آیا نوزادم به اندازه کافی شیر می‌خورد ؟

آیا نوزادم به اندازه کافی شیر می‌خورد ؟

خیلی خوب می شد اگر پستانها هم مثل شیشه شیر درجه بندی می شدند تا ما می فهمیدیم که نوزاد هر بار چقدر شیر می خورد! ولی نوزاد شما نه ماه تمام در داخل شکمتان تغذیه شده، بی آن که شما درباره این موضوع فکر کرده باشید. عاقلانه به نظر نمی رسد اگر فکر کنیم بدن شما نمی تواند پس از تولد، نیازهای غذایی او را رفع کند. اگر نگران هستید، به این نکات فکر کنید

 • آیا نوزاد شما سالم و هوشیار به نظر می رسد؟
 • آیا در روز شش تا هشت کهنه پارچه ای یا چهار تا شش پوشک او را عوض می کنید؟
 • آیا مدفوع او زرد، کم بود و مثل تخم مرغ خاگینه است؟

اینها نشانه های سلامتی نوزاد شما هستند. اغلب نوزادان، مگر آنهایی که بسیار کوچک، نارس، یرقانی و یا به شکل دیگری بیمار هستند، اگر به اندازه کافی شیر نخورند، به هر شکلی که شده این موضوع را به شما می فهمانند .

افزایش وزن نوزاد

اگر نوزاد شما براساس نمودارهای مربوطه، وزن اضافه نمی کند

 • به وضعیت کلی او نگاه کنید. اگر پس از تولد ۱۰ درصد وزنش را | از دست داده است، بعدها این وزن را به دست می آورد. اگر چندین هفته گذشته و او وزن زیادی اضافه کرده است، در هفته های بعد احتمالا کمی از وزنش کاسته خواهد شد.
 • گاهی اوقات وزن نوزاد به این دلیل کاهش پیدا می کند که متخصص بهداشت از ترازوهای متفاوتی استفاده و یا او را یک بار با لباس و کهنه و بار دیگر، برهنه وزن کرده است.
 • اگر قبل از توزین، مدفوع زیادی را دفع کرده باشد، روی وزن او تأثیر می گذارد.
 • نکته مهم این است که برای بررسی رشد کودک به قد و اندازه دور سر او در یک دوره یک ماهه توجه کنید، زیرا این علائم به لحاظ یک رشد عادی بسیار دقیق تر و مثبت تر هستند از علامتی مثل وزن بدن که حاکی از میزان چربی بدن است.

آیا شیر مادر کافی هست؟

بسیاری از مادرها نگران هستند که آیا شیر کافی دارند یا نه. شایان ذکر است که حتی مادرانی که از گرسنگی رنج می برند و یا بشدت دچار سوء تغذیه هستند می توانند نوزادان خود را شیر بدهند. اگر به نوزاد اجازه بدهید هر چند باری که دلش می خواهد شیر بخورد، پستانهای شما شیر کافی برای او تولید خواهند کرد.

اگر دوست دارید شیر تان زیاد شود، سعی کنید ظرف 48 ساعت از کارهایی که انجام می دهید، کم کنید، تا جایی که می توانید استراحت کنید و هر چند بار که می توانید به نوزادتان شیر بدهید و غذاها و تنقلات مقوی بخورید. هر گاه ذخیره شیر تان کم شود، پس از این دوره سخت و فشرده، به میزان کافی باز خواهد گشت.

هنگامی که شیر خوردن کودک ناگهان افزایش پیدا می کند

اگر نوزاد شما همیشه سیر به نظر می رسیده، اما ناگهان اشتهایش زیاد می شده و تمام مدت دلش می خواهد شیر بخورد، دلایل متعددی وجود دارند:

 • ممکن است در بعضی از مراحل رشد خود ناگهان دچار “پراشتهایی” شود. معمولا این مراحل حدود دو هفتگی و دوازده هفتگی است، هر چند در کودکان مختلف فرق می کند. در این مراحل، نوزاد می خواهد ذخیره شیر شما را زیاد کند تا بتواند خود را در ظرف چند هفته بعد اداره کند. از پیشنهادات بالا برای افزایش ذخیره شیر خود استفاده کنید.
 • هنگامی که نوزاد شما بیمار است یا دارد دندان در می آورد، ممکن است بخواهد زیاد شیر بخورد. او ممکن است دلش بخواهد قبل از آن که بیماریش شدید شود، تمام مدت روز شیر بخورد. باز هم سعی کنید هنگامی که بیمار است به میل او عمل کنید. شیر بهترین چیز برای اوست.

در صورتی که نوزاد شما به یرقان یا همان زردی مبتلا شده است می توانید با استفاده از دستگاه فتوتراپی نسبت به درمان اقدام کنید . جهت اجاره دستگاه زردی نوزاد می توانید با کارشناسان زردی کلینیک تماس حاصل فرمایید . همچنین یکی دیگر از خدماتی که زردی کلینیک ارائه می کند اجاره شیردوش برقی است .

پاسخ پرسش های شما

سؤال: انگار نوزاد من برای شیر خوردن به زمان زیادی نیاز دارد گاهی اوقات بیش از یک ساعت باید به او شیر بدهم! آیا این مساله طبیعی است؟ نگرانم که نکند شیر کافی ندارم.

 • جواب: اگر شیر کافی نداشته باشید، نوزاد شما عصبانی می شود و شیر خوردن از پستان، راضی نخواهد بود. در چند هفته اول، هنگامی شما و نوزادتان دارید این کار را یاد می گیرید، طولانی بودن زم شیردهی طبیعی است. اگر نوزاد شما خیلی کوچک و یا بیمار وقت بیشتری صرف می شود. در هر حال، هنگامی که نوزاد درست زیره پستان قرار نمی گیرد، شیر خوردن زیاد وقت می گیرد. اگر او را درست زیر پستان قرار دهید، دهانش از پستان پر می شود و از شیر خوردن لذت می برد، ولی اگر او را درست نگه ندارید، قورت دادن شیر برایش دشوار و جریان تغذیه کند می شود. در مورد نوزادان بسیار ریز یا کوچک، درست نگهداشتن آنها زیر پستان بسیار حیاتی تر از نوزادان بزرگتر است. از ماما یا مشاور تغذیه با شیر مادر بخواهید نگاهی به طرز شیر خوردن نوزاد شما بیندازد.

سؤال: چطور می توانم نوزادم را به یک برنامه منظم شیر خوردن عادت بدهم؟

 • جواب: اگر لازم می دانید که نوزادتان را به یک برنامه منظم شیر خوردن عادت بدهید، بهتر است منتظر بمانید تا او خوب شیر خوردن را یاد بگیرد و سپس فاصله بین وعده های شیر را بتدریج اضافه کنید و در طول مدت شیر خوردن، او را به مدت طولانی تری بیدار نگه دارید تا بتواند شیر بیشتری بخورد. برنامه ای که شما و نوزادتان پس از مذاکره با رسیده اید بهتر از برنامه ای که شما به او تحمیل کرده اید، جواب می دهد.
امتیاز شما post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *