یافته های تحقیقاتی درباره تغذیه با شیر مادر

یافته های تحقیقاتی درباره تغذیه با شیر مادر

  • نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند کمتر در معرض عفونت های تنفسی، خس خس سینه، عفونت های دستگاه ادراری، ترشح مایی گوش، اگزما، عفونت های روده ای، اسهال، سرماخوردگی های طولانی و دیابت قرار می گیرند. سیستم ایمنی بدن آنها بهتر کار می کند، در خانواده هایی که سابقه آلرژی در آنها وجود دارد، این نوزادان کمتر به آلرژی مبتلا می شوند و هوش و بینایی آنها بیشتر است.
  • نوزادان شیر خشکی بیشتر از نوزادان تغذیه شده با شیر مادر بخاطر مشکلات تنفسی یا روده ای در بیمارستان بستری می شوند.
  • مادرانی که به فرزندشان شیر می دهند کمتر در معرض سرطان پستان در دوره پیش از یائسگی و سرطان تخمدان قرار می گیرند و در هنگام پیری دچار شکستگی های لگن خاصره می شوند.
  • تغذیه با شیر مادر، نوزادان نارس را از احتمال مرگ در اثر عفونت های رودهای در هنگام تولد، محافظت می کند.
  • تغذیه با شیر مادر کودک را در مقابل مرگ رختخواب (سندرم مرگ ناگهانی نوزادی، SIDS) محافظت می کند. . کودکانی که با شیر مادر تغذیه شده اند، دندانهایشان کمتر کج شده،بیماری تورم روده نداشته و احتمال ابتلای آنها به سرطان قبل از ۱۵ سالگی کمتر است. هر چقدر طول مدت شیر خوردن آنها بیشتر باشد،احتمال ابتلای آنها به بیماری دیابت کمتر می شود.
  • بزرگسالانی که در کودکی با شیر مادر تغذیه شده اند، کمتر به بیماریهای قلب و عروق، صلب شرائین، آپاندیسیت و آرتروز دچار می شوند. احتمال ابتلای این افراد به بیماریهای روده ای هم کمتر است .
  • در تحقیق داندى (Dundee) بر روی بیش از ۵۰۰ کودک هفت ساله ای که با شیر مادر تغذیه شده اند، مشخص شده است که هر چه طول مدت شیر خوردن بیشتر باشد، احتمال ابتلای به بیماریهای تنفسی کمتر می شود.

در صورتی که نوزاد شما به یرقان یا همان زردی مبتلا شده است می توانید با استفاده از دستگاه فتوتراپی نسبت به درمان اقدام کنید . جهت اجاره دستگاه زردی نوزاد می توانید با کارشناسان زردی کلینیک تماس حاصل فرمایید . همچنین یکی دیگر از خدماتی که زردی کلینیک ارائه می کند اجاره شیردوش برقی است .

پاسخ پرسش های شما

من می دانم که تغذیه نوزاد با شیر مادر برای فرزند من بهتر است، ولی واقعا نمی توانم با این مسئله کنار بیایم. چه کار می توانم بکنم؟

جواب: نوزاد شما لازم نیست شیر تان را مستقیما از پستان شما بنوشد. شما می توانید شیرتان را بدوشید و با شیشه یا فنجان به او بدهید، هر چند این کار وقت زیادی را صرف می کند. پس از چند ماه، احتمالا متوجه خواهید شد که ذخیره شیر شما آن قدر کافی نیست که بتوانید نوزادتان را فقط با شیر خودتان تغذیه کنید. در حال حاضر تصمیم شما هر چه که هست، پستانهایتان هنوز شیر تولید می کنند، بنابراین شاید احساس کنید که دلتان می خواهد برای چند روزی هم که شده بگذارید “هر چه پیش آید خوش آید”!

من ناچارم گاهی به نوزادم شیر خشک بدهم. آیا این کار، فواید شیر مادر را از بین می برد؟

جواب: تقریبا همه پژوهش ها نشان می دهند که فرزند شما هر چه بیشتر شیر مادر بخورد، از فواید بیشتری بهره مند خواهد شد. به عبارت دیگر، نوزادانی که هم شیر مادر و هم شیر خشک می خورند، از فواید شیر مادر بهره مند هستند. تنها نکته ای که وجود دارد این است که در مورد بیماریهایی چون اگزما و آسم و نوزادانی که HIV مثبت دارند، هر چه برای مدت طولانی تری به نوزاد چیزی جز شیر مادر ندهید، بهتر اس اگر بتوانید قبل از شروع تغذیه با شیر خشک منتظر بمانید تا ح شیر مادر کاملا نظم پیدا کند، کارتان ساده تر خواهد شد .

با آنکه دلم می خواست، نتوانستم به فرزندم شیر بدهم و حالا درباره سلامتی او در آینده نگرانم…

جواب: یکی از نکاتی که باید درباره پژوهش ها در نظر بگیرید، وجود احتمالات است. اگر شما فرزندتان را با شیر خشک تغذیه کرده اید، لزوما دچار بیماریهای روده ای، ترشح گوش یا یکی از این مشکلات نخواهد شد. تغذیه با شیر خشک فقط احتمال این عوارض را بالا می برد. به عنوان یک مادر، ممکن است تصمیمات بیشمار دیگری هم درباره نوزادتان بگیرید که برای سلامتی او مضر باشند، مثلا ممکن است در نزدیکی یک خیابان شلوغ زندگی کنید و یا آدمهای سیگاری در اطراف نوزادتان زیاد باشند که همه اینها بر سلامتی نوزادتان تأثیر می گذارند. تغذیه با شیر مادر قسمتی از زندگی نوزاد شماست . عشق و توجه شما در بسیاری از جهات دیگر، بسیار مهم هستند .

 

امتیاز شما post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *