کرنیکتروس نوزاد

کرنیکتروس نوزاد چیست؟ علت، درمان و عوارض

در بسیاری از اوقات ، زردی بدون درمان از بین می رود. با این حال ، در صورت نیاز به درمان ، باید نسبت به رفع زردی اقدام نمایید. به عنوان مثال نوزادان را برای مدت چند ساعت در زیر چراغ های آبی خاص قرار می دهند ، که “چراغ های بیلی” نامیده می شوند ، یا آنها را در “پتوی بیلی” می پیچند. به این روش درمانی فتوتراپی گفته می شود. اجاره دستگاه فتوتراپی به حذف بیلی روبین از خون کمک می کند ، در عین حال از ایجاد کرنیکتروس نوزاد جلوگیری می کند. چراغ های آبی گرم هستند و هیچ خطر و صدمه ای برای کودک ندارند. اگر کودک به شدت زرد شود ، پزشکان می توانند برای از بین بردن بیلی روبین اضافی که به عنوان “انتقال تعویض” شناخته می شود ، انتقال خون نیز انجام دهند. هیچ نوزادی نباید دچار آسیب مغزی ناشی از زردی درمان نشده شود. به یاد داشته باشید که کرنیکتروس نوزاد کاملاً قابل پیشگیری است.

عوامل خطر زردی و کرنیکتروس نوزاد چیست؟

برخی از نوزادان تازه متولد شده بیشتر از دیگران به زردی مبتلا می شوند که اگر تشخیص داده نشود و درمان نشود منجر به کرنیکتروس نوزاد می شود. نوزادان تازه متولد شده در معرض خطر زردی عبارتند از :

  1. نوزادانی که هنگام زایمان دچار کبودی (سفالوهاتوم) می شوند.
  2. نوزادانی که زود به دنیا می آیند (زودرس)
  3. نوزادانی که به خوبی از آن ها مراقبت نمی شود.
  4. نوزادانی که یک خواهر یا برادر دارند که زردی دارند.
  5. نوزادانی که کمبود گلوکز و فسفات در آنها شایع است.

چگونه کرنیکتروس تشخیص داده می شود؟

اگر نوزادی علائم زردی نوزاد ، هیپربیلی روبینمی یا سایر علائم مربوطه را که در بالا ذکر شد ، نشان داد ، باید فوراً به پزشک مراجعه نمایید. زمان ظهور زردی می تواند به تشخیص کمک کند. زردی که در 24 ساعت اول پس از تولد ظاهر می شود ، جدی است و نیاز به درمان فوری دارد. برای تعیین میزان بیلی روبین در سیستم نوزاد ممکن است از آزمایشاتی مانند نوموگرام استفاده شود. یک پزشک یا پرستار ممکن است بیلی روبین کودک را با استفاده از نورسنجی که روی سر کودک قرار می گیرد بررسی کند. این امر منجر به تشخیص سطح بیلی روبین از راه پوست (TcB) می شود. اگر بالا باشد ، آزمایش خون انجام خواهد شد. میزان بیلی روبین در کودک 3 تا 5 روزه معمولاً در بالاترین حد خود قرار دارد. حداقل ، نوزادان باید از نظر زردی در هر 8 تا 12 ساعت در 48 ساعت اول زندگی و دوباره قبل از 5 روزگی بررسی شوند.

اگر کودک من مبتلا به کرنیکتروس شود ، چه اتفاقی می افتد؟

اگرچه اثرات خاص کرنیکتروس نوزاد ممکن است متفاوت باشد ، آسیب مغزی ناشی از کرنیکتروس دائمی است و بنابراین اغلب منجر به ناتوانی مادام العمر می شود که به مراقبت ، درمان و منابع مالی قابل توجهی نیاز دارد. سطح بیلی روبین در خون هنگامی که کودک شما بین سه تا هفت روز است ، به اوج خود می رسد. بنابراین برای پزشک مهم است که کودک شما را در این مدت از نظر زردی بررسی کند. اگر کودک شما مبتلا به زردی باشد ، پزشک شما با توجه به عوامل مختلفی احتمال زردی شدید را ارزیابی می کند.

هیچ راهی برای جلوگیری از زردی نوزاد و عوارض ناشی از آن وجود ندارد. در دوران بارداری می توانید گروه خونی خود را آزمایش کنید. پس از تولد ، در صورت لزوم ، گروه خونی کودک شما آزمایش می شود تا احتمال ناسازگاری گروه خونی که منجر به زردی نوزاد می شود را رد کند. اگر کودک شما زردی دارد ، روش هایی وجود دارد که می توانید از شدیدتر شدن آن جلوگیری کنید:

اطمینان حاصل کنید که کودک شما از طریق شیر مادر تغذیه کافی دارد. تغذیه کودک با 8 تا 12 بار در روز در چند روز اول ، کمبود آب در بدن کودک را تضمین می کند ، که به بیلی روبین کمک می کند تا سریعتر از بدن او عبور کند.

اگر به نوزاد خود شیر نمی دهید ، برای هفته اول هر 2 تا 3 ساعت 1 تا 2 اونس شیرخشک به کودک بدهید. نوزادان نارس یا کوچکتر ممکن است مقادیر کمتری از شیرخشک مصرف کنند ، همچنین نوزادانی که شیر مادر نیز دریافت می کنند. اگر نگران هستید که کودک شما شیر خشک کم یا زیادی مصرف می کند یا حداقل 8 بار در 24 ساعت شیر ​​نمی خورد با پزشک خود صحبت کنید. کودک خود را با دقت در پنج روز اول زندگی از نظر علائم زردی مانند زردی پوست و چشم کنترل کنید. اگر متوجه شدید علائم زردی در کودک شما وجود دارد ، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *