پیشگیری از زردی

پیشگیری از زردی نوزاد در دوران بارداری

زردی تقریباً در 60 درصد نوزادان اتفاق می افتد ، اما فقط تعداد کمی از آنها به درمان نیاز دارند. تا زمانی که غلظت بیلی روبین از 70-100 میکرومول در لیتر بیشتر نشود ممکن است زردی در پوست نوزاد قابل مشاهده نباشد. مهم ترین عوامل خطر ابتلا به هایپربیلیروبینمیای شدید شامل زردی در 24 ساعت اول و ناسازگاری گروه خونی است. قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای درمان زردی توصیه نمی شود. در صورت عدم مدیریت کافی ، زردی ممکن است منجر به آسیب شدید مغزی یا مرگ شود. بر این اساس در این مقاله اطلاعاتی را در رابطه با تشخیص زودرس و پیشگیری از زردی نوزاد در دوران بارداری در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد، با زردی کلینیک همراه شوید…

تشخیص زودرس و پیشگیری از زردی نوزاد

تشخیص زودرس زردی و پیشگیری از زردی نوزاد بسیار مهم است. مسئله ای که باید در مورد زردی به آن توجه کنید:

 • تشخیص زودهنگام و پیشگیری از زردی (در اسکلرا با SBR از 35-40 میکرومول در لیتر ظاهر می شود) ممکن است در نوزادان دشوار باشد زیرا پلک ها اغلب متورم هستند و معمولاً بسته هستند.
 • تا زمانی که غلظت بیلی روبین از 70-100 میکرومول در لیتر بیشتر نشود ممکن است زردی در پوست نوزاد قابل مشاهده نباشد.
 • افزایش سطح بیلی روبین سرم (SBR) با پیشرفت سفالوکودال زردی همراه است ، با این حال ، تخمین بصری میزان زردی ممکن است نادرست باشد ، به ویژه در نوزادان رنگدانه دار تیره.
 • سطح کل SBR باید برای تعیین تصمیمات مدیریتی در موارد هیپربیلیروبینامیایی عمدتاً غیر جفت شده استفاده شود.
 • برای تعیین میزان مدیریت ، لازم نیست سطح آلبومین سرم علاوه بر بیلی روبین اندازه گیری شود.
 • فرض می شود که SBR از یک نمونه مویرگی همان نمونه ای از ورید است.
 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید به دلیل خطر آفتاب سوختگی یا گرم شدن بیش از حد ، دیگر به عنوان درمانی برای زردی توصیه نمی شود.

پیشگیری از زردی نوزاد

پیشگیری اولیه از زردی شامل شیردهی زودهنگام و مکرر (8-12 بار در روز در روزهای اول) است. پیشگیری ثانویه از زردی شامل موارد زیر است :

 • اگر مشخص شود که مادر گروه خون منفی دارد یا آزمایش تشخیص گروه خونی قبل از زایمان انجام نداده است ، باید یک گروه خون ، نوع Rh (D) و آزمایش کومبس روی خون نوزاد (بند ناف) انجام شود.
 • قبل از تخلیه ارزیابی ریسک انجام دهید و برای پیگیری کافی برنامه ریزی کنید.
 • همه نوزادان را از نظر زردی به طور معمول حداقل 12 ساعت کنترل کنید.
 • ارزیابی خطر ابتلا به هایپربیلیروبینمیا قبل از ترشح این امر خصوصاً در نوزادانی که قبل از 48 ساعت ترشح می شوند بسیار مهم است.
 • در صورت امکان بازرسی بصری را در نور طبیعی انجام دهید ، با افزایش سطح بیلی روبین ، عمق زردی از سر تا پا پیشرفت طبیعی دارد.

راه‌ های پیشگیری از زردی نوزاد در زمان بارداری

 1. انجام حجامت در زمان بارداری
 2. عدم مصرف میوه‌ های زرد رنگ
 3. عدم مصرف غذاهای داغ
 4. عدم مصرف ادویه ‌جات
 5. مصرف عرق کاسنی

درمان زردی با فتوتراپی

قرار گرفتن پوست زرد شده در برابر نور ایزومری ، مولکول بیلی روبین را به اشکالی تبدیل می کند که می تواند مستقیماً از طریق صفرا دفع شود ، بدون اینکه لازم باشد کونژوگه شود. این امر بیلی روبین را به حالت محلول در آب در می آورد که می تواند از طریق ادرار و مدفوع کودک دفع شود. تأثیر فتوتراپی با موارد زیر افزایش می یابد:

 1. نور آبی (460-490 نانومتر)
 2. شدت نور (> 30 W / cm-2 / nm-1 ، با یک متر شدت نور قابل بررسی است).
 3. هر چه میزان پوست در معرض بیشتر باشد (قرار گرفتن در معرض محیط ، منطقه در معرض را به حداکثر می رساند و در نتیجه اثربخشی بالینی را افزایش می دهد ، ممکن است نیاز به استفاده ترکیبی از بیش از یک دستگاه باشد). نور بالای سر اضافی فقط در صورت افزایش سطح در معرض مفید خواهد بود.
 4. چراغ ها به نوزاد نزدیکتر هستند (با خطر گرم شدن بیش از حد نوزاد). چراغ های با کیفیت خوب نباید نزدیک به 30 سانتی متر باشند.

در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند و نیاز به فتوتراپی دارند شیردهی باید ادامه یابد.

موارد قابل توجه برای نوردرمانی عبارتند از :

 • فتوتراپی فقط در مواقعی که بیلی روبین در حال نزدیک شدن به غلظت است ، استفاده می شود که معمولاً منجر به انتقال تعویض می شود. در عمل ، این مقدار 60-70 میکرومول در لیتر کمتر از مقدار تبادل است.
 • همه نوزادانی که تحت فتوتراپی قرار می گیرند باید سطح بیلی روبین سرم اندازه گیری شده و همچنین بررسی های اساسی برای کنار گذاشتن علل شایع داشته باشند.
 • سطح بیلی روبین باید بر اساس ارزیابی بالینی و دستورات پزشکی بررسی شود. به طور کلی شش تا 12 ساعت پس از شروع درمان.

به یاد داشته باشید که انجام فتوتراپی نشانه ای برای انتقال نوزاد از بخش پس از تولد به مهد کودک مراقبت های ویژه (SCN) نیست. با اجاره دستگاه فتوتراپی از زردی کلینیک می توانید نسبت به درمان زردی نوزاد دلبندتان اقدام نمایید.

امتیاز شما post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *