تغذیه مادر برای زردی نوزاد باید چگونه باشد ؟

تغذیه مادر برای زردی نوزاد باید چگونه باشد ؟

در صورتی که علائم اولیه زردی نوزاد را در نوزاد خود مشاهده نموده اید و با انجام آزمایش متوجه شده اید که نوزاد شما دچار زردی شده است باید نسبت به درمان آن اقدام نمایید . در صورتی که درجه زردی نوزاد شما پایین است و زیر 10 است نیازی به اقدام برای اجاره دستگاه زردی نوزاد یا اجاره دستگاه فتوتراپی نیست و می توانید با تغذیه اصولی نوزاد خود را در منزل بدون عوارض درمان کنید . البته باز هم باید به این نکته توجه کنید که تغذیه درمانی یک روش صد در صد مطمئن نیست و هیچ چیزی نمی تواند جایگزین درمان اصلی زردی نوزاد را که استفاده از دستگاه فتوتراپی است شود استفاده از روش تغذیه درمانی ممکن است نتیجه عکس دهد و موجب افزایش درجه زردی نوزاد شما و میزان بیلی روبین خون نوزاد شما شود .

در ابتدای کار باید به این نکته توجه کنید که نوزاد شما در 6 ماه اول حیات خود فقط مجاز است از شیر مادر و ویتامین آد تغذیه کند و شما نمی توانید از هیچ ماده ی خوراکی دیگری برای تغذیه نوزاد خود استفاده نمایید . البته این نکته را همه ی مادران می دانند اما گفتن این نکته و گوشزد آن خالی از لطف نبود .

درمان زردی نوزاد با تغذیه :

در صورتی که بنا به تشخیص پزشک معالج شما می توانید با استفاده از تغذیه درمانی نوزاد خود را معالجه کنید می توانید از قطره بیلی ناستر روزانه برای کاهش زردی استفاده نماید ، البته به این نکته توجه کنید که استفاده از این قطره فقط باید تایید و دستور پزشک صورت بگیرد .

تغذیه مادر برای زردی نوزاد باید چگونه باشد ؟

در صورتی که پزشک برای درمان زردی نوزاد به شما روش تغذیه درمانی را پیشنهاد داده است شما باید مراقب تغذیه مادر برای زردی نوزاد باشید . تغذیه مادر باید به گونه ای برنامه ریزی شود که مادر نوزاد از غذا های گرمی تغذیه نکند و به جای آن از مواد عذایی که دارای طبع سردی و معتدل هستند استفاده نمایند .

در ادامه قصد داریم تا لیستی از مواد غذایی با طبع سرد که مادر نوزاد باید میل کند را لیست کنیم :

انار ترش ماهی
چای هندوانه
لیمو شیرین دوغ
لیمو ترش شیربز – ماست

 

در لیست زیر لیست برخی از مواد غذایی گرم نیز گردآوری شده است :

کاچی گلاب
گوشت بوقلمون بادمجان
بادام زمینی پرتقال
بادام کوهی پسته
توت آبگوشت
کنجد عسل –

 

در لیست زیر نیز تعدادی از غذاهایی که دارای طبع معتدل هستند را به شما معرفی می کنیم :

موز عدس کاسنی
کشک بادمجان شیر برنج فرنی

 

امتیاز شما post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *