چرا شیر مادر بهترین غذاست

چرا شیر مادر بهترین غذاست ؟

احتمالا شنیده اید که “شیر مادر، بهترین غذاست ولی معنی این عبارت واقعا چیست؟ چنین به نظر می رسد که پژوهشگران تقریبا هر روز درباره فواید تغذیه نوزاد با شیر مادر، به کشفیات تازه ای دست می یابند. آنها دریافته اند کسانی که در هنگام طفولیت با شیر خشک تغذیه شده اند، بیشتر از بقیه خرخر می کنند. این موضوع آن قدری که به نظر می رسد، احمقانه نیست. ظاهرة پستانک های سفت شیشه شیر دهان نوزاد را بیش از بافت پستان از شکل طبیعی خود خارج می کند و این تغییر شکل ممکن است باعث خرخر شود و یا دندانهای بعضی از کودکان را کج کند.

در هنگام بارداری، کودک برای زندگی و رشد، از طریق جفت کام وابسته به شماست. پس از زایمان، پستانهای شما هر چیزی را که نوزاد برای رشد به آنها نیاز دارد، به او می دهد و کاری را که رحم شما رها کرده است، دنبال می کنند.

شیر مادر یک مایع حیاتی و حاوی پادتن ها، هورمونها و بسیاری از موادی است که ما هنوز در آغاز راه شناخت آنها هستیم و نمی توان آنها را در قوطی انبار کرد. شیر شما دائما تغییر می کند و در لحظاتی حیاتی، رشد جسمی و هوشی نوزاد شما را تحریک می کند. برای مثال، نوزاد شما در هنگام تولد از سیستم ایمنی پیشرفته ای برخوردار نیست. به جای آن، بدن شما پادتن هایی را تولید می کند تا علیه میکروب های خاصی که نوزاد با آنها در تماس خواهد بود بجنگد و این پادتن ها را از طریق شیر به نوزاد منتقل می کند. این یکی از علل ابتلای بیشتر نوزادان شیر خشکی به بیماریهاست.

فرمول شیر مادر چیست ؟

تاکنون کسی “فرمول شیر مادر را که مایعی است پیچیده، زن سازگار با نیازهای نوزاد و دست کم ۳۰۰ عنصر مختلف را در خود دا کشف نکرده است. شیر های خشکی که در مغازه ها فروخته می شوند . شیر گاو تغییر یافته و خشک شده، تهیه می شوند. هنگامی که عناصر جدیدی در شیر مادر کشف می شوند، تولید کنندگان شیر خشک ممکن است آنها را به شکل مصنوعی به شیر خشک ها اضافه کنند، ولی اضافه کردن این مواد، تضمینی برای این که کارکرد آنها مثل شیر مادر باشد، نیست. برای مثال، تولیدکنندگان شیر خشک، بیش از میزانی که در شیر مادر وجود دارد، آهن به شیر خشک اضافه می کنند، ولی از آنجا که این آهن به شکلی است که جذب آن مشکل است، بخش اعظم آن دفع می شود. در نتیجه، اگر قرار است نوزاد آهن کافی دریافت کند، باید مقدار زیادی آهن به شیر خشک اضافه کرد.

پروتئین موجود در شیر گاو هم چون برای رشد گوساله مناسب است، دقیقا مثل پروتئین شیر مادر نیست. هر چند تولیدکنندگان شیر خشک تا جایی که می توانند شیر گاو را تغییر می دهند و آن را برای نوزاد انسان آماده می سازند، پروتئین این شیر با شیر مادر فرق دارد و ایجاد حساسیت هایی چون اگزما و خس خس سینه می کند. نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند بسیار کمتر از نوزادان شیر خشکی دچار عفونت های تنفسی یا خس خس سینه می شوند. اگر در خانواده شما یا همسرتان سابقه آلرژی، آسم یا اگزما وجود دارد، تغذیه با شیر مادر باعث می شود که کودک دچار چنین عوارضی نشود.

کربوهیدراتهای (قند و نشاسته) شیر مادر سریعتر از روده ها عبور می کنند، در نتیجه فرصت چندانی برای باکتریها باقی نمی ماند که از این تغذیه کنند . شاید یکی از دلایل شیوع ناراحتی های روده ای در نوزادان شیر خشکی باشد. همچنین شاید یکی از دلایلی که نوزاد تغذیه شده با شیر مادر، کمتر دچار یبوست می شود و مدفوعش بوی ملایمتری دارد، همین باشد. شاید یکی از دلایلی که نوزادان شیر خشکی، فاصله بین وعده های شیر خوردنشان طولانی تر است، همین نکته باشد .

در صورتی که نوزاد شما به یرقان یا همان زردی مبتلا شده است می توانید با استفاده از دستگاه فتوتراپی نسبت به درمان اقدام کنید . جهت اجاره دستگاه زردی نوزاد می توانید با کارشناسان زردی کلینیک تماس حاصل فرمایید . همچنین یکی دیگر از خدماتی که زردی کلینیک ارائه می کند اجاره شیردوش برقی است .

طعم شیر مادر چیست ؟

طعم شیر مادر با توجه به نوع تغذیه او تغییر می کند. اگر مادر ادويه کاری مصرف کند، شير او طعم تند ادویه کاری را به خود می گیرد. به همین دلیل نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند و همان طعم هایی را تجربه خواهند کرد که بعدها هنگامی که با اعضای خانواده غذا خواهند خورد، تجربه می کنند.

ما تازه در آغاز کشف فواید تغذیه نوزاد با شیر مادر در بلند مدت هستیم. پژوهش ها نشان داده اند که این فواید تا مدتها پس از توقف شیر دادن کودک باقی می مانند. آزمونهای هوشی کودکان هفت یا هشت ساله ای که نارس به دنیا آمده و با شیر مادر تغذیه شده اند، نشان می دهند که آنها نسبت به سایر نوزادان نارس نمرات بالاتری می گیرند، هرچند شیر خشک این نوزادان از زمانی که این نتایج بدست آمده اند تغییر کرده است. آزمون های هوش (IQ) در نوزادان کامل هم این تفاوتها را نشان می دهند، هر چند این تفاوت ها همیشه هم روشن و صریح نیستند.

برای شما هم تغذیه نوزاد با شیر مادر فواید بیشماری دارد. چنانچه کودکتان را شیر بدهید، احتمال ابتلا به سرطان پستان در دوره پیش از یائسگی و سرطان تخمدان در شما کمتر می شود و هنگامی که پا به سن می گذارید، کمتر دچار شکستگی استخوانهای لگن خواهید شد. همچنین احتمال اینکه اندامتان زودتر وضعیت قبلی خود را باز یابد، بیشتر است!

اگر باردار هستید، پیش بینی احساسات شما درباره شیر دادن به کودک ممکن است دشوار باشد. شاید تصور کنید بعد از یک دوره بارداری دشوار و طولانی، نیروی کافی برای این کار نخواهید داشت. شاید حمایت کافی دریافت نکنید. در هر حال اگر مردد هستید که آیا بهتر است کودکتان را با شیر خودتان تغذیه کنید یا نکنید، برای شما و کسانی که از شما حمایت می کنند، دانستن بعضی از فوایدی که نوزاد شما از تغذیه با شیر مادر از آنها بهره مند خواهد شد، احتمالا انگیزه خوبی خواهد بود .

امتیاز شما post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *