آزمایش زردی

آزمایش زردی چیست ؟

بیلی روبین یک رنگدانه زرد است که در خون و مدفوع همه وجود دارد. آزمایش زردی در نوزاد میزان بیلی روبین را در بدن تعیین می کند. بعضی اوقات کبد نمی تواند بیلی روبین را در بدن پردازش کند که می تواند به دلیل وجود بیش از حد بیلی روبین ، انسداد یا التهاب کبد باشد. وقتی بدن شما بیلی روبین بیش از حد داشته باشد ، پوست و سفیدی چشم شما زرد شده که به این بیماری زردی گفته می شود. آزمایش بیلی روبین به شما کمک می کند تا یکی از این موارد را تشخیص دهید یا خیر. در بزرگسالان و کودکان ، علائم مربوط به بیلی روبین بالا می تواند شامل زردی ، زردی پوست یا چشم ، خستگی ، خارش پوست ، ادرار تیره و اشتهای کم باشد. در ادامه این مقاله قصد داریم اطلاعاتی را در رابطه با آزمایش زردی در بزرگسالان در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. همراه ما باشید…

نتیجه طبیعی آزمایش زردی چیست؟

در یک کودک بزرگتر یا بزرگسال ، مقادیر طبیعی بیلی روبین مستقیم از 0-0.4 میلی گرم در دسی لیتر (میلی گرم / دسی لیتر) است. مقادیر طبیعی بیلی روبین تام از 0.3-1.0 میلی گرم در دسی لیتر است.

در نوزاد تازه متولد شده ، بیلی روبین بالاتر به دلیل استرس هنگام تولد طبیعی است. بیلی روبین غیر مستقیم طبیعی در 24 ساعت اول تولد زیر 5/2 میلی گرم در دسی لیتر خواهد بود. اما بسیاری از نوزادان نوعی زردی و سطح بیلی روبین دارند که طی چند روز اول پس از تولد به بالای 5 میلی گرم در دسی لیتر افزایش می یابد.

علل نتایج غیر طبیعی

اگر میزان بالایی از بیلی روبین در خون شما تشخیص داده شود ، پزشک ممکن است بخواهد آزمایش خون بیشتری یا سونوگرافی انجام دهد. در یک بزرگسال ، بیلی روبین زیاد ممکن است به دلیل مشکلات کبدی ، مجاری صفراوی یا کیسه صفرا باشد. عبارتند از :

 1. تنگی صفراوی ، جایی که بخشی از مجرای صفراوی باریک است و اجازه عبور مایعات را نمی دهد
 2. سندرم گیلبرت ، یک بیماری ژنتیکی است
 3. بیماری های کبدی ، مانند هپاتیت
 4. سیروز ، که جای زخم کبد است
 5. سرطان کیسه صفرا یا پانکراس
 6. سنگ صفرا
 7. سمیت دارویی

بیلی روبین زیاد ممکن است به دلیل مشکلات در کبد و مشکلات خون باشد. سلول های خونی خیلی سریع تجزیه می شوند :

 • کم خونی همولیتیک : این اتفاق زمانی رخ می دهد که بیش از حد سلول های خونی در اثر بیماری خود ایمنی ، نقص ژنتیکی ، سمیت دارویی یا عفونت از بین برود و کبد قادر به متابولیسم میزان بیلی روبین غیر مستقیم در بدن نباشد.
 • واکنش انتقال خون : این حالت زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن شما به خونی که از طریق تزریق خون به شما داده شده حمله کند.

دلایل رایج برای آزمایش زردی

اگر بیلی روبین به اسید مشتق شده از گلوکز (کونژوگه) در کبد متصل نشود یا به اندازه کافی از خون خارج نشود ، می تواند به این معنی باشد که به کبد شما آسیب رسیده است. آزمایش زردی در خون روش خوبی برای آزمایش آسیب کبدی است. زردی خفیف در نوزادان یا می تواند به دلیل تغییرات طبیعی در متابولیسم بیلی روبین باشد ، یا می تواند اولین علامت یک مشکل پزشکی باشد.

اگر سطح بیلی روبین هنگام تولد بیش از حد بالا باشد ، ممکن است در چند روز اول زندگی تولد نوزاد ، چندین بار آزمایش شود تا عملکرد کبد کنترل گردد. زردی در نوزاد تازه متولد شده در صورت عدم درمان می تواند بسیار جدی و تهدید کننده زندگی باشد.

یکی دیگر از دلایل بالا بودن میزان بیلی روبین می تواند تخریب سلول های قرمز خون بیش از حد طبیعی باشد. به این عمل همولیز می گویند. گاهی بیلی روبین به عنوان بخشی از “پانل” آزمایشات اندازه گیری می شود. اغلب ، کبد با گروهی از آزمایشات ارزیابی می شود که شامل موارد زیر است :

 • ترانس آمیناز آلانین
 • آسپارتات آمینوترانسفراز
 • فسفاتاز قلیایی
 • آلبومین
 • پروتئین کل

آزمایش خون بیلی روبین چگونه انجام می شود؟

برای انجام این آزمایش مقدار کمی از خون شما لازم است. نمونه خون از طریق رگ گیری به دست می آید : یک سوزن از طریق پوست بازو یا دست شما به داخل وارد می شود و مقدار کمی خون در یک لوله آزمایش جمع می شود.

چگونه می توانم برای آزمایش خون بیلی روبین آماده شوم؟

برای این تست ، لازم است چهار ساعت قبل از انجام آزمایش ، چیزی غیر از آب نخورید و ننوشید. می توانید قبل از مراجعه به آزمایشگاه یا محل جمع آوری مقدار معمول آب خود را بنوشید. ممکن است مجبور باشید قبل از انجام آزمایش مصرف برخی از داروها را متوقف کنید ، اما فقط در صورتی که پزشک به شما این کار را انجام دهد.

نمونه هایی از داروهایی که می توانند بر سطح بیلی روبین تأثیر بگذارند شامل آنتی بیوتیک هایی مانند پنی سیلین G ، داروهای آرامبخش مانند فنوباربیتال ، داروهای ادرار آور مانند فوروزماید (Lasix) و داروهای آسم مانند تئوفیلین هستند. بسیاری از داروهای دیگر نیز وجود دارند که می توانند بر سطح بیلی روبین تأثیر بگذارند. قبل از آزمایش با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید آیا باید دارو را قطع یا ادامه دهید.

بعد از آزمایش خون بیلی روبین چه اتفاقی می افتد ؟

اگر آزمایشات خون شما میزان بیلی روبین غیرطبیعی زیادی نشان دهد ، پزشک ممکن است آزمایشات بیشتری را برای تعیین علت اصلی انجام دهد. هنگامی که پزشک علت بالای بیلی روبین را تشخیص داد ، ممکن است لازم باشد آزمایشات خون بیلی روبین بیشتری انجام دهید تا اثربخشی درمان خود را کنترل کند. اگر پزشک شما فکر می کند کبد یا کیسه صفرا ممکن است به درستی کار نکند ، ممکن است آزمایش های تصویربرداری را برای اطمینان از عدم وجود ناهنجاری ساختاری سفارش دهد.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد ، برای درمان زردی نوزاد می توانید از شرکت زردی کلینیک اقدام به اجاره دستگاه زردی نوزاد در منزل و دستگاه فتوتراپی نمایید. در این صورت تنها کافیست با شرکت زردی کلینیک از طریق خطوط ارتباطی ۴۴۵۲۳۰۷۵ – ۰۲۱ و ۰۹۱۹۲۳۱۷۱۳۱ تماس حاصل فرمایید.

امتیاز شما post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *