هیپربیلی روبینمی نوزادان

ارزیابی و درمان هیپربیلی روبینمی نوزادان

وجود بیلی روبین بیش از حد در خون ، باعث هیپربیلی روبینمی نوزادان می شود. زردی معمولاً در 5 روز اول زندگی ظاهر می شود. نوزادانی که در ایران متولد می شوند به طور معمول طی 72 ساعت پس از تولد از نظر زردی و سطح بیلی روبین در خون مورد معاینه قرار می گیرند. اگر کودک شما در معرض زردی قرار گرفته است ، ممکن است پزشک بخواهد معاینات بعدی را انجام دهد. بیشتر نوزادان زردی یا یرقان خفیف دارند. معمولاً هیپربیلی روبینمی نوزادان طی یک یا دو هفته خود به خود برطرف می شود و مشکلی ایجاد نمی کند. اما در عین حال زردی نوزاد باید جدی گرفته شود. در موارد نادر ، اگر سطح بیلی روبین بالا بماند و درمان نشود ، می تواند باعث آسیب مغزی به نام کرنیکتروس شود و در نهایت می تواند منجر به مشکلات جدی مادام العمر گردد.

علت هیپربیلی روبینمی نوزادان چیست؟

زردی به این دلیل اتفاق می افتد که بیلی روبین زیادی در خون کودک شما وجود دارد. بیلی روبین ماده زردی است که هنگام تجزیه سلول در بدن گلبول های قرمز خون ایجاد می شود. از طریق ادرار و مدفوع بدن را ترک می کند. هنگامی که باردار هستید ، بدن شما بیلی روبین را از طریق جفت از بدن کودک شما خارج می نمیاد. پس از تولد ، بدن کودک شما باید خود به خود از شر بیلی روبین خلاص گردد.

در بیشتر موارد ، زردی نوزادان فیزیولوژیک نامیده می شود. این نوع هیپربیلی روبینمی نوزادان زمانی اتفاق می افتد که اعضای بدن آنها هنوز نمی توانند به خوبی از بیلی روبین اضافی خلاص شوند. این نوع زردی معمولاً حدود 24 ساعت پس از تولد ظاهر می شود. تا روز سوم یا چهارم بیشتر می شود و پس از گذشت حدود یک هفته از بین می رود. در موارد نادر ، زردی ممکن است به دلیل موارد دیگری مانند عفونت ، مشکل در سیستم گوارشی کودک یا مشکل در گروه خونی مادر و نوزاد (ناسازگاری Rh) ایجاد شود. اگر زردی کمتر از یک روز پس از تولد ظاهر شود ، ممکن است کودک شما یکی از این مشکلات را داشته باشد.

علائم هیپربیلی روبینمی چیست؟

اگر نوزاد تازه متولد شده زردی داشته باشد ، پوست و قسمت سفید چشم او زرد به نظر می رسد. رنگ زرد ، معمولاً 1 تا 5 روز پس از تولد ابتدا در صورت و قفسه سینه کودک نشان داده می شود. نوزادی که سطح بیلی روبین آن زیاد است ممکن است:

  • تنبل باشد.
  • دمدمی مزاج یا تند باشد.
  • کمرش را قوس دهد.
  • گریه ای بلند داشته باشد.

سطح بالای بیلی روبین می تواند خطرناک باشد. اگر کودک شما هر یک از این علائم را دارد ، بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.

زردی در نوزادان چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک کودک شما را معاینه جسمی می کند و از شما سوالاتی در مورد سلامتی شما و کودک می پرسد. به عنوان مثال ، ممکن است پزشک از شما بپرسد که آیا شما و نوزادتان گروه خونی متفاوتی دارید.

پزشک ممکن است دستگاهی را در برابر پوست کودک شما قرار دهد تا سطح بیلی روبین کودک را بررسی کند. همچنین ممکن است آزمایش خون برای بیلی روبین انجام شود تا مشخص شود آیا کودک شما به درمان نیاز دارد یا خیر. اگر پزشک فکر کند که یک مشکل سلامتی باعث بیلی روبین زیاد در خون می شود ، ممکن است آزمایشات بیشتری انجام گردد.

هیپربیلی روبینمی نوزادان چگونه درمان می شود؟

اگر سطح بیلی روبین بیش از حد طبیعی نوزادان باشد ، کودک شما به درمان نیاز خواهد داشت. نوزاد شما برای درمان زردی زیر نور خاصی قرار خواهد گرفت. به این روش فتوتراپی گفته می شود. پوست نور را جذب می کند ، که بیلی روبین را تغییر می دهد تا بدن راحت تر از شر آن خلاص شود. درمان معمولاً در بیمارستان انجام می شود. اما نوزادان بعضی اوقات در خانه درمان می شوند.

سعی نکنید زردی را با قرار دادن کودک زیر آفتاب یا نزدیک پنجره درمان کنید. برای درمان ایمن زردی همیشه به چراغ های ویژه و محیط کنترل شده نیاز است. اگر یک مشکل سلامتی باعث زردی شده باشد ، ممکن است کودک شما به درمان دیگری احتیاج داشته باشد. به عنوان مثال ، نوزادی با زردی شدید ناشی از ناسازگاری Rh ممکن است نیاز به انتقال خون داشته باشد.

چگونه می توانید به کودک خود کمک کنید؟

اگر کودک شما زردی دارد ، شما نقش مهمی خواهید داشت. در طول روز به پوست کودک خود دقت کنید و مطمئن شوید که رنگ به حالت طبیعی خود رسیده است. اگر کودک شما پوست تیره دارد ، به قسمت سفید چشم ها نگاه کنید. اگر بعد از 3 روزگی فرزندتان رنگ زرد او روشن شد ، با پزشک خود تماس بگیرید.

بهترین کاری که می توانید برای کاهش زردی انجام دهید این است که مطمئن شوید کودک به اندازه کافی غذا می خورد. تغذیه کافی به بدن کودک شما کمک می کند تا از بیلی روبین اضافی خلاص شود.

اگر شیرده هستید ، هر 24 ساعت حدود 8 تا 12 بار به کودک خود شیر دهید. اگر کودک خود را از بطری تغذیه می کنید ، طبق برنامه معمولاً هر 24 ساعت حدود 6 تا 10 بار شیردهی را انجام دهید. اگر مطمئن نیستید که کودک شما شیر کافی دریافت می کند ، از پزشک ، پرستار یا مشاور شیردهی خود کمک بگیرید.

امتیاز شما post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *