فتوتراپی نوزاد

فتوتراپی نوزاد چیست ؟

زردی یک بیماری معمول ، موقتی است. و معمولاً شرایط بی ضرری در نوزادان تازه متولد شده است. این امر هم بر نوزادان نارس و هم غیر نارس تأثیر می گذارد ، که معمولاً در هفته اول زندگی کودک ظاهر می شود. زردی زمانی ایجاد می شود که ماده ای به صورت طبیعی در خون به نام بیلی روبین تجمع یابد. بیلی روبین یک رنگدانه نارنجی / قرمز در خون است. بیلی روبین با تجزیه طبیعی سلول های قرمز خون تولید می شود. داشتن سطح بیلی روبین در خون برای همه طبیعی است. با شروع تجمع بیلی روبین ، روی بافت چربی زیر پوست رسوب می کند و باعث می شود پوست کودک و سفیدی چشم های کودک زرد به نظر برسد. برای درمان زردی روش های مختلفی وجود دارد که یکی از بهترین آن ها اجاره دستگاه فتوتراپی نوزاد است. در ادامه اطلاعاتی را در رابطه با فتوتراپی نوزاد و مزایای آن در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد، با زردی کلینیک همراه شوید..

فتوتراپی نوزاد چیست؟

سطح بالایی از بیلی روبین می تواند در خون ایجاد شود که به آن هیپربیلی روبینمی می گویند که مقادیر زیاد آن می تواند برای کودک خطرناک باشد. تهیه نمونه خون دوره ای برای بررسی میزان بیلی روبین و در صورت لزوم درمان زردی برای اطمینان از رشد سالم کودک مهم است. تغذیه هر 2 تا 3 ساعت به کودک برای کاهش سطح زردی توصیه می شود. اگر شیرده هستید ، اگر بیلی روبین با تغذیه مکرر پایین نیاید ، ممکن است مکمل غذایی توسط پزشک متخصص اطفال توصیه شود. دستگاه فتوتراپی نوزاد و یا اجاره دستگاه زردی ، رایج ترین روش درمان زردی است. این درمان برای چند روز مورد استفاده قرار می گیرد تا زمانی که کبد به اندازه کافی بالغ شود تا بتواند بیلی روبین را به تنهایی کنترل کند.

برخی از نوزادان برای کمک به اصلاح زردی ناشی از افزایش سطح بیلی روبین و پایین آوردن سطح بیلی روبین ، تحت لامپ های مخصوص (فتوتراپی) قرار می گیرند. برای کمک به نوزادانی که نیازهای تغذیه ای خود را برآورده نمی کنند ، ممکن است نظارت بر شیردهی و حمایت غذایی مکمل مورد نیاز باشد. ممکن است تزریق خون برای نوزادان پرخطر ، به ویژه آنهایی که دارای گروه خونی (ABO) یا نوع (نوزادان Rh مثبت از مادران Rh منفی هستند) ناسازگار باشد. برای ارزیابی کمبود G6PD ، ناهنجاری های ژنتیکی یا عملکرد کبد ، ممکن است انجام آزمایشات اضافی لازم باشد.

اجاره دستگاه فتوتراپی چیست؟

برخی از زردی های “طبیعی” طی یک یا دو هفته بدون درمان از بین می روند. سایر نوزادان به دلیل شدت زردی ، علت زردی یا سن کودک در هنگام ظهور زردی به درمان احتیاج دارند. فتوتراپی (نور درمانی) فرآیند استفاده از نور برای از بین بردن بیلی روبین در خون است. پوست و خون کودک شما این امواج نور را جذب می کند. این امواج نوری توسط پوست و خون کودک شما جذب شده و بیلی روبین را به محصولی تبدیل می کند که می تواند از سیستم آنها عبور کند.

برای بیش از 30 سال ، درمان فتوتراپی در بیمارستان توسط یک ردیف چراغ یا یک کانون توجه معلق در فاصله از یک کودک انجام می شود. این امر باعث تابش مستقیم نور به کودک بدون لباس (با پوشک روشن) می شود که با استفاده از لکه های نرم چشم ، از چشم در برابر نور محافظت می شود. امروزه ، پیشرفت در فن آوری منجر به ایجاد یک سیستم فتوتراپی جدید شده است که بدون هیچ مشکلی از درمان متداول فتوتراپی ، درمانی موثر ارائه می دهد.

آیا استفاده از دستگاه فتوتراپی عوارض جانبی دارد؟

نوزادانی که تحت هر نوع درمان فتوتراپی قرار دارند ، مدفوع‌شان شل است که گاهی به رنگ سبز است. کاملا طبیعی می باشد زیرا در این روش بدن بیلی روبین را از بین می برد. همچنین شل بودن مدفوع نوزاد موقتی خواهد بود و باید پس از پایان درمان متوقف شود. اگر پس از اتمام درمان ادامه یافت با پزشک خود تماس بگیرید. در حین استفاده از دستگاه فتوتراپی نوزاد ، کودک شما می تواند در طول درمان پوشک شود ، لباس بپوشد ، نگه داشته شود و از او پرستاری گردد.

لازم به ذکر است که فقط قسمت کوچکی از بیلی روبین در بافت چربی پوست است. بیشتر بیلی روبین در خون است. گردش خون ، بیلی روبین را به ناحیه ای که در آن تجزیه می شود ، می رساند. مدت زمان مورد نیاز برای درمان فتوتراپی از یک نوزاد به نوزاد دیگر متفاوت است زیرا شرایط هر کودک متفاوت خواهد بود. بیشتر نوزادان چندین روز تحت درمان با فتوتراپی هستند. سطح بیلی روبین کودک شما در طول درمان ، معمولاً توسط یک نمونه کوچک از خون گرفته شده از پاشنه کودک ، آزمایش می شود. این آزمایشات مشخص می کند که چه زمانی به سطح طبیعی بیلی روبین رسیده و دیگر نیازی به فتوتراپی نیست.

امتیاز شما post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *