طب سنتی درمان زردی

طب سنتی درمان زردی نوزادان در خانه

زردی یا jaundice ، یک بیماری نیست بلکه علائمی از بالا بودن بیلی روبین در خون را نشان می دهد. بیلی روبین یک پیگمان (رنگدانه) تتراپیرول (چهارحلقه ‌ای) بوده که از شکسته شدن هموگلوبین در خون پدیدار می شود. در کودکان شامل بی ‌رنگ یا زرد شدن پوست بدن و چشم‌ها است؛ بی ‌رنگی و زردی پوست و چشم در این حالت در نتیجه بالا رفتن میزان ماده زرد رنگی به‌ نام «بیلی‌روبین» در خون است و باعث تجمع این ماده در زیر پوست و زرد شدن آن می ‌شود که اغلب این رنگ ‌پریدگی و زردی تا بالای قفسه سینه نیز ادامه پیدا می ‌کند. در ادامه مطلب اطلاعاتی را در رابطه با رویکرد درمانی طب سنتی درمان زردی نوزادان نیز در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد، با زردی کلینیک همراه باشید…

طب سنتی درمان زردی نوزادان در خانه

  1. یکی از مهم ترین و موثر ترین راه کارهای طب سنتی درمان زردی بدون نیاز به مراجعه پزشک ، قرار دادن کودک در معرض تابش غیر مستقیم نور خورشید می باشد. اشعه های خورشید ، کمک کرده تا بیلی روبین اضافی موجود در بدن تجزیه شده و رنگدانه های زرد زیر پوست ، از بین بروند. در این روش ، بهتر است کودک را روزانه به مدت 10 دقیقه در مقابل پنجره و نور آفتاب قرار داده تا آثار زردی از بین برود. توجه کنید که به هیچ عوان کودک را در مقابل تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید.
  2. اگر سطح بیلی روبین موجود در خون کودک فراتر از حد انتظار باشد ، نیاز است تا کودک تحت درمان فتوتراپی قرار بگیرد. در این روش که تحت نظر پزشک معالج باید انجام بگیرد ؛ چراغ هایی در خانه تعبیه می شوند و درمان کودک در منزل آغاز می شود. اشعه های موجود در فرآیند فتوتراپی به هیچ عنوان مضر نبوده و با رد شدن از پوست کودک ، بر روی بیلی روبین موجود در زیر پوست تاثیر گذاشته و زردی را از بین می برد. در این روش ، عینک های مخصوصی بر چشم کودک قرار داده می شود تا از آسیب های احتمالی به چشم ، جلوگیری شود.
  3. تغذیه صحیح یکی از مهم ترین روش های از بین بردن زردی کودک می باشد. تغذیه با شیر مادر یکی از اصولی ترین روش ها برای تغذیۀ نوزاد می باشد که بیشتر مادران از مزایای مهم آن اطلاع دارند. در صورتی که کودک به میزان کافی و درست با شیر مادر تغذیه شود ، موجب درمان زردی می شود. شیر مادر حاوی مواد و املاحی بوده که کبد کودک را تقویت کرده و از ترشح بیلی روبین اضافی به خون جلوگیری می کند.
  4. از روش های مهم دیگر مقابله با زردی ، می توان به مصرف ویتامین D اشاره کرد. در صورتی مصرف مصرف ویتامین D توسط مادران ، این ماده به شیر نوزاد اضافه شده و به از بین بردن زردی کمک به سزایی می کند. می توانید این ویتامین را با استفاده از مواد غذایی حاوی آن یا استفاده از مکمل های تغذیه ای ، به دست آورید.
  5. طبق تحقیقات اخیر صورت گرفته ، مصرف پرو بیوتیک ها ، به طور چشمگیری در تجزیه بیلی روبین اضافی و درمان زردی موثر بوده است. این مواد را می توانید از طریق مصرف مادر یا اضافه کردن آن به مکمل های غذایی نوزاد به کار ببرید.
  6. ماساژ درمانی به صورت منظم یکی دیگر از روش های موثر در از بین بردن زردی کودکان می باشد. طبق مطالعات اخیر صورت گرفته ، ماساژهای تسکین دهنده روغنی به صورت روزانه کمک بسزایی در درمان علائم می کند. با انجام ماساژ های روزانه و صبحگاهی ، جریان خون سیستمیک نوزاد افزایش یافته و به پاک سازی بیلی روبین اضافی موجود در خون و بافت کمک می کند.
  7. جالب است بدانید از دیگر روش های سنتی درمان زردی ، می توان به نوشیدن شیره نیشکر اشاره کرد. نوشیدن روزانه یک لیوان آب نیشکر توسط مادر به تقویت کبد نوزاد کمک کرده و علائم زردی را از بین می برد.
  8. شاید کمی عجیب به نظر برسد ، اما با قرار دادن آرد جو الک شده بر روی پوست نوزاد و قرار دادن آن در معرض نور غیر مستقیم آفتاب یکی از روش های اثبات شده درمان زردی در کودکان به شمار می رود.آرد جو به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل کرده و به طور غیر مستقیم به کاهش سطح بیلی روبین خون کمک می کند. اگرچه این ماده به طور خود به خود به کاهش بیلی روبین کمک نمی کند ، اما نقش پر رنگی در افزایش تاثیر فتوتراپی در منزل و اجاره دستگاه زردی نوزاد در منزل ، ایفا می کند.
3.7/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *