاد این امر به خوبی انجام نمی شود و باعث تجمع بیلی روبین در خون می شود و این امر باعث ایجاد زردی می شود.

به طور کلی زردی نوزادان به دو دسته تقسیم می شود

زردی فیزیولوژیك نوزادان

نام دیگر آن زردی طبیعی می باشد که نیاز به درمان دارد و معمولا روز دوم یا سوم تولد به اوج خود می شود و در طول هفته های آینده کمتر می شود. نوزادانی که تولد نارس دارند زردی در بدن آنها طی 5 تا 7 روز تولد خود به اوج می رسد و درمان آن حدود دو ماه به طول می انجامد.

زردی پاتولوژیك نوزادان

در این نوع زردی شدت بیشتری دارد و می بایست اقدامات جدی تری انجام شود ، در این تقسیم بندی باید علت و زمینه های ابتلا به بیماری زردی بررسی شود تا بتوان برای درمان آن اقدام کرد. به طور کلی اگر نوزاد در روز اول تولد خود دچار زردی شود به آن زردی پاتولوژیک می گویند.

نشانه های زردی نوزاد و روش های درمان آن

باید بدانید که زرد شدن پوست نوزاد از صورت شروع شده و به سمت پایین حرکت می کند. زردی از ناحیه زبان و چشم و پوست صورت خود را نشان می دهد و به تناسب به دیگر قسمت های بدن سرایت می کند. در آزمایش های اولیه ای که توسط پزشک انجام می شود مشخص می شود که زردی بدن نوزاد تا چه اندازه ای می باشد. نوزاد ممکن است سریعا تحت فتوتراپی قرار بگیرد و بعد از چند ساعت آزمایش بیلی روبین مجدد انجام شود. اگر زردی پوست نوزاد درمان نشود می بایست به تعویض خون وی اقدام کرد.

اثر لامپ مهتابی سفید بر زردی نوزاد

از زمان های قدیم اعتقاد بر این بوده است که با قرار دادن نوزاد زیر نور لامپ های فلورسنت می توان زردی را درمان نمود. درست است استفاده از نور درمانی برای درمان عارضه زردی موثر است اما قرار دادن نوزاد زیر نور مهتابی هیچ پایه و اساسی ندارد و نمی تواند موثر باشد. پس بهتر است در هنگام مشاهده عارضه زردی از این کار اجتناب کنید و به پزشک مراجعه کنید. فتوتراپی دستگاهی است که با تابش نور با طول موج مناسب باعث درمان این بیماری می شود.

چه نوزادانی بیشتر در خطر ابتلا به زردی نوزاد هستند؟

نوزادانی که دارای شرایط زیر می باشند بیشتر مستعد درگیر شدن با بیماری زردی هستند:

داشتن خواهر یا برادری که پیش از وی دچار زردی شده است.

تولد نوزادان نارس که خطر زردی در این نوزادان بیشتر از بقیه می باشد.

بی حالی در هنگام تولد

داشتن عفونت در هنگام تولد

نخوردن شیر به میزان کافی

اگر میزان بیلی روبین

دقت کنید اگر زردی کنترل نشود می تواند باعث آسیب به سلول های عصبی شود. سعی کنید در هنگام زردی این موضوع را جدی بگیرید تا از عوارض مختلف مانند: ناشنوایی عصبی حسی ، تشنج ، فلج مغزی ، کند ذهنی ، تاخیر در تکلم ، اختلال تعادلی ، ناهنجاری های دندانی و مرگ جلوگیری کنید.

ایجاد زردی به دلیل عدم خوردن شیر مادر

اگر نوزاد شیر کافی میل نکند ، دچار بیماری زردی می شود ، کمبود مایعات در بدن نوزاد باعث جمع شدن بیلی روبین می شود. پس بهتر است تغذیه نوزاد را به صورت ویژه کنترل کنید.

 

امتیاز شما post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *