نگرانی های والدین در مورد زردی نوزاد

نگرانی های والدین در مورد زردی نوزاد

همیشه قدم نو رسیده برای والدین خوشایند است، اما باید توجه کنید که تولد فرزند دغدغه های زیادی را به والدین اضافه می کند. نگرانی هایی که هیچ وقت تمامی ندارد و تمام فکر و ذکر پدر و مادر را تحت شعاع خود قرار می دهد. زردی نوزادان یکی از نگرانی های والدین می باشد که باید به آن توجه کنند. می خواهیم در این نوشته در مورد زردی نوزادان و نگرانی های والدین مطالب جالبی را برای شما قرار دهیم.

در مورد بیماری زردی نوزاد بیشتر بدانید

زمانی که میزان بیلی روبین بدن انسان بالاتر از حد نرمال باشد بیماری زردی رخ می دهد ، هموگلوبین موجود در گلبول های قرمز ما به بیلی روبین تبدیل می شوند که کبد می بایست بیلی روبین را دفع کند. زمانی که این ماده در بدن انسان افزایش پیدا کند رنگ پوست به سوی زرد شدن می رود که به آن بیماری زردی می گویند. زرد شدن پوست نوزاد و سفیدی چشم آن نشان می دهد که نوزاد به زردی دچار شده است.

روش تشخیص زردی چگونه است؟

یکی از آسان ترین روش های تشخیص دیدن رنگ پوست نوزاد می باشد. اگر پوست بیش از اندازه زرد باشد باید آزمایش بیلی روبین انجام شود. در موارد خاص به غیر از این آزمایش ، تست های دیگری برای تشخیص زردی نوزاد گرفته می شود.

علت زردی نوزاد چیست؟

علت های مختلفی در این میان دخیل می باشد که یکی از آنها کم کاری آنزیمی در کبد است که باعث ایجاد زردی پوست می شود. دلیل دوم ناسازگاری گروه خونی مادر و نوزاد می باشد. عفونت های نوزادی دلیل سوم ایجاد زردی در کودک است. اگر نوزاد دارای اختلال تیروئید باشد ممکن است به بیماری زردی گرفتار شود.

چه زمانی زردی نمایان می شود؟

زردی پوست نوزاد در سه زمان نمایان می شود، زردی نوزاد ممکن است در روز دوم تولد خود را نشان دهد که به زردی فیزیولوژیک معروف است. این نوع زردی طبیعی بوده و بعد از روز چهارم به بالاترین شکل خود می رسد و در روزهای آتی کمتر می شود. زردی نوع دوم بعد از هفته اول تولد نمایان می شود که به آن زردی ناشی از شیر مادر گفته می شود. مادر در این هنگام می بایست شیر دادن خود را به نوزاد کم کند. نوع سوم زردی در هنگام تولد می باشد که این نوع زردی باید تحت درمان قرار بگیرد.

نشانه های زردی پوست نوزادان

زردی در نوزادان بدین صورت می باشد که ابتدا صورت و چشم نوزاد درگیر می شود و بعدا به سمت پایین کشیده می شود. والدین باید دقت کنند که در 72 ساعت تولد به پوست نوزاد توجه ویژه ای داشته باشند تا اگر زردی در پوست دیده می شود به فکر درمان آن باشند. زردی نوزاد می تواند به همراه علائم مختلفی نظیر خواب آلودگی ، بی قراری ، بی اشتهایی ، جیغ و یا تشنج و عقب افتادگی خود را نشان دهد.

 

درمان بیماری زردی در نوزادان

شدت و سن نوزاد عاملی است که بتوان گفت نیاز به بستری شدن دارد یا خیر. اگر درجه زردی نوزاد از حد نرمال بالاتر باشد فوتوتراپی انجام می شود. زمانی که زردی بسیار بالا باشد ممکن است نیاز به تعویض خون باشد. سعی کنید از خوددرمانی نوزاد در هنگام زردی خودداری کنید.

در مورد آمار شیوع زردی

شیوع این بیماری به نسبت سال های گذشته دارای درصد ثابتی می باشد و با توجه به حساسیت و آگاهی خانواده ها تشخیص این بیماری بیشتر شده است. به صورت کلی طبق آمارها شصت درصد نوزادان سالم و هشتاد درصد نوزادان نارس در هفته اول زندگی دچار بیماری زردی می شوند.

پیشگیری از بیماری زردی

نوزادی که در روزهای دوم و سوم دچار زردی می شود باید شیر مادر زیاد مصرف کند ، هر چه مصرف شیر بالاتر رود زردی کمتر می شود. نوزادانی که در 24 ساعت اول دچار زردی می شوند باید به پزشک متخصص نشان داده شوند.

توصیه های مفید در مورد بیماری زردی

در هنگام زردی از موادی مانند آب قند ، شیرخشت و ترنجبین استفاده نکنید چرا که باعث درمان زردی نمی شود. از روش حجامت برای کاهش زردی نوزاد پرهیز کنید چرا که توصیه نمی شود. اگر زردی بیش از دو هفته طول کشید از روش های دیگر برای درمان و منشا این بیماری استفاده کنید.

امتیاز شما post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *