نوزادان نارس

زردی در نوزادان نارس

زردی در نوزادان بسیار رایج است. در طی یک یا دو روز پس از تولد ، حدود 60٪ از نوزادان دچار زردی می شوند که نشان دهنده این شرایط معمول و خوش خیم است. زردی به دلیل افزایش سطح بیلی روبین در خون (هایپربیلیروبینمی) ایجاد می شود. درمان آن آسان بوده و به ندرت منجر به آسیب های مغزی می شود. مهم ترین عارضه بالقوه مرتبط با زردی در نوزادان ، یک نوع آسیب جدی در مغز است که در صورت عدم درمان به موقع ، خطرناک خواهد بود. در ادامه این مقاله قصد داریم اطلاعاتی را در رابطه با زردی نوزادان نارس در اختیار شما عزیزان قرار دهیم ، با زردی کلینیک همراه شوید…

آیا زردی در نوزادان نارس بیشتر است ؟

آنچه می تواند زردی را به طور بالقوه برای نوزادان نارس – کسانی که قبل از 35 هفته بارداری متولد شده اند – مشکل ساز کند این است که نوزادان نارس نسبت به نوزادان کامل تر ، بیشتر در معرض بروز یرقان یا زردی هستند زیرا سطح بیلی روبین خون آن ها پایین تر می باشد. اگر کودک شما دچار بیماری زردی است ، پزشک متخصص اطفال آن را با نور درمانی و اجاره دستگاه زردی نوزاد در منزل درمان می کند تا مطمئن شود در اسرع وقت برطرف می گردد.

علائم و عوارض زردی نوزاد

زردی به خصوص در نوزادانی که قبل از 35 هفته متولد می شوند شایع است. در بیشتر موارد ، تنها علامت این بیماری ایجاد رنگ زرد مایل به پوست و سفیدی چشم است. اگر زردی به موقع یا به درستی درمان نشود ، بیلی روبین می تواند به میزان خطرناکی برسد. مقادیر زیاد بیلی روبین درمان نشده و بیش از حد می تواند باعث ایجاد یک شکل شدید از آسیب مغزی شود که به عنوان کرنیکتروس شناخته می شود. علائم اولیه این بیماری در نوزادان نارس شامل موارد زیر است :

 1. کینه توزی شدید ، که غالباً با فریادی بلند همراه است
 2. زردی مداوم پوست و چشم ها
 3. مشکل بیدار شدن یا خوابیدن
 4. حرکات غیرمعمول چشم
 5. لنگی یا سفتی بدن
 6. خستگی مفرط
 7. مشکلات تغذیه
 8. اسپاسم عضلات

اگر کودک شما هر یک از این علائم را تجربه کرد ، بلافاصله از اورژانس کمک بگیرید. کرنیکتروس می تواند باعث آسیب دائمی عصبی ، از جمله کاهش شنوایی ، فلج مغزی ، ناتوانی های ذهنی و حتی مرگ شود.

علل و عوامل خطر بیماری زردی

زودرس بودن نوزاد خطر ابتلا به زردی را افزایش می دهد. اکثر نوزادانی که در موعد مقرر به دنیا می آیند قادرند بیلی روبین را به راحتی متابولیزه کرده و قبل از تجمع بیش از حد آن را در مدفوع دفع کنند. با این حال ، از آنجا که کبد نوزادان نارس در بدو تولد کاملاً رشد نکرده است ، ممکن است بیلی روبین را به طور کامل متابولیزه نکند. طبق تحقیقاتی که در سال 2019 منتشر شد ، حدودا 80٪ نوزادان نارس زردی دارند. حدود 2٪ دچار کرنیکتروس می شوند.

خوشبختانه تشخیص زردی به قدری آسان است که بندرت باعث ایجاد کرنیکتروس می شود. در نوزادان نارس که در معرض خطر هستند ، میزان بیلی روبین آنها دقیقاً با آزمایش خون یا سنجش پیشانی کنترل می شود. علاوه بر تولد زودرس ، عوامل خطر ابتلا به هایپربیلی روبینمی عبارتند از :

 1. داشتن یک خواهر و برادر که قبلا تحت تأثیر قرار گرفته اند
 2. تأخیر در دفع اولین مدفوع کودک به نام مکونیوم
 3. کبودی هنگام زایمان

اولین روش درمان زردی ، فتوتراپی است که در آن نوزاد تازه در معرض نورهای خاصی قرار می گیرد که به آن چراغ های بیلی می گویند. این نور به معنای واقعی کلمه به بدن کودک کمک می کند تا بیلی روبین را به شکلی تجزیه کند که به راحتی دفع شود.

نوزادی که تحت فتوتراپی تحت درمان قرار می گیرد به جز پوشک لباسی نخواهد داشت تا پوست هرچه بیشتر در معرض نور قرار گیرد. چشمانشان پوشیده خواهد شد. نوزادان در یک ظرف گرم دراز می کشند – بعضی اوقات برای چندین روز – و سطح بیلی روبین آنها حداقل یک بار در روز اندازه گیری می شود.

فتوتراپی به هیچ وجه به پوست کودک شما آسیب نمی رساند. در حقیقت ، ممکن است لازم باشد شما بیشتر اوقات به کودک خود غذا دهید ، زیرا فتوتراپی می تواند باعث کم آبی بدن شود. در بعضی موارد ، ممکن است لازم باشد که شیر مادر پمپ شده را در یک بطری قرار دهید تا کودک شما مجبور به حذف از نوردرمانی نشود.

3.5/5 - (17 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *