درمان زردی نوزاد با لیموشیرین

درمان زردی نوزاد با لیموشیرین ممکن است ؟

یکی از شایع ترین عارضه هایی که نوزادان در هنگام تولد با آن مواجه می شوند عارضه ی زردی یا همان یرقان است . زردی نوزاد دارای علل مختلفی می تواند باشد که شایع ترین آنها ناسگاری گروه خونی مادر یا نوزاد است . در صورتی که نوزاد شما به زردی یا همان یرقان مبتلا شده باشد شما باید نسبت به درمان هرچه سریع تر اقدام نمایید . سریع ترین روش درمانی استفاده از دستگاه فتوتراپی می باشد . درمان زردی نوزاد با لیموشیرین موافقان و مخالفان فراوانی دارد. در ادامه این مقاله اطلاعاتی را در رابطه با درمان زردی نوزاد با لیموشیرین در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد. با زردی کلینیک همراه باشید…

درمان زردی نوزاد با لیموشیرین

همانطور که در تمامی مقالات به این موضوع اشاره کردیم تنها راه و روش اصلی درمان زردی نوزاد استفاده از دستگاه فتوتراپی می باشد . روش هایی همچون استفاده از آب لیمو شیرین برای درمان زردی نوزاد با لیموشیرین تنها می تواند به عنوان مکمل درمانی مورد استفاده قرار گیرد . این بدین معناست که شما برای درمان زردی نوزاد خود باید به مدت حداقل ۴۸ ساعت از دستگاه فتوتراپی استفاده نمایید و در حین درمان به جهت تسریع روند درمان از روش های درمان سنتی مانند استفاده از لیمو شیرین بپردازید .

لیموشیرین برای زردی نوزاد چه تاثیری دارد ؟

یکی از درمان های سنتی که از گذشته میان خانواده های ایرانی برای درمان زردی نوزاد مورد استفاده قرار می گرفته است درمان زردی نوزاد با لیموشیرین است. در مقالات گذشته نیز به این موضوع اشاره کردیم که استفاده از لیمو شیرین ، ترنجبین ، شیرخشت نوشیدن آب قند تنها تاثیری که دارد این است که می شود زردی نوزاد افزایش پیدا نکند و مانند یک مانع برای پیشرفت زردی نوزاد مورد استفاده قرار می گیرد و مانع از پیشرفت آن می‌شود همچنین در نوزادانی که داروی زردی بسیار خفیفی نیز هستند می تواند به عنوان یک روش درمان مورد استفاده قرار گیرد.

چنین نکته‌ای که حائز اهمیت است این است که روده نوزاد ماهگی فقط توانایی هضم شیر را دارد و نمی تواند ماده دیگری را هضم کند و در صورتی که ماده غیر از شیر توسط نوزاد خورده شود می تواند باعث شود که نوزاد دچار یبوست یا اسهال شود.

لیموشیرین برای زردی نوزاد نی نی سایت
لیموشیرین برای زردی نوزاد نی نی سایت

زردی نوزاد خود را چگونه درمان کنم ؟

در صورتی که درجه زردی نوزاد شما پایین باشد و نوزاد شما دارای زردی بسیار خفیفی باشد زردی نوزاد به مرور زمان در طی گذشته ۵۰ الی ۶۰ روز برطرف خواهد شد.

در نقطه مقابل در صورتی که درجه زردی نوزاد شما بالا باشد نوزاد شما باید توسط پزشک متخصص مورد آزمایش و معالجه قرار بگیرد. لیمو شیرین از افزایش درجه زردی کودک جلوگیری می کند و مانع پیشرفت زردی نوزاد می شود. همچنین در نوزادانی که زردی بسیار خفیفی دارند به عنوان یک مکمل درمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

زردی یک بیماری نیست ، بلکه نشانه ای از افزایش سطح بیلی روبین خون است. زردی دردناک نیست ، اما در برخی از نوزادان ، در صورت عدم درمان هایپربیلیروبینمی ، ممکن است شرایط پزشکی جدی ایجاد شود. وجود زردی به پزشکان امکان می دهد نوزادانی را که در معرض خطر پرکاری بیش از حد خون هستند شناسایی کنند. اگر این اتفاق بیفتد ، می تواند برای سیستم عصبی سمی باشد ، به طور بالقوه باعث آسیب مغزی می شود. خوشبختانه ، درمان های ایمن و موثر در دسترس هستند.

علائم اولیه زردی چیست ؟

زردی در ابتدا باعث زرد شدن پوست می شود. بعداً ممکن است لثه ، کف دست و کف پا و همچنین سفیدی چشم نیز به رنگ زرد در آید. این تغییرات ممکن است در کودکانی که پوست تیره تری دارند یا اگر کودک قادر به باز کردن پلک های خود نباشد تشخیص آن دشوار باشد.

تغییر رنگ ابتدا در صورت ، و سپس سینه ، ناحیه معده ، بازوها و سپس در نهایت پاها قابل توجه است. با این حال ، در بعضی از نوزادان ، پیشرفت زردی تا سر انگشت دیده نمی شود و زردی ممکن است در کل بدن ظاهر شود.

زردی با فشار دادن یک انگشت بر روی پیشانی یا بینی کودک (به اصطلاح “سفید کردن پوست”) قابل بررسی است. اگر پوست زرد شود ، هنگام برداشتن انگشت زرد به نظر می رسد.

    • در برخی از نوزادان می توان با فشار دادن برجستگی استخوان قفسه سینه ، باسن و زانوها ، شدت زردی را بررسی کرد.
    • قبل از ترک نوزاد از بیمارستان پس از تولد ، باید بیش از یک بار مورد معاینه قرار گیرد. اگر کودک خود را زودتر از سه روز پس از تولد به خانه آورده اید ، باید هر روز رنگ پوست او را مورد بررسی قرار دهید. کودک باید طی یک تا سه روز پس از رفتن به خانه معاینه شود.

درمان زردی نوزاد با اجاره دستگاه زردی نوزاد

هدف از درمان زردی کاهش موثر و بی خطر میزان بیلی روبین است. نوزادان مبتلا به هایپربیلی روبینمی خفیف ممکن است به هیچ وجه نیاز به درمان نداشته باشند. نوزادانی که سطح بیلی روبین آنها بالاتر است نیاز به درمان مختصری دارند که در زیر توضیح داده شده است.

زردی در نوزادان نارس معمول است (نوزادانی که قبل از 38 هفته به دنیا می آیند). نوزادان نارس بیشتر در معرض هایپربیلیروبینمی هستند زیرا مسمومیت مغزی در مقادیر کمتری از بیلی روبین نسبت به نوزادان ترم رخ می دهد. در نتیجه ، نوزادان نارس در سطوح پایین تری از بیلی روبین درمان می شوند اما با همان درمان هایی که در زیر بحث شده است.

تغذیه مکرر : تهیه شیر مادر کافی قسمت مهمی در پیشگیری و درمان زردی است زیرا به از بین بردن بیلی روبین در مدفوع و ادرار کمک می کند. اگر کودک شما از طریق شیردهی شیر کافی دریافت نمی کند ، پزشک می تواند گزینه هایی مانند مکمل شیر خشک یا شیر مادر اهدا کننده را به شما پیشنهاد دهد.

فتوتراپی (نور درمانی) : متداول ترین روش درمانی پزشکی برای هیپربیلی روبینمی در نوزادان است. در این روش سطح پوست کودک در معرض نور آبی خاصی قرار دارد و باعث از بین رفتن بیلی روبین از طریق مدفوع و ادرار می شود. درمان با فتوتراپی تقریباً برای همه نوزادان موفقیت آمیز است. فتوتراپی معمولاً در بیمارستان انجام می شود ، اما در موارد خاص ، اگر کودک سالم و در معرض خطر کم عوارض باشد ، می توان با اجاره دستگاه فتوتراپی آن را در خانه انجام داد.

نوزادان باید تا آنجا که ممکن است در معرض نور باشند. فتوتراپی باید مداوم انجام شود و فقط برای تغذیه و مراقبت از پوست کودک متوقف شود. بعضی از بیمارستان ها دارای پتوهای مخصوص نور درمانی هستند که به شما اجازه می دهد تا هنگامی که کودک خود را در آغوش گرفته یا به او غذا می دهید ، درمان ادامه یابد.

قبلا تصور می شد که قرار گرفتن در معرض نور خورشید مفید است اما به دلیل خطر آفتاب سوختگی دیگر توصیه نمی شود مگر اینکه اشعه ماورا بنفش فیلتر شود. آفتاب سوختگی با نورهای مورد استفاده در نور درمانی اتفاق نمی افتد.

وقتی سطح بیلی روبین به حد مطمئنی کاهش می یابد ، فتوتراپی متوقف می شود. سطح بیلی روبین ممکن است 18 تا 24 ساعت پس از قطع فوتوتراپی دوباره افزایش یابد. اگرچه نادر است ، اما برای کسانی که ممکن است به درمان بیشتری نیاز داشته باشند ، نیاز به پیگیری دارد.

عوارض جانبی فتوتراپی

فتوتراپی بسیار ایمن است ، اما می تواند عوارض جانبی موقت داشته باشد ، از جمله ضایعه پوستی و مدفوع شل. اگر کودک شیر مادر یا شیرخشک کافی دریافت نکند ، گرم شدن بیش از حد و کمبود آب بدن می تواند رخ دهد. بنابراین ، رنگ پوست ، دما و تعداد پوشک مرطوب کودک باید به دقت کنترل شود.

به طور غیرمعمول ، برخی از نوزادان ممکن است دچار تغییر رنگ تیره ، قهوه ای مایل به خاکستری در پوست و ادرار شوند. در چنین شرایطی جای هیچ گونه نگرانی نخواهد بود زیرا پس از گذشت چندین هفته به تدریج بدون درمان از بین می رود.

لیموشیرین برای زردی نوزاد
لیموشیرین برای زردی نوزاد

شیردهی در طی نوردرمانی

از آنجا که بیلی روبین از طریق ادرار و مدفوع دفع می شود ، برای نوزادانی که تحت فتوتراپی هستند ، نوشیدن مایعات کافی (به طور ایده آل از شیر مادر) مهم است. شیردهی باید در طول فتوتراپی ادامه یابد. استفاده از آب گلوکز خوراکی لازم نیست.

کودکانی که قادر به خوردن شیر مادر به اندازه کافی نیستند ، وزن زیادی از دست می دهند یا کمبود آب بدن دارند ، ممکن است برای مدت کوتاهی به شیر مادر اضافی یا شیر خشک توصیه شده پزشکی نیاز داشته باشند. مادرانی که از شیرخشک استفاده می کنند باید به طور منظم به کودک خود شیر دهند.

در مورد نحوه دادن فرمول مکمل به نوزادانی که فقط از شیر مادر تغذیه می کنند اختلاف نظر وجود دارد. اگر قصد انجام این کار را دارید ، بهتر است ابتدا با پزشک یا پرستار کودک خود صحبت کنید. لازم به ذکر است که استفاده از لیموشیرین ، قطره شیرخشت ، ترنجبین و آب قند باعث بهبود زردی نیست و روی روند درمان تاثیری نمی گذارد .

در صورتی که شما علائم اولیه زردی را درد نوزاد خود مشاهده نموده اید باید نوزاد را برای معاینه نزد پزشک متخصص ببرید تا پزشک معالج روش درمان صحیح را با توجه به شرایط نوزاد خواب و درمان را آغاز نماید. با توجه به درجه زردی نوزاد یکی از روش های درمانی که مورد استفاده قرار می گیرد استفاده از دستگاه فتوتراپی است.

برای استفاده از دستگاه فتوتراپی میتوان نوزاد را در بیمارستان بستری کرد و یا این که نسبت به اجاره دستگاه زردی نوزاد یا اجاره دستگاه فتوتراپی برای درمان در منزل اقدام کرد. مزیت اصلی که استفاده از دستگاه فتوتراپی و همراه خواهد داشت این است که درمان با استفاده از این روش دارای نتیجه قطعی است و نوزاد به صورت کامل درمان خواهد شد همچنین روش درمانی دارای عوارض جانبی نیز نیست.

در صورتی که نوزاد شما به زردی نوزاد مبتلا شده است و شما میخواهید نسبت به اجاره دستگاه زردی اقدام کنید می توانید با کارشناسان ما در زردی کلینیک تماس حاصل فرمایید.

3.7/5 - (10 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *