ارتباط شیر مادر با ابتلا به عارضه زردی در نوزاد

ارتباط شیر مادر با ابتلا به عارضه زردی در نوزاد

زمانی که نوزاد دچار زردی می شود باید از طرف والدین اقداماتی برای کاهش این عارضه انجام شود. کم کردن میزان بیلی روبین خون نوزاد بسیار مهم می باشد و مادران شیرده باید به این موضوع فکر کنند که چگونه می توان زردی نوزاد را کاهش داد.

کاهش زردی نوزاد با شیردادن در ساعت های اولیه

شیردهی در ساعات اولیه تولد نوزاد یکی از روش هایی است که مادر باید به آن اقدام کند. نیم ساعت پس از تولد نوزاد شیردهی اول باید انجام شود ، هر چه سریعتر این کار انجام شود زردی نوزاد کاهش پیدا می کند. این روش برای نوزادانی که به روش سزارین به دنیا آمده اند مفید است. تاخیر در شیردهی باعث ایجاد مشکل زردی بیشتر در نوزاد می شود. طبق آمارها شیردهی در ساعات اولیه می تواند جان کودک را نجات دهد. اگر شیردهی در ساعات اولیه رخ ردهد بسیاری از درمان های سخت برای کنترل زردی نوزاد کم می شود و به احتمال زیاد دیگر نیاز به تعویض خون نخواهد بود.

یادگیری شیردهی صحیح به نوزاد

نحوه شیردهی صحیح نیاز به آموزش دارد ، شاید بگویید شیردهی نیاز به آموزش ندارد اما باید توجه کنید که در شیردهی نکاتی وجود دارد که باید رعایت شود. حمایت های روانی و عاطفی در حین شیردادن باید توسط خانواده انجام شود. شیوه در آغوش کشیدن نوزاد و شیوه شیردهی مهم است. بهتر است این آموزش توسط یکی از پرسنل بیمارستان برای مادر انجام شود. آموزش شیردهی در ساعات های اولیه باعث می شود تا نوزاد کمتر به عارضه زردی دچار شود. به این نکته توجه کنید که نوزاد هر نیم ساعت نیاز به خوردن شیر مادر دارد.

نشانه هایی که ناشی از گرسنگی می باشد

اگر نوزاد گرسنه باشد قطعا گریه خواهد کرد اما باید توجه کنید با دیدن نشانه های زیر حتما به نوزاد شیر دهید:

بی قراری زیاد ، دست بردن به سمت دهان و مکیدن انگشت

مادر باید با دیدن این نشانه های به فکر تغذیه نوزاد باشد ، نباید وضعیت به گونه ای شود که نوزاد تا این اندازه گرسنه شود ، نوزاد برای کاهش زردی می بایست از شیر مادر تغذیه کند. تغذیه با شیر مادر باعث کاهش زردی می شود.

ارتباط بین تغذیه مادر و کاهش زردی نوزاد

می دانید که شیر مادر کامل ترین و اصلی ترین غذای نوزاد می باشد و این امر به کاهش زردی نوزاد کمک می کند. سعی کنید برای سیر کردن نوزاد از دادن شیر خشک یا غذاهای دیگر به نوزاد خودداری کنید. گاهی برخی مادران به نوزاد آب ، آب قند و یا شیر خشک می دهند که جایگزین مناسبی برای شیر مادر نیست.

خطرات بروز زردی نوزاد به دو دسته تقسیم می شود:

همانطور که می دانید باید عارضه زردی نوزاد خیلی زود کنترل و درمان شود: خطرات بروز زردی نوزاد به دو دسته کلی تقسیم بندی می شود که شامل:

  • بروز زردی مرتبط با مادر
  • دیابت ، عفونت های بارداری و ناسازگاری های خونی

یکی از مهم ترین عوامل بروز عارضه زردی در نوزاد زایمان به روش سزارین به ویژه به روش بی حسی نخاعی می باشد که باعث افزایش زردی در نوزاد می شود. زمانی که زردی نوزاد به خاطر مصرف شیر مادر کنترل شود اما همچنان نشانه های آن باقی بماند در این مواقع درمان این عارضه سخت تر می شود.

روش های کاهش زردی نوزادان نارس

به طور کلی نوزادی که 37 هفته بارداری را طی نکرده باشد نارس محسوب می شود و احتمال دچار شدن به عارضه زردی در وی بیشتر است. این نوزادان به دلیل اینکه توانایی کافی برای مکیدن شیر مادر را ندارند بیشتر در معرض این بیماری قرار می گیرند. گرسنگی کودک باعث می شود که خطر زردی بیش از پیش وی را تهدید کند. نوزادان نارس دارای کبد ضعیف تری برای دفع بیلی روبین هستند. در این هنگام باید شیر دوشیده شده مادر را به نوزاد داد که کمی دشوار می باشد. این عمل باید به صورت مکرر انجام شود.

شیوه های کاهش زردی نوزاد

خیلی از مادران با افزایش زردی نوزاد شیردهی را قطع می کنند که این کار اشتباه می باشد. شیردهی می تواند باعث کاهش زردی نوزاد شود. به صورت کلی نوزادان در معرض خطر زردی به سه دسته تقسیم بندی می شوند که شامل: نوزادان در معرض خطر زیاد ، نوزادان در معرض خطر متوسط و نوزادان در معرض خطر کم می باشند.

امتیاز شما post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *