عوارض نور دستگاه زردی نوزاد

عوارض نور دستگاه زردی نوزاد

اگر بخواهیم به صورت خلاصه به ضرر و عوارضی که ممکن است استفاده از این دستگاه برای نوزاد به همراه دارد اشاره کنیم باید بگوییم که نوری که دستگاه های فتوتراپی از خود منتشر می کنند از نظر وزارت بهداشت برای دو ناحیه از بدن نوزاد شما مضرر است ناحیه اول چشم نوزاد شما و ناحیه دوم اندام تناسلی نوزاد است .

پیشگیری از عوارض دستگاه فتوتراپی

با توجه به این موضوع برای جلوگیری از هر نوع عوارض در هنگام استفاده از دستگاه زردی نوزاد یا همان دستگاه فتوتراپی برای محافظت از چشم نوزاد از چشم بند و برای محافظت از اندام تناسلی نوزاد از پوشک استفاده می کنند .

در تمامی دستگاه های فتوتراپی نوری که توسط آن منتشر می شود آبی رنگ بوده و باعث می شود تا بیلی روبین موجود در بند نوزاد از طریق مدفوع نوزاد دفع شود .

برخی از دستگاه فتوتراپی نیز وجود دارند که در هنگام استفاده نوزاد شما نیازی به استفاده از چشم بند ندارد این دستگاه شکلی شبیه به تونل دارند و در هنگام استفاده نیازی نیست نوزاد شما به صورت کامل داخل دستکاه شود و سر نوزاد شما از دستگاه بیرون خواهد بود البته به وسیله ی یک پارچه ما بین بدن و سر نوزاد یک فاصله ایجاد می شود که موجب می شود نور دستگاه به چشمان نوزاد برخورد نکند و اگر نیز والدین نوزاد از پارچه استفاده نکنند می بایست از چسم بند برای پوشاندن چشم نوزاد استفاده کنند .

عوارض جانبی دستگاه فتوتراپی

در صورتی که در هنگام استفاده از دستگاه فتوتراپی متوجه شدید که پوست نوزاد شما کمی قرمز و یا پوسته پوسته شده است یا رنگ آبی روی پوست او دیدید نگران نشوید زیرا همگی از مراحل درمان است . آبی شدن پوست نوزاد می تواند به این دلیل باشد که نوزاد ساعات زیادی را در دستگاه سپری کرده است ، شما می تواند بدن نوزاد را با دستمال مرطوب تمیز کنید و پس از این کار بدن نوزاد را خشک کنید و مجدد داخل دستگاه قرار دهید . پوسته پوسته شدن بدن نوزاد نیز با یکبار حمام کردن نوزاد پس از تکمیل دوران درمان برطرف خواهد شد .

در صورتی که در منزل خود فرزند دیگیری دارید باید او را از فضای درمان دور نگه دارید و به او این نکته را خاظر نشان کنید که نباید به لامپ های دستگاه فتوتراپی خیره شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *