بیماری زردی و ارتباط آن با جنسیت نوزاد

بیماری زردی و ارتباط آن با جنسیت نوزاد

شاید برای خیلی از والدین سوال باشد که آیا زردی بدن نوزاد ارتباطی به جنسیت آن دارد؟ شاید بخواهید بدانید که آیا پسر یا دختر بودن می تواند باعث زردی بیشتر شود؟ به طور کلی جواب این سوال خیر می باشد ، زردی ارتباطی به جنسیت نوزاد ندارد اما با توجه به اینکه بیماری فابیسم در پسران بیشتر است پس احتمال زردی در پسران بیشتر می باشد. بیماری فابیسم یک بیماری است که باعث لیز شدن گلبول های قرمز خون در بدن نوزاد می شود.

عواملی که در زردی نوزاد موثر است:

عوامل مختلفی هستند که در ایجاد زردی نوزادان موثر است ، برخی از عوامل مهم بدین شرح می باشد:

  1. نارس بودن نوزاد
  2. وزن کم نوزاد و مشکلات تنفسی

تاثیر ژنتیک بر زردی نوزاد

عوامل ژنتیکی تا حدود زیادی می تواند باعث ایجاد زردی در نوزاد شود ، به عنوان مثال در صورتی که نوزاد قبلی شما دچار زردی باشد احتمال اینکه نوزاد بعدی نیز این مشکل را داشته باشد تشدید می شود. در صورتی که این مشکل وجود دارد در ابتدای تولد بهتر است تست زردی از نوزاد گرفته شود تا از مشکلات آتی جلوگیری شود. دقت کنید که زردی در نوزادانی که نارس به دنیا می آیند در هفته دوم خود را نشان می دهد.

اگر نوزاد شما به موقع متولد شده باشد و وزن وی بالای سه کیلوگرم باشد ، زردی زودتر بروز کرده و زودتر نیز درمان می شود. زمانی که نوزاد در بدن مادر می باشد ، کبد وظیفه دفع زردی را بر عهده داد ، اما پس از جدا شدن نوزاد از مادر کبد نوزاد نمی تواند به خوبی زردی را دفع کند و این امر باعث می شود تا این عارضه خود را نشان دهد.

نوزادانی که به صورت نارس به دنیا می آیند بیشتر به زردی دچار می شوند ، چرا که کبد هنوز خیلی جوان است و نمی توانید به راحتی وظیفه خود را انجام داده و بیلی روبین را دفع کند. پزشک با استفاده از دستگاه فتوتراپی و با استفاده از قطره بیلی ناستر سعی می کند تا زردی نوزاد را کاهش دهد و به دفع بیلی روبین کمک کند. باید بدانید که اوج افزایش زردی بدن نوزاد در روزهای هفتم و هشتم می باشد. سعی کنید در صورت مشاهده زردی در نوزاد به پزشک مراجعه کنید و این عارضه را دست کم نگیرید.

امتیاز شما post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *