زردی

همه چیز راجع به زردی نوزادان؛ از پیشگیری تا درمان

در بدن انسان ، خون جدید همیشه ساخته می شود و خون قدیمی در حال نابودی است. یکی از مواد زائد در هنگام از بین رفتن گلبول های قرمز ، “بیلی روبین” است. بیلی روبین به طور معمول در کبد پردازش می شود و با حرکت ادرار و روده از بدن خارج می شود. طی چند روز اول پس از تولد ، کبد کودک کاملاً کار نمی کند. ایجاد تغذیه به زمان نیاز دارد تا بیلی روبین بتواند آزادانه به روده منتقل شود. این بدان معنی است که می تواند بیلی روبین در خون و زیر پوست تجمع یابد، به این فرآیند بروز زردی گفته می شود. یرقان معمولاً ابتدا در صورت ایجاد می شود و سپس با افزایش سطح بیلی روبین به سمت قفسه سینه ، شکم ، بازوها و پاها حرکت می کند. برای جلوگیری از بروز زردی یا بدتر شدن آن، مادر نوزاد ترغیب می شود که پس از تولد و به دفعات، کودک را تغذیه کنید. نور طبیعی به بدن کمک می کند تا با بیلی روبین اضافی مقابله کند ، بنابراین شما همچنین می توانید کودک خود را در زیر نور طبیعی در نزدیکی پنجره قرار دهید.

همه چیز راجع به زردی نوزادان

زردی بیماری است که در آن پوست ، سفیدی چشم و غشاهای مخاطی به دلیل سطح بالایی از بیلی روبین ، یک رنگدانه صفراوی زرد نارنجی ، زرد می شوند. زردی دلایل زیادی از جمله هپاتیت ، سنگ صفرا و تومورها دارد. در بزرگسالان ، یرقان معمولاً نیازی به درمان ندارد. زردی بیماری است که در آن پوست ، صلبیه (سفیدی چشم) و غشاهای مخاطی زرد می شوند. این رنگ زرد به دلیل سطح بالایی از بیلی روبین ، یک رنگدانه صفراوی زرد نارنجی ایجاد می شود. صفرا مایعی است که توسط کبد ترشح می شود. بیلی روبین از تجزیه سلول های قرمز خون ایجاد می شود. زردی نوزاد تغییر رنگ زرد رنگ پوست و چشم نوزاد تازه متولد شده است. یرقان نوزادان به این دلیل اتفاق می افتد که خون کودک حاوی بیش از حد بیلی روبین (bil-ih-ROO-bin) ، یک رنگدانه زرد از سلول های قرمز خون است.

بیلی روبین برای سلول های مغز سمی است. اگر نوزاد مبتلا به زردی شدید باشد ، خطر عبور بیلی روبین به مغز وجود دارد ، شرایطی که انسفالوپاتی بیلی روبین حاد نامیده می شود. درمان سریع ممکن است از آسیب قابل توجه پایدار جلوگیری کند. بهترین پیشگیری از یرقان نوزاد تغذیه کافی است. نوزادان شیرده باید در طی چند روز اول زندگی خود هشت تا 12 بار در روز تغذیه کنند. نوزادان تغذیه شده با شیر خشک باید معمولاً 1 تا 2 اونس (حدود 30 تا 60 میلی لیتر) شیرخشک هر دو تا سه ساعت در هفته اول داشته باشند.

کدام نوزادان در معرض خطر هستند؟

یرقان می تواند در همه نوزادان ایجاد شود. با این حال ، نوزادانی که ممکن است بیشتر در معرض خطر زردی باشند عبارتند از :

  • نوزادان نارس
  • نوزادان مبتلا به عفونت
  • نوزادان دارای کبودی

چه مشکلات سلامتی می تواند ناشی از یرقان باشد؟

اگر سطح بیلی روبین در خون به میزان بسیار بالایی برسد ، می تواند به قسمت هایی از مغز آسیب برساند که برای شنیدن ، تفکر و کنترل حرکت استفاده می شود. میزان بیلی روبین که مضر است ، به میزان بالغ و خوب بودن کودک شما بستگی دارد. یک کودک کامل تر و سالم می تواند در مقایسه با نوزاد بیمار یا نارس ، سطح بالاتری از بیلی روبین داشته و بدون مشکل باشد. برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل سلامتی ، سطح متوسطی از زردی را درمان می کنیم زیرا این امر از بالا رفتن سطح بیلی روبین به سطح خطرناک جلوگیری می کند. میزان یرقان توسط ماما و متخصص اطفال با دقت ارزیابی می شود. برای اندازه گیری سطح بیلی روبین (SBR) ممکن است آزمایش خون لازم باشد.

کودک شما باید تشویق شود که هر سه تا چهار ساعت یکبار شیر بخورد زیرا این امر به کاهش یرقان کمک می کند. نوزادان غالباً هنگام زردی متوسط ​​خواب آلود و ممکن است تغذیه خوبی نداشته باشند. اگر کودک شما به زمان بیشتری برای تغذیه نیاز دارد ، از شما می خواهیم از ماما کمک بگیرید. همچنین اگر کودک شما حداقل هر چهار ساعت یکبار شیر نمی خورد ، باید به ماما خود اطلاع دهید. مهم است که کودک شما هر روز تا آنجا که ممکن است زیر چراغ های فتوتراپی بماند. لطفاً سعی کنید نوزاد را فقط از زیر چراغ های فتوتراپی برای تغذیه و شیردهی خارج کنید.

بررسی دمای کودک

هر بار که کودک شما تغذیه می شود ، باید درجه حرارت او بررسی شود. دمای کودک به طور معمول بین 36.5 تا 37.2 درجه سانتیگراد است. باید بررسی کنید که آیا کودک شما در زیر چراغ های فتوتراپی گرم و سرد نمی شود. از بین رفتن زردی اغلب حدود دو هفته طول می کشد. اگر کودک شما بعد از سه هفته هنوز زردی دارد ، به پزشک کودک خود مراجعه کنید. با اجاره دستگاه فتوتراپی یا اجاره دستگاه زردی از زردی کلینیک می توانید نسبت به درمان زردی نوزاد دلبندتان اقدام نمایید.

امتیاز شما post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *