تعداد دفعات شیردهی نوزاد در شب

تعداد دفعات شیردهی نوزاد در شب

یکی از نگرانی های رایج در میان مادرهای مبتدی این است که چند بار لازم است به نوزادشان شیر بدهند.

در قدیم، مادران نوزادانشان را با خود این سو و آن سو می بردند و هر وقت که گرسنه به نظر می رسیدند، به آنها شیر می دادند. در طول ۱۰۰ سال گذشته، انواع و اقسام برنامه های تغذیه کودک مطرح و سپس از بین رفته اند که بسیاری از مادران کاملا درباره این که نوزادشان چه می خواهد یا به چه چیز نیاز دارد، گیج شده اند. در یک نسل قبل به مادرها توصیه می شد که نوزادشان را هر چهار ساعت یک بار به مدت ۲۰ دقیقه شیر بدهند. این توصیه دلیل خوبی داشت. فرد متخصص ” امیدوار بود به این شکل کار مادر را آسان و از همان روز اول برنامه منظمی را به کودک تحمیل کند. برای مدت کوتاهی این برنامه جواب داد، ولی بعضی از بچه ها نمی توانستند شیر کافی بخورند و بسیار ناراضی بودند.

این نظریه ۲۰ دقیقه هر 4 ساعت، از مشاهده شیر خوردن گوساله ها مطرح شد، ولی نوزاد انسان با نوزاد گوساله خیلی فرق می کند. برای مثال معده یک نوزاد به اندازه یک گردوست و خیلی زود خالی می شود. از این گذشته، شیر مادر راحت و سریع هضم می شود. برخلاف گوساله، نوزاد انسان، بی دست و پاست و توقع دارد همیشه پستان مادر در دسترسش باشد که بتواند همچنان که مادرش به کارهای دیگرش می رسا، او هم دائما شیرش را بخورد.

تغذیه بر اساس هدایت نوزاد

پژوهش نشان می دهد اگر هنگامی که نوزاد تقاضای شیر خوردن می کند، به او شیر بدهید، بدن شما توان تهیه میزان کافی شیر را برای او دارد. اگر سعی کنید برنامه تغذیه ای را که مناسب شماست به او تحميل کنید، بدن شما همان میزان شیری را تولید می کند که شما به او اجازه می دهید. این دو میزان ممکن است یکسان نباشند. این فقط نوزاد شماست که می داند چقدر گرسنه است و برای سیر شدن به چه میزان شیر نیاز دارد.

اگر خوب در این باره فکر کنید، متوجه می شوید که خود شما هم همین طور غذا می خورید. بدنتان به شما می گوید که چه وقت گرسنه یا تشنه هستید و چه موقع شکمتان سیر شده است. شما می توانید سر یخچال بروید و از خودتان پذیرایی کنید، ولی نوزادتان ناچار است به شما علامت بدهد تا او را زیر پستان بگیرید و وقتی به اندازه کافی شیر خورد، معمولا دست از شیر خوردن بر می دارد.

اگر درباره طول مدتی که باید شیر بخورد نگران هستید، فکر کردن به این که وقتی بزرگ می شود دلتان می خواهد چه جور آدمی از کار درآید، کمکتان می کند. گاهی اوقات افراد دوست دارند که یک غذای آماده و یا یک نوشیدنی بخورند. گاهی اوقات حسابی گرسنه هستیم و از خوردن یک غذای پر و پیمان لذت می بریم. گاهی اوقات با دوستانمان به رستوران می رویم و ساعتها وقت صرف می کنیم تا غذا بخوریم. تصورش را بکنید در چنین وضعیتی اگر خدمتکار به طرف شما هجوم بیاورد و بگوید، “خب! ۲۰ دقیقه بیشتر وقت ندارید باید تا حالا غذایتان را تمام کرده باشید” چه حالی می شوید؟

این حرف به این معنی نیست که اگر دارید از خانه بیرون می روید و او می خواهد ضیافت سه ساعت به سه ساعتش را برگزار کند، باید حتما با نوزاد موافقت کنید. اشکالی ندارد اگر در آن لحظه، این کار برایتان ممکن نیست و دوست دارید که به نوزادتان بگوئید که چند دقیقه ای صبر کند، و یا بهتر است که مدت زمان کمتری شیر بخورد، به شرط آنکه قبول داشته باشید که در زمان مناسب دیگری او را در آغوش بگیرید و زمانی طولانی را صرف شیر دادنش کنید.

در صورتی که نوزاد شما به یرقان یا همان زردی مبتلا شده است می توانید با استفاده از دستگاه فتوتراپی نسبت به درمان اقدام کنید . جهت اجاره دستگاه زردی نوزاد می توانید با کارشناسان زردی کلینیک تماس حاصل فرمایید . همچنین یکی دیگر از خدماتی که زردی کلینیک ارائه می کند اجاره شیردوش برقی است .

تغذیه برای احساس آسودگی

بعضی از مادرها نگران هستند که آیا نوزاد آنها فقط برای احساس آسودگی ” شیر می خورد. آنها دلشان می خواهد بدانند چه موقع به خاطر گرسنگی باید به نوزاد شیر بدهند و چه موقع به دلایل دیگری باید این کار را بکنند. باز هم به خودتان فکر کنید. چند تا از آن بیسکوئیت های شکلاتی یا فنجان های قهوه را بخاطر این که گرسنه یا تشنه بودید و چند تا را به خاطر احساس آسودگی خوردید؟ آیا به دلیل اینکه واقعا به غذا نیاز دارید، غذا می خورید یا گاهی اوقات غذا و تنقلات را به خاطر این که با بقیه هستید یا می خواهید رفع کسالت و نگرانی کنید، می خورید؟

برای نوزاد، شیر خوردن فقط تغذیه نیست. او از شیر خوردن گرمی، نزدیکی و اجتماعی بودن را نیز دریافت می کند. پژوهشگران متوجه شده اند که نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند، با مادران خود تعامل می کنند، هنگامی که او حرف می زند، مکث می کنند و با مکیدن پستان به او پاسخ می دهند. به اعتقاد آنها، تغذیه، رابطه برقرار کردن و مبانی اولیه زبان آموزی را به نوزاد می دهد.

سعی نکنید براساس اعتقاد دیگران درباره برنامه صحیح تغذیه، به نوزادتان شیر بدهید. اگر با برنامه تغذیه ای که در پیش گرفته اید احساس آرامش می کنید و نوزادتان سالم است و درست رشد می کند، معلوم می شود که برنامه درستی را در پیش گرفته اید. یادتان باشد که شما نمی توانید یک نوزاد را لوس کنید (چیزی که می خواهد همانی است که به آن نیاز دارد) یا بیش از حد لازم به او شیر بدهید. اگر از برنامه تغذیه نوزادتان ناراضی هستید (مثلا دلتان نمی خواهد به او همان میزانی را بدهید که می خواهد)، با یک مشاور تغذیه با شیر مادر صحبت کنید. او به شما نخواهد گفت که چه باید بکنید، ولی به شما کمک می کند که انتخاب های خود را پیدا کنید، طوری که بتوانید در انجام شیوه مورد نظرتان، احساس خوبی داشته باشید.

امتیاز شما post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *