علائم زردی

علائم زردی در نوزادان و روش درمان آن

نوزادان تازه متولد شده اغلب تحت تأثیر زردی قرار می گیرند ، که باعث می شود پوست و چشم های آنها مایل به زرد شود. زردی در اثر تجمع ماده شیمیایی به نام بیلی روبین در خون و بافت های کودک ایجاد می شود. علائم زردی نوزاد شامل پوست و سفیدی چشم متمایل به زرد، ادرار تیره و خارش است. بیلی روبین به طور معمول توسط کبد فرآوری می شود ، اما پردازش کبد نوزاد چند روز طول می کشد ، بنابراین حدود شش از هر 10 نوزاد دارای درجه زردی هستند. این بیماری بیشتر در بین نوزادان نارس دیده می شود.

زردی معمولاً در روز دوم یا سوم ظاهر می شود. اگر کودک شما کامل و سالم است ، زردی خفیف جای نگرانی نیست و ظرف مدت حدود یک هفته به خودی خود برطرف می شود. با این حال ، یک نوزاد نارس یا بیمار یا نوزادی که مقادیر بسیار بالایی از بیلی روبین دارد ، نیاز به نظارت دقیق و درمان های پزشکی دارد. گاهی اوقات ، بیماری زمینه ای خون و کبد نیز می تواند باعث زردی در نوزادان شود. این شرایط شامل آنتی بادی های گروه خونی ، کم خونی همولیتیک ، هپاتیت و گالاکتوزمی است. در ادامه این مطلب اطلاعاتی را در رابطه با علائم زردی در نوزادان در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

علائم زردی در نوزادان

علائم زردی در نوزادان به علت و شدت آن بستگی دارد ، اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • رنگ زرد پوست ، معمولاً ابتدا در صورت و پوست سر ظاهر می شود
 • رنگ زرد سفیدی چشم (صلبیه)
 • زردی که در پوست بدن پخش می شود
 • کف دست و کف پا زرد می شود (در زردی شدید)
 • خواب آلودگی غیرمعمول
 • مشکلات تغذیه
 • در بعضی موارد ، مدفوع رنگ روشن و ادرار تیره.

اگر در مورد بروز هر یک از این علائم در کودک خود نگرانی دارید با پزشک کودک خود صحبت کنید.

زردی فیزیولوژیکی

بیلی روبین ماده زائد تجزیه سلول های قرمز و آسیب دیده بدن است. کبد به از بین بردن بیلی روبین کمک می کند. در رحم مادر ، بیلی روبین کودک از بند ناف ارسال می شود و توسط بدن مادر برطرف می گردد. پس از تولد ، کبد کودک باید خود بیلی روبین را از بین ببرد و ممکن است چند روز طول بکشد تا کبد با سرعت کامل کار کند. در این بین ، بیلی روبین اضافی در بدن نوزاد علائم زردی را ایجاد می کند.

هر نوزاد تازه متولد شده دارای سطح بیلی روبین است و در حدود 60 درصد از نوزادان در تمام مدت علائم زردی قابل توجهی دارند. درمان معمولاً لازم نیست ، مگر اینکه کودک سطح بیلی روبین بسیار بالایی داشته باشد ، یا نارس یا بیمار باشد. کمبود آب (کاهش آب) یا افزایش وزن ضعیف می تواند زردی را بدتر کند.

تشخیص علائم زردی در نوزادان

علت اصلی زردی در نوزادان باید یافت شود. برخی از آزمایشات تشخیصی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. معاینه بدنی (همیشه)
 2. قرائت سطح زردی پوست (اغلب)
 3. آزمایش خون (گاهی اوقات)
 4. سونوگرافی ، بیوپسی کبد یا جراحی اکتشافی (به ندرت).

درمان زردی در نوزادان

درمان زردی در نوزادان به علت و علائم زردی بستگی دارد ، اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • زردی خفیف – اگر کودک در غیر این صورت سالم و خوب باشد ، هیچ درمانی لازم نیست. پردازش صحیح بیلی روبین برای کبد کودک تنها چند روز طول می کشد
 • زردی متوسط ​​- فتوتراپی متداول ترین روش درمانی است. فتوتراپی بیلی روبین موجود در پوست کودک را به ماده شیمیایی مضر تبدیل می کند. بدین ترتیب کودک شما ممکن است در یک دستگاه و زیر نورهای آبی قرار گیرد. برای به حداکثر رساندن معرض نور ، کودک شما فقط از پوشک و محافظ چشم استفاده می کند. درمان معمولاً یک یا دو روز طول می کشد و ممکن است در خانه یا در بخش بیمارستان با مادر اتفاق بیفتد. برای جلوگیری از کمبود آب بدن و افزایش دفع بیلی روبین ، کودک شما هر سه تا چهار ساعت به تغذیه منظم نیاز دارد. با اجاره دستگاه فتوتراپی یا اجاره دستگاه زردی از زردی کلینیک می توانید نسبت به درمان زردی نوزاد دلبندتان اقدام نمایید.
 • زردی شدید – گاهی اوقات نوزادان به درمان همزمان با بیش از یک نور آبی (فتوتراپی چندگانه) نیاز دارند. به ندرت و فقط در موارد بسیار شدید که بیماری زمینه ای باعث ایجاد زردی شده باشد ، ممکن است نیاز به انتقال خون باشد.

درمان بیماری های شایع که باعث زردی می شوند می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • زردی فیزیولوژیکی – غالباً هیچ درمانی لازم نیست ، گاهی اوقات به فتوتراپی نیاز است.
 • زردی شیر مادر – شیردهی باید ادامه یابد. در چند روز اول گهگاه به فتوتراپی نیاز است و به طور معمول پس از آن نیازی به درمان نیست.
 • تفاوت های گروه خونی – آنتی بادی های ساخته شده توسط مادر می توانند برای چند هفته در سیستم کودک فعال بمانند. یک دوره طولانی تر از فتوتراپی گاهی اوقات لازم است.

درمان های بیماری های نادر که باعث زردی می شوند ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • کم خونی همولیتیک – درمان به علت بستگی دارد. به عنوان مثال ، درمان کم خونی همولیتیک ناشی از عفونت مالاریا شامل داروهای ضد مالاریا است.
 • هپاتیت نوزادی – هیچ درمان پزشکی خاصی وجود ندارد. گزینه ها ممکن است شامل مصرف مکمل های ویتامین و مواد معدنی یا دارویی برای بهبود جریان بیلی روبین از طریق مجاری صفراوی باشند
 • گالاکتوزمیا – درمان اصلی این است که مطمئن شوید رژیم غذایی کودک فاقد گالاکتوز یا لاکتوز است. به طور معمول ، این به معنای قطع شیردهی و استفاده از فرمول های خاص است.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *