تعمیر و عیب یابی دستگاه فتوتراپی

تعمیر و عیب یابی دستگاه فتوتراپی

می دانید که دستگاه فتوتراپی برای درمان زردی نوزاد کاربرد دارد. این دستگاه در انواع مختلف طراحی و تولید شده است. علت زردی در نوزادان به دلیل وجود بیلی روبین می باشد. بیلی روبین یک ماده است که در صفرا وجود دارد. در برخی نوزادان این عارضه در ابتدای تولد و در برخی دیگر چند هفته پس از تولد نمایان می شود. به دلیل اینکه کبد نوزاد تا هفته های اول توانایی تجزیه بیلی روبین را ندارد این رنگ دانه ها در خون می ماند و باعث ایجاد عارضه زردی می شود.

در مورد دستگاه فتوتراپی یا نور درمانی

یکی از روش های رایج برای درمان زردی نوزاد فتوتراپی می باشد. ، نور یک عامل مهم برای تغییر شکل بیلی روبین است. بیلی روبین با دریافت نور به موادی تبدیل می شوند که به راحتی از بدن نوزاد خارج می شوند. پس به همین دلیل است که از نور درمانی برای درمان زردی استفاده می شود. این موضوع توسط کارشناسان و پزشکان تایید شده است. انرژی نور توسط بیلی روبین جذب شده و به راحتی از طریق کبد و ادرار دفع می شود. استفاده از دستگاه فتوتراپی یک روش درمانی بی ضرر می باشد. از این دستگاه به صورت گسترده برای درمان زردی نوزاد استفاده می شود.

برای استفاده از این دستگاه و درمان نوزاد ، پوست وی در معرض نور با طول موج 400 الی 520 قرار می گیرد. دستگاه فتوتراپی با لامپ های سفید- آبی و آبی- سبز برای درمان زردی به کار می رود. بهترین طیف برای جذب طول موج های مرئی می باشد که دارای طول موج بین 420 تا 470 است.

انواع دستگاه فتوتراپی

این دستگاه ها در انواع مختلف طراحی و تولید شده اند ، هم به صورت بیمارستانی و هم خانگی وجود دارند. برخی از مدل های این دستگاه بدین شرح است:

دستگاه فتوتراپی پرتابل

این دستگاه را می توان هم به صورت خانگی و هم به صورت بیمارستانی استفاده نمود ، در هنگام استفاده برای جلوگیری از آسیب نور به چشم افراد ، روی آن ملحفه ای کشیده می شود تا باعث آسیب به چشم نشود. این دستگاه قابل حمل بوده و تاثیر آن به نسبت سایر دستگاه ها کمتر است.

دستگاه فتوتراپی ثابت

تعداد لامپ های فتوتراپی در این مدل بیشتر از مدل پرتابل است، محفظه استفاده شده از در این دستگاه از نوع یو وی بوده تا از آسیب رسیدن به چشم سایر افراد جلوگیری شود. این نوع دارای بازدهی بیشتری نسبت به مدل پرتابل است.

مشکلات فنی دستگاه فتوتراپی

گاهی اوقات خرابی دستگاه فتوتراپی می تواند به خاطر دلایل زیر باشد:

لامپ دستگاه فتوتراپی

لامپ دستگاه گاهی ممکن است سیاه شود و به صورت کلی روشن نشود ، همچنین ممکن است اتصال لامپ به ترانس رخ دهد که در این صورت باید لامپ تعویض شود.

ترانس

در صورتی که لامپ دستگاه به صورت لحظه ای روشن و فورا خاموش شود ، مشکل از ترانس می باشد.

استارت

در صورتی که لامپ ها استارت داشته باشند ؛ در این حین اگر لامپ روشن نشود اما سالم باشد اشکال از استارت آن می باشد و باید استارت عوض شود.

فیوز

اگر دستگاه روشن نشود باید فیوز آن تعویض یا تعمیر شود.

کلیدON/OFF دستگاه

در صورتی که حس کنید برق به دستگاه نمی رسد باید کلید روشن/خاموش آن را عوض کرد.

رله

اگر پس از استارت زدن صدای رله شنیده نشود ، باید رله تعویض شود.

صفحه کلید دستگاه فتوتراپی

زمانی که کلیدهای تنظیم زمان از کار بیفتد باید صفحه کلید تعویض شود.

پایه های مهتابی دستگاه

در این صورت باید پایه مهتابی تعویض شود.

سیم های رابط و سوکت

یکی از دلایلی که ممکن است لامپ روشن نشود خرابی سیم های رابط و سوکت ها می باشد.

باطری کانتر دستگاه فتوتراپی

در صورتی که باطری کانتر از کار بیفتد باید کانتر عوض شود.

خدمات زردی کلینیک در اجاره دستگاه فتوتراپی

شرکت زردی کلینیک با بررسی دستگاه فتوتراپی بهترین انتخاب ها را برای شما به ارمغان می آورد. قبل از اجاره دستگاه زردی نوزاد ، به صورت کامل دستگاه را تست کرده تا از نظر فنی مشکلی نداشته باشد. در صورت وجود هر گونه مشکل با داشتن کارشناسان مجرب به راحتی مشکل را مرتفع می کند و در صورت نیاز آن را با دستگاه جدید تعویض می نماید. کافی است در هر ساعت از شبانه روز با شماره شرکت تماس بگیرید تا مشکلات شما را بررسی و مرتفع نمایند.

3.3/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *