شیوه های کنترل و درمان زردی در نوزادان

شیوه های کنترل و درمان زردی در نوزادان

یکی از اقداماتی که می بایست در هنگام زردی نوزادان انجام دهید کنترل و درمان آن می باشد ، طبق آمارها بالای 80 درصد نوزادان تازه متولد شده به عارضه زردی دچار می شوند. در این هنگام والدین باید اقدامات موثری برای درمان این عارضه به کار بگیرند. زردی می تواند علت های مختلفی داشته باشد که یکی از آنها به شیر مادر مرتبط است ، گاهی ممکن است عامل ایجاد زردی شیر مادر نباشد. شیر مادر اصلی ترین تغذیه برای نوزاد تازه به دنیا آمده می باشد که می بایست آن را جدی گرفت. میزان زردی در نوزادان بنا به دلایل زیر از بزرگسالان بیشتر است:

کونژوگه شدن بیلی روبین – عدم توانایی کبد نوزادان برای دفع مقدار مشخص بیلی روبین – بازجذب روده ای بیلی روبین و بازگشت آن به سیستم گردش خون نوزاد

به خاطر دلایل بالا نوزادان در بدو تولد یا پس از چند هفته دچار بیماری زردی می شوند.

انواع زردی در نوزادان و راه های درمان آن

زردی نوزادان به دو شکل نمایان می شود که شامل: زردی فیزیولوژیک یا طبیعی و زردی پاتولوژیک و غیر طبیعی می باشد. شما در صورت مشاهده هر گونه علائم زردی در 24 ساعت اولیه تولد باید نوزاد را تحت کنترل و درمان قرار دهید. زردی از صورت شروع می شود و به مرور بخش های دیگر بدن نوزاد را درگیر می کند. زردی فیزیولوژیگ از روز دوم یا سوم خود را نشان می دهد و در روزهای پنجم یا ششم کاهش پیدا می کند.

رابطه بین شیر مادر و عارضه زردی

طبق آمارها نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند به راحتی می توانند با مسئله زردی کنار بیایند چرا که شیر مادر دارای ترکیباتی می باشد که از بروز زردی و افزایش بیلی روبین در بدن جلوگیری می کند. البته ناگفته نماند نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند زردی را نشان می دهند آن هم ممکن است به دلیل ترکیباتی باشد که در شیر مادر یافت می شود. زردی ناشی از شیر مادر می تواند تا هفته دوم و سوم تولد نیز ادامه داشته باشد. اما نباید نگران بود چرا که تدام مصرف شیر مادر باعث می شود تا این مشکل مرتفع شود.

یکی دیگر از علت های ایجاد زردی توسط شیر مادر این موضوع می باشد که تغذیه به صورت کافی انجام نمی شود. شیر مادر به دلیل خاصیت ملین بودن خود می تواند باعث دفع بیلی روبین از بدن نوزاد شود. زمانی که شیر مادر به میزان کافی به نوزاد نرسد بدن نوزاد قادر به دفع بیلی روبین نمی باشد. این نوع زردی که ناشی از شیر مادر می باشد در 28 روز اولیه تولد دیده می شود.

راهکارهای عملی برای درمان و کنترل زردی در نوزدان

به صورت کلی تغذیه با شیر مادر یکی از مهم ترین اقداماتی است که مادر می تواند جهت درمان و کنترل زردی نوزاد داشته باشد. نوزادی که تازه متولد شده است می بایست هر چه سریعتر با شیر مادر تغذیه شود. هر نیم ساعت یک بار می بایست به نوزاد شیر داد. نوزادانی که با روش سزارین نیز به دنیا می آیند می بایست توسط شیر مادر تغذیه شوند تا بتوان از بروز خطرات آتی جلوگیری کرد. مادران شیرده باید آموزش های لازم را برای شیردهی صحیح فرا بگیرند تا بتوانند به کاهش بیلی روبین نوزاد اقدام کنند. یکی از پرسنل های مراقبت های پزشکی می بایست بر شیردهی مادر نظارت کافی داشته باشد.

روش کنترل زردی نوزاد با فتوتراپی

یکی از دستگاه هایی که برای درمان و کنترل زردی نوزاد می توان استفاده نمود فتوتراپی می باشد. فتوتراپی دستگاهی می باشد که برای درمان زردی نوزاد ساخته شده است و بسیار موثر است. بهترین روش درمانی زردی روش فتوتراپی می باشد. اگر زردی در نوزاد توسط تیم پزشکی تایید شود از دستگاه فتوتراپی برای کاهش زردی و درمان آن استفاده می شود. شما می توانید برای اینکه نوزاد را در کنار خود داشته باشید از روش اجاره دستگاه فتوتراپی استفاده کنید که در آن دستگاه به مدت سه روز تحت نظارت و کنترل شما می باشد و می توانید این دستگاه را از زردی کلینیک با قیمت مناسب اجاره کنید. دستگاه های مختلف با سلایق و درجه تابش مختلف وجود دارد که شما می توانید از زردی کلینیک دریافت کنید.

امتیاز شما post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *