مراقب سالمند در منزل شبانه‌روزی

مراقب سالمند در منزل شبانه روزی با قیمت فوق العاده

انتخاب پرستار و مراقب سالمند در منزل به‌صورت شبانه‌روزی یکی از دغدغه‌های اصلی خانواده‌هایی است که خودشان شرایط نگه‌داری از افراد مسن در خانه را ندارند. در این شرایط معمولاً دوراه پیش و روی خانواده است،یکی سپردن فرد کهن‌سال به مراکز بهزیستی و مراقبتی و مورد دیگر انتخاب فردی معتمد از مرکزی مطمئن برای انجام پرستاری در منزل و محلی مشخص می باشد .

اما به نظر شما چه عواملی در انتخاب پرستار اهمیت دارد؟ مراقب سالمند در منزل باید چه المان‌هایی را داشته و رعایت کند؟ آیا تخصص خاصی موردنیاز است؟ به‌طورکلی شرایط استخدام و شیوه نگه‌داری از سالمندان در منزل بر اساس مدت‌زمان به دودسته پرستار روزانه و پرستار شبانه‌روزی تقسیم می‌شود. اجازه دهید متداول‌ترین نیازها و انتظاراتی که ما از مراقب سالمند در منزل داریم را بازگو کنیم:

اولین مسئله نگه‌داری بر اساس شرایط سالمند است. فرد سالخورده ممکن است دارای آلزایمر، مشکلات حرکتی، جسمی و بیماری‌های خاص و حتی نقصان ذهنی باشد و یا در بهترین حالت هیچ مشکل خاصی نداشته باشد اما به علت بالا بودن سن صرفاً به یک همدم نیاز داشته باشد.

مراقب سالمند در منزل

نگهداری و مراقب سالمند در منزل شبانه روزی

مراکز خدمات نگه‌داری سالمندان و پرستاری برای رفاه حال این عزیزان ایجاد شده‌اند. برخی از سالمندان برای انجام کارهای روتین و معمولی که هر کدام از ما انجام می‌دهیم نیاز به شخصی خواهند داشت. برخی سالمندان هم در اثر سالخوردگی دچار زوال عقلی و هوشی شده‌اند. تعدادی از آن‌ها مشکلات حرکتی دارند. باگذشت سن از محدوده‌ای برای حفظ سلامتی خود نیاز به دارو و یا انجام حرکات خاص فیزیوتراپی و… دارند. مراقب سالمند در منزل می‌تواند این موارد را انجام دهد. یادآوری و دادن داروهای شخص سالمند به او یکی از دغدغه‌های مهم خانواده‌ها در خصوص این عزیزان است.

مسئله دوم زمانی است که فرد سالمند به‌تازگی جراحی و یا عمل را گذرانده و قطعاً دیگر حتی شرایط به پا شدن و انجام کارهای روزمره خود را نیز ندارد. در نتیجه مراقب سالمند در منزل نقش مهم و کلیدی ایفا می‌کند. کمک به لباس پوشیدن، حمام رفتن، رفتن به سرویس بهداشتی و یا هر چیز دیگری از حیطه مسئولیت‌های مراقب و پرستار شخص سالمند است.

مؤسسات نگهداری از سالمندان چگونه کار می‌کنند؟

اعزام پرستار برای سالمندان معمولاً توسط مراکز ارائه خدمات نگه‌داری در منزل انجام می‌شود. آن‌ها بسته به تخصص و تجربه‌ای که در طول مدت‌زمان فعالیت خود به دست آورده‌اند. این موارد را می‌پذیرند و در قبال آن باید به شخص سفارش‌دهنده خدمت، تعهداتی را به‌صورت کتبی بدهند. اول این که توجه فرمایید این مراکز باید دارای مجوز از سازمان بهزیستی و ارگان‌های نظارتی باشند.

دوم این که خدمات خود را به‌صورت رقابتی و باکیفیت بالایی ارائه دهند. پس از آن همواره دلسوزانه عمل کرده و شخص سالمند را مانند یکی از نزدیکان و عزیزان خود ببینند. مراقب سالمند در منزل باید با پالایش‌ها و بررسی‌های دقیق انتخاب شود. عاری بودن از هرگونه مشکلات روحی و روانی یکی از مهم‌ترین مسائل در زمینه انتخاب پرستار سالمند در منزل است.

به‌هرحال شما همیشه در کنار این افراد در خانه نیستید و ممکن است شخص سالمند نیز آلزایمر و فراموشی داشته باشد. نتواند نسبت به مشکلات اعتراض کرده و واکنش نشان دهد. در نتیجه مراقب سالمند در منزل باید به خانواده احساس اعتماد، امنیت و آرامش بدهد.

ارائه این خدمات به‌صورت دلسوزانه و باکیفیت بالا می‌تواند اعتمادبه‌نفس سالمند را افزایش داده و عملکرد جسمی و روحی او را بهبود دهد.

پرستار سالمند ارزان تهران

شرح وظایف پرستار سالمند در منزل

در مورد وظایف و پیش‌نیازهایی که ما از مراقب سالمند در منزل صحبت خواهیم کرد. این موارد وابسته به نوع قراردادی که با شرکت خدماتی انعقاد می‌شود متفاوت خواهد بود. خدمات مراقبتی از سالمند در منزل، خدمات پزشکی و پرستاری به‌صورت شبانه‌روزی و پاره‌وقت، بسته به نیاز شما متفاوت خواهد بود. تمامی این موارد باید در قراردادی که منعقد می‌گردد، به‌خوبی ثبت شود. اجرای دستورات پزشکی، تزریق آمپول و مراقبت از زخم و پانسمان، سرم تراپی، کنترل درد، پیشگیری از بیماری‌ها و … کنترل قند، فشارخون، دمای بدن و… از جمله مهم‌ترین آن‌هاست.

اگر می‌خواهید در این موارد دچار مشکل نشوید، بهتر است به‌صورت بند به بند آن‌ها را در قرارداد ذکر کنید. مراقب سالمند در منزل باید از نظر سلامت روحی و جسمی همواره شخص را تحت کنترل داشته باشد. کمک به حرکت و قدم‌زدن برای بهبود کنترل رفتاری، کمک به خوابیدن، غذا خوردن، فراهم‌کردن خوردوخوراک و … جز طیف خدمات این مراکز است.

استخدام پرستار تمام‌وقت در منزل

استخدام پرستار تمام‌وقت در منزل

علاوه بر تمامی مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم. استخدام پرستار تمام‌وقت بازهم یک سری موارد را در حیطه وظایف او شامل می‌شود. شستن لباس‌ها، آشپزی کردن، نظافت عمومی منزل، انجام امور سبک خانه، کمک به شستشو و دوش گرفتن فرد سالمند، مراقبت نسبت به امور حادتر در موارد بی‌اختیاری ادراری و اجابت مزاج و نظافت سالمند نیز معمولاً توسط مراکز خدماتی به‌عنوان بخشی از نیازهای خانواده‌ها و دغدغه‌های آن‌ها در نگه‌داری این عزیزان به‌عنوان خدمات پیشرفته‌تر ممکن است ارائه گردد.

و اما ما از مراقب سالمند در منزل چه انتظاراتی خواهیم داشت؟ منظم بودن یک اصل کلیدی در هر شرایط است. فرض بگیرید که شما شاغل هستید و فرصت زیادی ندارید. می‌خواهید وقتی با مرکز ارائه خدمات پرستاری در منزل تماس می‌گیرید. خیلی زود پرستار بیمار به محل اعزام گردد. شرط مسئولیت‌پذیری و نظم در این موارد اهمیت پیدا می‌کند. انعطاف‌پذیری و توانایی کنترل خشم و خستگی در شرایط نگه‌داری از سالمندان بیش از چیزی که فکرش را می‌کنید مهم است. در نتیجه نسبت به این موارد حساس باشید و در مورد آن‌ها با مراقب سالمند در منزل اتمام حجت کنید.

جمع‌بندی نهایی

و قطعاً در مسئله انتخاب پرستار شبانه‌روزی در منزل هزینه‌ها و قیمت‌گذاری نیز اهمیت دارد. با مرکزی کار کنید که در همان ابتدا شفاف‌سازی‌های لازم در مورد قیمت‌گذاری و هزینه خدمات خود را به‌عنوان یک اصل در نظر گرفته است. به سراغ مؤسساتی بروید که در ازای خدمات باکیفیت قیمت مناسبی هم ارائه می‌دهند. صرف ارزان بودن یا گران بودن نمی‌تواند فاکتور خوبی برای انتخاب یک مرکز نگه‌داری از سالمندان و افراد سالخورده باشد. اعتماد، کیفیت و مسئولیت‌پذیری سه عنصر کلیدی و مهم در مسئله انتخاب پرستار افراد پیر و سالمند است.

دارابودن مجوز رسمی فعالیت در زمینه مراقبت و پرستاری از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و بهزیستی کشور نیز پیش‌نیاز هر مرکزی است که ادعا می‌کند خدماتی باکیفیت ارائه می‌دهد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *