زردی چشم ها

چرا چشمان نوزاد زرد است؟

چشم ها می توانند در اثر زردی و سایر شرایط زرد شوند. زردی و یا یرقان رنگ و مایل به زرد پوست و سفیدی چشم را توصیف می کند. مقادیر بیش از حد بیلی روبین در خون باعث ایجاد زردی می شود. بیلی روبین ماده زائد زرد رنگی است که در صفرا وجود دارد ، مایعی که کبد برای کمک به تجزیه چربی ها ایجاد می کند. بیلی روبین بیش از حد در جریان خون می تواند باعث نشت به بافت های اطراف ، مانند پوست و چشم شود که باعث زردی چشم ها می گردد. زردی علل مختلفی در بزرگسالان ، کودکان و نوزادان دارد.

علل زردی چشم ها در نوزادان

زردی چشم ها به طور معمول یکی از علائم زردی به خصوص در نوزادان است. زردی در نوزادان تازه متولد شده بسیار شایع است زیرا کبد هنوز در حال بلوغ است. بیلی روبین اغلب سریعتر از تجمع کبد نابالغ نوزاد تجمع می یابد و باعث می شود زردی به طور مکرر رخ دهد. جدا از زردی پوست ، یکی از بارزترین علائم زردی در نوزاد ، زردی چشم ها است.

چشمان زرد فقط یکی از علائم زردی نوزاد است. والدین همچنین باید مراقب علائم زیر باشند:

 • مشکل تغذیه
 • پوست زرد
 • کمبود انرژی
 • تحریک پذیری
 • تب

یک متخصص پزشک باید فوراً هر نوزاد تازه متولد شده ای را با این علائم معاینه کند. بیشتر موارد زردی چشم های نوزاد تازه متولد شده بی ضرر بوده و بدون درمان با بالغ شدن کبد برطرف می شود. علل زردی طبیعی نوزادان عبارتند از :

زردی فیزیولوژیکی : به دلیل مراحل اولیه رشد کبد ، بسیاری از نوزادان این نوع زردی را دارند. به طور معمول هنگامی که یک نوزاد بین 2 تا 4 روز سن دارد ، ظاهر می شود.

شیردهی : هنگامی که شیرخوار شیر کافی برای دفع بیلی روبین از بدن دریافت نمی کند ، شیردهی می تواند باعث زردی شود. این نوع زردی اغلب با تغذیه شیر مادر برطرف می شود.

شیر مادر: گاهی اوقات ، مواد موجود در شیر مادر باعث می شود که روده نوزاد متولد شده بیلی روبین را حفظ کند تا اینکه آن را از طریق مدفوع دفع کند. این نوع زردی به طور معمول با سن 12 هفتگی برطرف می شود.

برخی از دلایل زردی نوزاد تازه متولد شده نیاز به درمان بیشتر دارند ، عبارتند از :

زردی ناسازگاری خون : هنگامی که مادر و جنین گروه خونی سازگار ندارند ، بدن مادر ممکن است در حالی که در رحم است به گلبول های قرمز جنین حمله کند. از آنجا که آنتی بادی های مادر در حال تجزیه سلول های قرمز خون نوزاد قبل از تولد هستند ، این نوع زردی ممکن است از 1 روزگی بروز کند.

زردی نارس : نوزادان نارس بیشتر در معرض خطر زردی قرار دارند زیرا کبد آنها از رشد زیادی برخوردار نیست. نوزادان نارس ممکن است همراه با تعدادی از بیماری های دیگر زردی یا زردی شدیدتری داشته باشند.

عفونت ها : برخی از عفونت های باکتریایی می توانند باعث زردی نوزادان شوند.

خونریزی : خونریزی داخلی می تواند باعث زردی شود. نوزادان نارس به ویژه با خطر خونریزی روبرو هستند.

در حالی که بیشتر نوزادان زردی خفیف تا متوسط ​​دارند ، موارد شدیدتری اتفاق می افتد. موارد زردی خفیف ممکن است بدون درمان برطرف شود در حالی که زردی متوسط ​​تر با فتوتراپی قابل درمان است. پزشکان می توانند موارد بسیار شدید را با استفاده از انتقال خون درمان کنند. پزشک متخصص اطفال در اولین معاینه نوزاد را از نظر زردی چشم ها معاینه می کند.

علل زردی چشم ها در کودکان

مشکلات کبدی می تواند منجر به زردی چشم ها شود. در کودکان بزرگتر و بزرگسالان ، زردی چشم اغلب نشان دهنده یک مشکل جدی تر است زیرا زردی در این گروه های سنی معمول نیست. برخلاف پوست زرد ، که ممکن است در اثر خوردن بیش از حد سبزیجات زرد و نارنجی ایجاد شود ، چشم زرد تقریباً همیشه نشانه زردی است. زردی چشم و زردی در کودکان بزرگتر و بزرگسالان به طور معمول نشان دهنده یک مسئله پزشکی اساسی است. سه دلیل اصلی برای بروز زردی چشم ها وجود دارد :

بیماری کبد یا آسیب کبدی : مشکلات کبدی باعث ایجاد نوعی زردی می شود که به زردی سلول های کبدی معروف است.

تجزیه گلبول های قرمز : وقتی بدن خیلی سریع گلبول های قرمز خون را تجزیه می کند ، افزایش تولید بیلی روبین باعث ایجاد زردی می شود.

انسداد در سیستم مجرای صفراوی : وقتی انسداد در لوله هایی که صفرا را از کبد به کیسه صفرا و روده می رسانند ، ایجاد می شود ، بیلی روبین نمی تواند کبد را ترک کرده و جمع شود. به این نوع زردی ، زردی انسداد گفته می شود.

در کودکان بزرگتر و بزرگسالان ممکن است زردی پوست و چشم بدون علائم دیگر مشاهده شود. زردی اغلب با علائم ناخوشایند دیگری نیز اتفاق می افتد ، از جمله :

 • خارش پوست
 • احساس ناخوشی
 • سیری در معده
 • خستگی
 • تب
 • مدفوع کم رنگ
 • ادرار تیره

یک پزشک باید تمام موارد ناگهانی زردی را در بزرگسالان و کودکان بزرگتر بررسی کند تا علل جدی را رد کند. چند علت بی خطر زردی در کودکان بزرگتر و بزرگسالان کمتر شایع است. به عنوان مثال ، سندرم گیلبرت نوعی بیماری ژنتیکی کبد است که در آن کبد بیلی روبین را به درستی پردازش نمی کند. سندرم گیلبرت ممکن است گاه به گاه زردی و سندرم روده تحریک پذیر (IBS) ایجاد کند. با این حال ، این وضعیت به طور کلی بر سلامت فرد تأثیر نمی گذارد و یا خطر ابتلا به عوارض را افزایش نمی دهد. با اجاره دستگاه فتوتراپی یا اجاره دستگاه زردی از زردی کلینیک می توانید نسبت به درمان زردی نوزاد دلبندتان اقدام نمایید.

2.9/5 - (12 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *