انواع زردی

انواع زردی در نوزاد و کودکان

همه والدین نمی دانند که زردی یک بیماری شایع در نوزادان است. زردی به رنگ زرد پوست و سفیدی چشم اشاره دارد که در صورت وجود مقدار زیاد بیلی روبین در خون نوزاد تازه متولد شده رخ می دهد. از آنجا که گردش خون آنها در سلول های قرمز خون بیشتر است ، در واقع نوزادان بیلی روبین بیشتری در بدن خود نسبت به بزرگسالان تولید می کنند. همچنین ، کبد نوزاد تازه متولد شده در حال رشد است ، کبد ممکن است نتواند بیلی روبین کافی را از خون خارج کند. زردی معمولاً در حدود روز دوم یا سوم زندگی کودک ظاهر می شود.

علائم و نشانه های انواع زردی نوزاد

 1. پوست صورت کودک زرد شده و پس از آن پ در قفسه سینه ، معده و پاها ظاهر می شود
 2. سفیدی چشم های کودک زرد به نظر در می آید
 3. در نوزادانی که رنگ تیره تری دارند ، وقتی پوست را روی بینی یا پیشانی کودک فشار می دهید و انگشت خود را بلند می کنید ، پوست زرد به نظر می رسد.
 4. از آنجا که بیشتر نوزادان تازه متولد شده در طی یکی دو روز اول تولد از بیمارستان به خانه می روند ، کنترل زردی نوزاد برای والدین و پزشکان مهم است.

اگر نوزاد مبتلا به زردی است چه موقع باید با پزشک تماس بگیرید؟

هر نوزادی با پوست زرد یا چشم زرد باید توسط پزشک معاینه شود. در موارد زردی در نوزادان ، بلافاصله با پزشک یا متخصص اطفال تماس بگیرید اگر :

 • کودک شما در 24 ساعت اول پس از تولد زردی دارد
 • زردی در حال گسترش است ، زردتر یا شدیدتر می شود
 • کودک دارای تب مقعدی بیش از 100 درجه فارنهایت (37.8 درجه سانتیگراد) است
 • کودک بیمار به نظر می رسد
 • کودک شما خوب تغذیه نمی کند

انواع زردی نوزاد

انواع مختلفی از زردی وجود دارد. برخی از رایج ترین ها عبارتند از :

 • زردی فیزیولوژیکی (طبیعی) – این نوع زردی خفیف است که اکثر نوزادان تازه متولد شده دارند زیرا کبد آنها هنوز بالغ است. اغلب در سن 2 تا 4 روزگی نوزاد ظاهر می شود و در سن 1 تا 2 هفتهگی ناپدید می شود.
 • زردی نارس – در نوزادان نارس زردی معمول است زیرا بدن آنها برای دفع صحیح بیلی روبین آماده نیست.
 • زردی شیردهی – ممکن است در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند شیر کافی دریافت نکند ، به دلیل مشکل در شیردهی یا اینکه مادر هنوز شیر کافی ندارد. اگر کودک مبتلا به این نوع زردی است ، به دنبال یک مشاور شیردهی باشید.
 • زردی شیر مادر – در حدود 1 تا 2 درصد نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند ، زردی ناشی از برخی مواد موجود در شیر مادر است که می تواند باعث افزایش سطح بیلی روبین شود، رخ می دهد. معمولاً پس از سه تا پنج روز اول پس از تولد زردی ایجاد می شود و در سه تا 12 هفته آینده در زندگی نوزاد به آرامی بهبود می یابد.
 • ناسازگاری گروه خونی (مشکلات Rh یا ABO) – اگر مادر و کودک گروه خونی متفاوتی داشته باشند ، بدن مادر می تواند آنتی بادی تولید کند که سلول های قرمز خون نوزاد را از بین می برد. در گذشته ، مشکلات Rh شدیدترین نوع زردی را ایجاد می کردند ، اما اکنون می توان با تزریق ایمونوگلوبولین Rh به مادر ، از این بیماری جلوگیری کرد.

درمان زردی نوزادان

در بیشتر موارد ، زردی نوزادان نیازی به درمان ندارد. اگر کودک شما زردی خفیف یا متوسط ​​داشته باشد ، حدود یک تا دو هفته دیگر این بیماری از بین می رود. با این حال ، در برخی موارد زردی شدید می تواند منجر به فلج مغزی ، کاهش شنوایی ، اختلالات بینایی و از بین رفتن مینای دندان شود. برای درمان زردی نوزادان ممکن است به تغذیه مکرر شیر مادر نیاز داشته باشند یا ممکن است به مکمل شیرخشک نیاز داشته باشند و یک پزشک ممکن است به مادر توصیه کند که شیردهی رامتوقف کند.

یک آزمایش خون ساده وجود دارد که می تواند برای غربالگری نوزادان از نظر افزایش سطح بیلی روبین مورد استفاده قرار گیرد. برای والدین ، ​​دانستن علائم زردی در نوزادان مهم است. در مورد هر گونه نگرانی در مورد زردی یا سایر شرایط سلامتی که می تواند نوزادان را تحت تأثیر قرار دهد با پزشک خود صحبت کنید.

در زردی کلینیک پرسنل بسیار باتجربه ما برای درمان انواع زردی نوزاد اقدام به اجاره دستگاه زردی نوزاد و دستگاه فتوترای می نمایند. برای دریافت اطلاعات بیشتر از اجاره دستگاه زردی نوزاد در منزل و دستگاه فتوتراپی تنها کافیست با شرکت زردی کلینیک ارائه کننده مدرن ترین دستگاه های فتوتراپی از طریق خطوط ارتباطی ۴۴۵۲۳۰۷۵ – ۰۲۱ و ۰۹۱۹۲۳۱۷۱۳۱ تماس حاصل فرمایید.

امتیاز شما post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *