زردی نوزادان

آشنایی با علائم و نشانه های زردی نوزادان

زردی در نوزادان تازه متولد شده بسیار شایع است. زردی در حدود چهار روز اول زندگی به اوج خود می رسد و پس از دو هفته به تدریج در اکثر نوزادان از بین می رود. زردی لزوماً به معنای بیماری کودک شما نیست و به دلیل افزایش میزان بیلی روبین در خون در کودک شما ایجاد می شود.

بنابراین الدین محترم باید زردی را کنترل کنند تا اطمینان حاصل شود که سطح بیلی روبین بیش از حد بالا نمی رود. گاهی اوقات زردی پس از 14 روز در نوزاد کامل و 21 روز در نوزاد نارس ادامه می یابد. ادرار نوزاد تازه متولد شده باید بی رنگ باشد اگر ادرار کودک شما زرد و یا کم رنگ باشد ، می تواند نشان دهنده بیماری کبدی باشد و شما باید این موضوع را به ماما ، ویزیتور بهداشت یا پزشک کودک خود گزارش دهید.

علائم و نشانه های زردی نوزادان

رنگ زرد پوست علامت اصلی زردی است که معمولاً از صورت کودک شروع می شود و به سمت پایین قفسه سینه ، شکم ، پاها و در نهایت به کف دست و کف پا منتقل می شود. همچنین سفیدی چشم یا داخل دهان یا لثه نیز ممکن است زرد به نظر برسد. خواب آلودگی و تغذیه نامناسب ممکن است در نوزادانی که زردی قابل توجهی دارند نیز وجود داشته باشد.

زردی در نـوزادان چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک کودک شما به دنبال علائم آشکار زردی خواهند بود و همچنین فاکتورهای دیگری مانند وزن هنگام تولد و سن حاملگی ، تغذیه از زمان تولد و میزان آبرسانی را در نظر می گیرند. ممکن است آزمایش خون برای اندازه گیری سطح بیلی روبین در خون کودک شما ، به نام سطح بیلی روبین سرم (SBR) انجام شود که دقیق ترین روش برای اندازه گیری SBR است و شامل جمع آوری مقدار کمی خون از بازو ، دست ، سر یا پاشنه است.

اگر شواهدی وجود داشته باشد که زردی کودک شما ناشی از اختلال اساسی است که نیاز به درمان دارد ، ممکن است آزمایشات اضافی خون یا آزمایش ادرار نیز انجام شود. زردی خفیف اغلب بدون درمان از بین می رود ، با این حال نوزادانی که سطح بالایی از بیلی روبین دارند ممکن است نیاز به درمان داشته باشند. درمان ممکن است شامل اجاره دستگاه زردی نوزاد ، انتقال خون یا دارو باشد.

روش های درمان زردی نوزادان

برای کاهش سطح بیلی روبین خون روش های مختلفی وجود دارد که با توجه به زردی نوزادان مورد استفاده قرار می گیرد :

  1. تغذیه نوزاد را بهبود دهید.

برای اینکه از کاهش وزن نوزاد جلوگیری شود والدین محترم باید تعداد دفعات تغذیه با شیر یا غذای کمکی را افزایش دهند. در این صورت پزشک معالج اطمینان حاصل می کند که نوزاد شما به اندازه نیاز ماد غذایی دریافت می کند.

  1. فتوتراپی یا نور درمانی

با توجه به تشخیص پزشک درمان زردی نوزاد با دستگاه فتوتراپی انجام می شود. بدین ترتیب نحوه نور درمانی با این دستگاه به گونه ای است که نوزاد زیر لامپ های مخصوص (نور آبی – سبز) قرار می گیرد. ساختار و شکل بیلی روبین ها توسط نور تغییر می یابند و در نهایت مقدار اضافی بیلی روبین توسط ادرار و مدفوع دفع می شود. در روش درمان زردی با استفاده از دستگاه فتوتراپی نوزاد شما تنها پوشک شده و برای اینکه به چشم های نوزاد آسیبی نرسد از پوشش های محافظ مخصوص روی چشم استفاده می گردد.

  1. ایمونوگلوبین درون وریدی

در صورتی که نوع خون مادر با نوزاد ناسازگار باشد باعث بروز زردی خواهد شد. این شرایط زمانی ایجاد می شود که نوزاد آنتی بادی هایی از مادر دریافت نموده و گلبول های قرمز او به شدت تجزیه می شوند. در حقیقت آنتی بادی های خون از طریق ایمونوگلوبین کم می شود. بنابراین تزریق این پروتئین خونی باعث کاهش زردی یا یرقان نوزادان می گردد.

  1. تعویض خون

علاوه بر موارد ذکر شده از دیگر روش های درمان و کنترل زردی نوزادان تعویض خون می باشد. البته در موارد نادر کودک شما ممکن است به این روش درمان نیاز پیدا کند. لازم به ذکر است که این نوع روش درمانی تنها در مراقبت های ویژه نوزادان در بیمارستان قابل انجام می باشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر از اجاره دستگاه زردی نوزاد در منزل و دستگاه فتوتراپی تنها کافیست با شرکت زردی کلینیک ارائه کننده مدرن ترین دستگاه های فتوتراپی از طریق خطوط ارتباطی ۴۴۵۲۳۰۷۵ – ۰۲۱ و ۰۹۱۹۲۳۱۷۱۳۱ تماس حاصل فرمایید.

امتیاز شما post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *