نوزادان پسر بیشتر در معرض ابتلا به زردی قرار دارند یا دختر ؟

نوزادان پسر بیشتر در معرض ابتلا به زردی قرار دارند یا دختر ؟

زردی نوزاد یک عارضه شایع در نوزادان تازه به دنیا آمده است . علت پدید آمدن زردی نوزاد وجود بیلی روبین در خون نوزاد است . بیلی روبین ماده ای است که در خون تمامی افراد وجود دارد و بر اساس از بین رفتن گلبول های قرمز بوجود می آیند . در افراد بزرگسال که کبد آنها به بلوغ رسیده و کامل شده است بیلی روبین توسط کبد آنها پردازش و به وسیله مدفوع و ادرار دفع می شود .

نوزاد تا قبل از زمان تولد جنین نامیده می شود و عمل دفع زردی نوزاد توسط کبد مادر نوزاد انجام می شود . با توجه به اینکه کبد نوزاد ها در ابتدای حیات خود به مرحله تکامل کامل یا همان بلوغ نرسیده است توانایی پردازش بیلی روبین ها را ندارند و این بیلی روبین ها به جای دفع زیر پوست نوزاد رفته و باعث می شود تا نوزاد مبتلا به زردی نوزاد شود .

با توجه به اینکه کبد نوزاد توانایی پردازش بیلی روبین موجود در خون نوزاد را ندارد باید از راه حل های دیگری مانند اجاره دستگاه زردی نوزاد یا درمان سنتی زردی نوزاد استفاده کرد که بهترین و اصلی ترین راه درمان زردی نوزاد استفاده از دستگاه فتوتراپی است .

به طور معمول می توان گفت برخلاف تصور اکثر والدین مبتنی بر این که زردی نوزاد در روز های دوم و سوم بعد از تولد نوزاد پدید می آید باید به این نکته توجه کنید که در نوزادانی که زودتر از موعد زایمان به دنیا آمده اند در هفته دوم علائم زردی روی بدن آنها پدید می آید . همچنین در نوزادان نارسی که به دنیا می آیند زردی مدت طولانی تری طول می کشد .

همچنین در صورتی که نوزاد در زمان طبیعی به دنیا امده باشد و دارای وزن مطلوب باشند علائم زردی در آنها زودتر پدید می آید و زردی در آنها زودتر درمان می شود .

در برخی مواقع پرسیده می شود که بیشتر نوزادان پسر به زردی مبتلا می شود یا نوزادان دختر ؟ در پاسخ به این سوال باید پاسخ داد که نوزادان پسر به دلیل اینکه بیشتر در معرض یکی از عوامل زردی یعنی فاویسم (حساسیت به باقالا) قرار دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به زردی نوزاد نسبت به دختران قرار دارند .

تاثیر عوامل ژنتیکی در زردی نوزاد

در صورتی که نوزاد تازه به دنیا آمده فرزند اول شما نیست اگر نوزاد اول شما به زردی مبتلا بود امکان این وجود دارد که عوامل ژنتیکی روی این نوزاد شما نیز تاثیر بگذارد و باعث شود تا این نوزاد شما نیز به زردی مبتلا شود .

در نهایت

در نهایت می توان نتیجه گرفت که در صورتی که نوزاد شما زودتر از زمان موعد به دنیا آمده باشد و جنسیت آن پسر باشد همچنین فرزند قبلی شما نیز دچار زردی شده باشد بیشتر در معرض خطر ابتلا به زردی نوزاد قرار دارد .

امتیاز شما post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *