زردی چشم نوزاد

دلیل اصلی زردی چشم در نوزادان

زردی یک بیماری شایع و معمولاً بی ضرر در نوزادان تازه متولد شده است که باعث زردی پوست و سفیدی چشم می شود. اصطلاح پزشکی زردی در نوزادان زردی چشم نوزاد است. علائم دیگر زردی نوزاد می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • زرد شدن کف دست یا کف پا
  • ادرار زرد تیره (ادرار نوزاد تازه متولد شده باید بی رنگ باشد)
  • مدفوع کم رنگ (باید زرد یا نارنجی باشد)

علائم زردی چشم نوزاد تازه متولد شده معمولاً 2 تا 3 روز پس از زایمان ایجاد می شود و تا زمان حدود 2 هفتگی کودک بدون درمان بهتر می شود.

زردی پوست در زردی نوزاد

کودک شما طی 72 ساعت پس از تولد ، به عنوان بخشی از معاینه بدنی نوزاد ، از نظر زردی مورد معاینه قرار می گیرد. اگر پس از این مدت علائم زردی در کودک شما مشاهده شد ، در اسرع وقت برای مشاوره با ماما ، ویزیتور بهداشت یا پزشک عمومی خود صحبت کنید. گرچه زردی معمولاً نگران کننده نیست ، اما تعیین اینکه آیا کودک شما به درمان احتیاج دارد مهم است.

اگر زردی کودک خود را در خانه کنترل می کنید ، به یاد داشته باشید که اگر علائم زردی چشم نوزاد شما به سرعت بدتر شود یا تمایلی به تغذیه ندارد ، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

چرا نوزاد من زردی دارد؟

زردی در اثر تجمع بیلی روبین در خون ایجاد می شود. بیلی روبین ماده زردی است که هنگام تجزیه سلول های قرمز خون که اکسیژن را به بدن منتقل می کنند ، تولید می شود. زردی در نوزادان تازه متولد شده معمول است زیرا نوزادان تعداد زیادی گلبول قرمز در خون دارند که به طور مکرر شکسته و جایگزین می شوند. همچنین ، کبد نوزاد تازه متولد شده به طور کامل رشد نکرده است ، بنابراین در حذف بیلی روبین از خون تأثیر کمتری دارد.

تا زمان تولد کودک در حدود 2 هفته ، کبد وی در پردازش بیلی روبین موثرتر است ، بنابراین زردی اغلب در این سن خود را اصلاح می کند بدون اینکه آسیبی ببیند. در تعداد کمی از موارد ، زردی چشم نوزاد می تواند نشانه یک بیماری زمینه ای باشد. این حالت در مواردی اتفاق می افتد که زردی اندکی پس از تولد (در 24 ساعت اول) ایجاد شود.

زردی نوزادان چقدر شایع است؟

زردی چشم نوزاد یکی از رایج ترین شرایطی است که می تواند نوزادان تازه متولد شده را تحت تأثیر قرار دهد. تخمین زده می شود از هر 10 نوزاد 6 نفر مبتلا به زردی می شود که از این تعداد 8 نوزاد از 10 نوزاد قبل از هفته 37 بارداری زودرس متولد می شوند. اما فقط از هر 1 نوزاد یکی از آن ها بیلی روبین خون بالایی دارند که نیاز به درمان دارد.

به دلایلی که نامشخص است ، شیردهی خطر ابتلا به زردی در نوزاد را افزایش می دهد ، که اغلب می تواند به مدت یک ماه یا بیشتر ادامه یابد. اما در بیشتر موارد ، فواید شیردهی بسیار بیشتر از خطرات مرتبط با زردی است.

درمان زردی چشم نوزاد

درمان زردی نوزاد تازه متولد شده معمولاً لازم نیست زیرا علائم به طور معمول طی 10 تا 14 روز منتقل می شوند ، اگرچه گاهی اوقات می توانند طولانی تر شوند. درمان معمولاً فقط در صورتي كه آزمايشات مقادير بسياري از بيلي روبين در خون نوزاد را نشان دهد توصيه مي شود، آزمایش زردی در صورتی انجام می گردد که در موارد نادر بیلی روبین می تواند به مغز منتقل شود و باعث آسیب مغزی شود. دو روش درمان اصلی وجود دارد که می تواند در بیمارستان انجام شود تا به سرعت سطح بیلی روبین کودک شما کاهش یابد.

  1. فتوتراپی – نوع خاصی از نور به پوست می تابد و بیلی روبین را به شکلی تغییر می دهد که به راحتی توسط کبد تجزیه می شود.
  2. انتقال خون – در جایی که خون کودک شما با استفاده از یک لوله نازک (کاتتر) در رگ های خونی او قرار گرفته و با خون از یک اهدا کننده منطبق خون جایگزین می گردد. اکثر نوزادان به خوبی به درمان پاسخ می دهند و می توانند پس از چند روز بیمارستان را ترک کنند.

چه مشکلاتی می تواند ناشی از زردی چشم نوزاد باشد؟

اگر نوزادی که مقادیر بسیار بالایی از بیلی روبین دارد تحت درمان قرار نگیرد ، احتمال آسیب دائمی مغز در او وجود دارد که به عنوان کرنیکتروس شناخته می شود. کرنیکتروس در ایران بسیار نادر است و از هر 100000 نوزاد متولد شده کمتر از 1 مبتلا است. میزان بیلی روبین ، به میزان بالغ و رشد کودک شما بستگی دارد. یک کودک بالغ و سالم در مقایسه با نوزاد بیمار یا نارس ، می تواند سطح بالاتری از بیلی روبین را داشته باشد و بدون مشکل بیلی روبین را دفع کند.

برای جلوگیری از بروز هرگونه احتمال بروز مشکلات سلامتی ، سطح متوسطی از زردی را درمان می کنیم زیرا این امر از افزایش بیلی روبین به سطح خطرناک جلوگیری می کند. میزان زردی توسط ماما و متخصص اطفال با دقت ارزیابی می شود. برای اندازه گیری سطح بیلی روبین (SBR) ممکن است آزمایش خون لازم باشد. با اجاره دستگاه فتوتراپی یا اجاره دستگاه زردی از زردی کلینیک می توانید نسبت به درمان زردی نوزاد دلبندتان اقدام نمایید.

3.4/5 - (17 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *