نحوه قرار دادن کودک زیر پستان

نحوه قرار دادن کودک زیر پستان

هر چند شیر دادن با پستان امری طبیعی است، اما قرار دادن صحیح و کنار هم قرار گرفتن، کاری است که هم شما و هم نوزادتان باید یاد بگیرید. این که بدانید قرار است چه کار کنید، واقعا کمکتان می کند.

آیا هیچ وقت فکر کرده اید چرا این روش را از پستان شیر خوردن” می نامند و به آن از نوک پستان شیر خوردن نمی گویند؟ چون نوزاد شما در حالی که دهانش پر از هاله پستان شماست، شیر می خورد و نوک پستان را نمی مکد. در واقع او نیاز دارد دهانش را کاملا از پستان پر کند تا نوک پستان با سق نرم او در انتهای سقف دهان تماس برقرار کند. هنگامی که سق نرم کودک تحریک می شود، او به شکلی غریزی آرواره هایش را تکان می دهد و در نتیجه می تواند از پستان شیر بخورد. اگر نوک پستان مادر به اندازه کافی وارد دهان نوزاد نشود، به جای تماس با سق نرم با قسمت سخت سق دهان تماس پیدا می کند و در نتیجه نوک پستانها زود زخمی می شوند.

  • کودک با واکنش پستان گرفتن زاده می شود، یعنی که دنبال پستان می گردد و دهانش را درست به اندازه نیاز باز می کند و شیر می خورد.
  • غریزه دیگر او غریزه مکیدن خودکار است که در هنگام تحریک سق نرم اتفاق می افتد.

قبل از شیر دادن، آرام بگیرید و راحت باشید. شما باید بتوانید برای مدتی یک جا بنشینید. در اوایل کار بهتر است صاف بنشینید، بنابراین یک صندلی را انتخاب کنید که شما را نگه دارد. آویزان شدن به طرف جلو است می شود که پستان را از دهان کودک بیرون بکشید. احتمالا به متکا یا کو سن نیاز دارید که شما را صاف نگه دارند.

پاهایتان باید به زمین بر سند تا بتوانید زانوهایتان را صاف نگه دارید حتی کمی آنها را بالا بیاورید که نوزادتان روی زانوی شما به شی زیبایی بالا بیاید. یک چهار پایه کوتاه یا کتابی قطور در زیر پایتان کمک خوبی است.

اگر پستانهایتان بالا و دور از دهان نوزاد هستند، بهتر است یک یا حتی دو متکا پیدا کنید و هنگامی که نوزادتان را همسطح پستانها می آورید، دستهایتان را به آنها تکیه بدهید. بهتر است ابتدا نوزاد را در جایش مستقر کنید و سپس متكاها را زیر دستهایتان بگذارید، وگرنه متكاها بین شما دو تا قرار خواهند گرفت.

بهترین وضعیت برای نوزاد این است که او را کنار شکمتان قرار دهید، ولی اگر او کوچک است یا عمل سزارین کرده اید و باید مراقب اشکمتان باشید، می توانید او را زیر بازوی خود بگیرید. در چنین وضعیتی

ناچارید بین خود و پشتی صندلی، چندین کوسن بگذارید تا کودک بتواند بدون این که خود را به طرف پستان شما بکشد، آن را بگیرد. اگر نوزاد را کنار شکمتان قرار می دهید، می توانید سرش را با بازویتان نگه دارید

دفعه بعد که می خواهید از آن ظرف چیزی را بنوشید، چانه تان را به سینه تان بچسبانید و سعی کنید بنوشید. غیرممکن است. مگر نه؟ ولی نوزادی که از پستان شما دور است و فقط نوک پستان را با لبهایش گرفته، باید با چنین وضعیتی شیر بخورد. حالا سعی کنید سرتان را عقب بگیرید و بنوشید. گلویتان باز می شود. خیلی راحت تر شد. هنگامی که به نوزادتان شیر می دهید، این وضعیت را از یاد نبرید. او نمی تواند وضعیت خود را طوری تنظیم کند که گلویش باز بماند، ولی شما می توانید این کار را برای او بکنید.

برای این که بتوانید به نوزادتان کمک کنید که سر جای درستش قرار او را به طرف خود برگردانید طوری که شکمش به شکم شما بچسبد . او را طوری نگه دارید که پشتش صاف باشد و باسنش در جای مناسب قرار بگیرد و دهانش روبروی نوک پستان شما باشد. بگذارید تا دهانش باز شود و سپس او را سریع به طرف پستان خود ببرید. هنگامی که پستان شما را می گیرد، دهانش باید همچنان باز بماند تا بخش اعظم هاله زیر نوک پستان شما کاملا در دهان او قرار بگیرد. لب بالایی او به طرف عقب برمی گردد و چانه اش به پستان فشار می آورد، ولی بینی اش کاملا از پستان دور است. شما خواهید دید که آرواره او با قدرت و پشت سرهم تکان می خورد، طوری که گوشهایش بالا و پائین می روند. اگر گونه هایش پر نیستند، یعنی که دهانش از شیر پر نشده است. اگر درست شیر بخورد، آرام و آسوده خواهد بود و اگر شما آرام به گوشه دهان او نگاه کنید، خواهید دید که زبانش روی لثه های پایینی او قرار گرفته اند. نوزادانی که شیر مادر می خورند، معمولا نیازی به باد گلو ندارند، ولی اگر فکر می کنید لازم است آروغ بزند، او را روی شانه خود بلند کنید و آرام پشتش را بمالید .

اگر دراز بکشید و به نوزاد شیر بدهید، آسوده تر خواهید بود، ولی شاید در ابتدا، انجام این کار بدون کمک دیگری دشوار باشد. روی پهلو بخوابید و سر، شانه ها و بازوی خود را با متکاهایی نگه دارید. هنگامی که آماده شدید، از کسی بخواهید بچه را “شکم به شکم ” نزدیک شما قرار دهد، طوری که بینی اش مقابل نوک پستان قرار گیرد. حالا با دست، از ناحیه باسن او را در بغل بگیرید تا به شما نزدیک شود. هنگامی که پستان را پیدا و دهانش را کاملا باز کرد، دستتان را پشت او بگذارید و او را جلو بیاورید تا دهانش پستان شما را لمس کند.

در صورتی که نوزاد شما به یرقان یا همان زردی مبتلا شده است می توانید با استفاده از دستگاه فتوتراپی نسبت به درمان اقدام کنید . جهت اجاره دستگاه زردی نوزاد می توانید با کارشناسان زردی کلینیک تماس حاصل فرمایید . همچنین یکی دیگر از خدماتی که زردی کلینیک ارائه می کند اجاره شیردوش برقی است .

گذر زمان

تردید نداشته باشید درست موقعی که شروع به شیر دادن به نوزاد می کنید، تلفن زنگ می زند. بسیاری از زنها در هفته های اول تولد نوزاد که همه دوستان می خواهند تلفن بزنند و درباره زایمان گپ بزنند، واقعا نمی دانند باید چه مدت مشغول شیر دادن به نوزاد باشند. پس از آن که در شیر دادن به نوزاد کارآمد شدید و توانستید با یک دست آزاد به نوزاد شیر بدهید، می توانید وقتتان را با صحبت تلفنی با دوستان بگذرانید. همچنین می توانید تمام آن فیلمهایی را که ضبط کرده و فرصت دیدنشان را نداشته اید، تماشا کنید. البته قبل از شروع به شیر دادن، باید آن را در دستگاه گذاشته و کنترل از راه دور را هم کنار دستتان قرار داده باشید (در فاصله ای که به نوزاد شیر می دهید، شاید احساس تشنگی کنید. بد نیست که مقداری آب در دست داشته باشید).

امتیاز شما post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *