رفع زردی نوزاد

رفع زردی نوزاد

رفع زردی نوزاد با اجاره دستگاه فتوتراپی به راحتی و بدون هیچ نگرانی امکان پذیر است. اگر پوست زیبای نوزاد شما کمی زرد شده است ، ممکن است دچار زردی شده باشد. بسیاری از نوزادان این وضعیت معمولاً خوش خیم را کمی پس از تولد تجربه می کنند. زردی یک بیماری شایع و کوتاه مدت در نوزادان است که پوست کودک و سفیدی چشم را زرد می کند. زردی در حدود 60 درصد از كودكانی كه به طور كامل به دنیا می آیند و در حدود 80 درصد از نوزادانی كه زودرس متولد می شوند ، در اثر تجمع ماده شیمیایی به نام بیلی روبین در خون نوزاد وجود دارد.

در اکثر موارد دو تا سه روز پس از تولد زردی نشان داده می شود. زردی معمولاً به خودی خود (یا بعضی اوقات با درمان خفیف) از بین می رود و عوارض ناخوشایند ندارد. رفع زردی نوزاد معمولاً یک هفته تا 10 روز طول می کشد ، گاهی اوقات برای نوزادان نارس بیشتر زمان می برد.

آیا رفع زردی نوزاد امکان پذیر است ؟

اگر میزان بیلی روبین زیادی در خون کودک شما وجود داشته باشد ، ممکن است به شما توصیه شود که برای رفع زردی نوزاد ، او را در معرض نور خورشید یا دستگاه فتوتراپی در خانه قرار دهید ، که به تجزیه آنزیم کمک می کند و از بین بردن آن برای بدن آسان تر است. به دلیل خطر قابل توجه آفتاب سوختگی نوزادان در معرض نور مستقیم خورشید ، این روزها پزشکان درمان زردی را با دستگاه فتوتراپی (که کودک را زیر نوع خاصی از لامپ روشن قرار می دهد) یا پتو مخصوص توصیه می کنند.

به علاوه ممکن است به شما گفته شود که برای تشویق حرکات روده ، به طور مکرر به کودک خود غذا دهید. در شدیدترین حالت زردی ، وقتی سطح بیلی روبین به طور غیرطبیعی بالا باشد ، آنزیم می تواند در مغز جمع شود. اگر زردی بسیار شدید درمان نشود ، می تواند منجر به یک بیماری بسیار نادر به نام کرنیکتروس شود ، که می تواند منجر به آسیب دائمی مغز شود.

برخی بیمارستان ها اقدامات اضافی را برای کنترل سطح بیلی روبین در خون نوزادان از طریق آزمایش خون انجام می دهند. اگر کودک شما درجه زردی بالایی دارد ، ممکن است به درمان هایی مانند :

  • درمان فتوتراپی (نور درمانی یا چراغ های بیلی نیز نامیده می شود) که در این شرایط کودک شما زیر چراغ های ویژه قرار می گیرد ، اما نترسید : چراغ ها آسیبی به کودک شما نمی رسانند. بعضی اوقات ، ممکن است لازم باشد برای اینکه کودک خود را برای درمان زردی به بیمارستان برنگردانید اقدام به اجاره دستگاه زردی نوزاد نمایید.
  • مکمل شیر مادر : این کار به صورت موردی و به توصیه پزشک متخصص اطفال انجام می شود و گاهی اوقات می تواند به کاهش سطح بیلی روبین کمک کرده و از نیاز به فتوتراپی جلوگیری کند.
  • انتقال تبادل سلول های قرمز : اگر سطح بیلی روبین به طور غیر طبیعی زیاد باشد ، این روش درمانی توسط پزشک ترجیح داده می شود. در انتقال خون ، خون کودک شما با خون اهدا کننده تازه یا پلاسما جایگزین می شود. نیاز به این روش درمانی نادر است.

چه مدت طول می کشد تا زردی نوزاد رفع شود؟

به طور معمول ، یرقان در طی یک هفته تا 10 روز از بین می رود ، اگرچه در نوزادان نارس برای مدت طولانی تری زردی باقی می ماند. اگر کودک شما از شیر مادر تغذیه می کند ، درمان زردی می تواند یک ماه یا گاهی اوقات بیشتر طول بکشد. اگر کودک شما از شیر خشک تغذیه می کند ، معمولاً طی دو هفته زردی برطرف می شود. اگر سه هفته یا بیشتر طول کشید ، حتماً با پزشک مشورت کنید.

هیچ راهی برای جلوگیری از زردی نوزاد وجود ندارد. بیشتر موارد به این دلیل رخ می دهد که کبد کودک به اندازه کافی بالغ نیست که بتواند از بیلی روبین موجود در خون خلاص شود.

می توانید خطر زردی کودک خود را با این موارد کاهش دهید :

حداقل هشت تا 12 بار در روز به کودک خود غذا دهید ، این امر به او کمک می کند تا به طور منظم حرکات روده ای داشته و بیلی روبین را از بدن خارج کند.

اگر شک دارید کودک شما به زردی یا یرقان مبتلا شده است ، فوراً با پزشک متخصص اطفال صحبت کنید ، در بیشتر نوزادان تازه متولد شده ، یرقان یک بیماری قابل درمان ، قابل کنترل و خفیف است که احتمالاً از بین خواهد رفت ، بنابراین آسوده خاطر باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با رفع زردی نوزاد به لینک درمان زردی نوزاد مراجعه نمایید.

امتیاز شما post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *