درمان قطعی زردی

راه های درمان قطعی زردی نوزاد

درمان زردی در نوزادان تنها در صورتی لازم است که کودک ، مقادیر زیادی از ماده بیلی روبین در خون خود داشته باشد. زردی نوزاد به علت های مختلفی ایجاد می شود. انتخاب روش رفع زردی نوزاد به علت زردی، سطح بیلی روبین و سن نوزاد بستگی دارد. زردی خفیف به صورت طبیعی از ۱ هفته تا ۱۴روز با دفع تدریجی بیلی روبین توسط بدن از بین می رود. زردی در نوزادانی که زردی شیردهی دارند با افزایش دفعات شیردهی توسط مادر از بین می رود. اگر شیر مادر به اندازه کافی به نوزاد نرسد ، پزشک باید برای نوزاد شیر خشک تجویز کند. برای رفع موارد جدی تر زردی نوزاد، درمان باید در کوتاه ترین زمان ممکن شروع شود.

راه های درمان قطعی زردی نوزاد در منزل کدامند؟

در صورت عدم پاسخ دهی به روش های فوق ، نوزاد دارای علائم در اختیار پزشک معالج قرار گرفته و از روش های پیشرفته جهت درمان زردی استفاده می شود. روش های قطعی درمان زردی به چند دشته تقسیم می شوند که به آن ها خواهیم پرداخت.

  1. درمان قطعی زردی با فتوتراپی

اصلی ترین و قطعی ترین روش درمانی زردی در نوزادان اجاره دستگاه فتوتراپی می باشد. فتوتراپی درمانی است که با نوع خاصی از نور (نه نور خورشید) انجام می شود.گاهی اوقات برای درمان زردی نوزاد ، سطح بیلی روبین موجود در خون را با کمک روش فتواکسیداسیون کاهش داده و علائم زردی را از بین می برد.در این روش ، اکسیژن به بیلی روبین موجود در خون متصل شده و کمک می کند تا به راحتی در آب حل شود. این باعث می شود که کبد کودک ، بتواند بیلی روبین اضافی را راحت تر تجزیه کرده و از خون خارج کند.

دو نوع اصلی فتوتراپی وجود دارد

  • فتوتراپی معمولی – جایی که کودک شما در زیر لامپ هالوژن یا لامپ فلورسنت قرار گرفته و چشمهایش توسط عینک های مخصوصی پوشیده است.
  • فتوتراپی فیبروپتیک – جایی که کودک شما روی پتویی قرار دارد که حاوی کابل های فیبرو اپتیک می باشد. نور از طریق کابلهای فیبرواپتیک عبور کرده و به پشت کودک می تابد.

در هر دو روش فتوتراپی ، هدف این است که پوست کودک ، در معرض نور بیشتر قرار بگیرد.

در بیشتر موارد ، ابتدا فتوتراپی معمولی به کار برده می شود ، اگرچه در صورت تولد نوزاد نارس ، ممکن است از فتوتراپی فیبرواپتیک استفاده شود. این نوع فتوتراپی معمولاً به مدت 30 دقیقه بعد از هر 3 تا 4 ساعت متوقف می شود ؛ بنابراین می توانید به کودک خود غذا داده ، پوشک او را عوض کرده و او را در آغوش بکشید. اگر بعد از فوتوتراپی معمولی یا فیبرواپتیک زردی کودک شما بهبود نیافت ، ممکن است چندین جلسه فتوتراپی اضافی تجویز شود.

2. درمان زردی و انتقال خون

اگر کودک ، سطح بیلی روبین بسیار بالایی در خون دارد و یا روش فتوتراپی موثر نبوده است ، ممکن است نیاز به انتقال خون کامل داشته باشد که به آن Exchange transfusion گفته می شود. در روش انتقال خون ، یک لوله پلاستیکی در یکی از رگ های خونی دست ، پا یا بند ناف نوزاد قرار داده می شود و با خون یک اهدا کننده منطبق مناسب (فردی با همان گروه خونی) جایگزین می شود.از آنجا که خون جدید حاوی بیلی روبین نخواهد بود ، سطح کلی بیلی روبین در خون کودک به سرعت پایین می آید. کودک در تمام مراحل انتقال خون ، که ممکن است چندین ساعت به طول انجامد ، تحت نظارت کامل قرار می گیرد.خون کودک ، 2 ساعت پس از درمان ، آزمایش می شود تا از موفقیت انجام این روش اطمینان حاصل شود. در صورت بالا بودن سطح بیلی روبین در خون ، ممکن است نیاز به تکرار این روش باشد.

قابل ذکر است که این روش درمان فقط در موارد اضطراری و سطوح بالای بیلی روبین انجام می شود.

  1. ایمونوگلوبولین داخل وریدی (IVIg):

در این روش ایمونوگلوبین از طریق رگ به نوزادانی که زردی نا هم خوانی گروه خونی دارند تجویز می شود. IVIg آنتی بادی هایی را که بر روی گلبول های قرمز خون اثر می گذارد را متوقف می کند و نیاز به انتقال خون را کاهش می دهد. اگر استفاده از دو روش قبل نتیجه ای در بر نداشت ، می توان از روش ایمونوگلوبین وریدی استفاده و زردی را در نوزادان درمان کرد.

امتیاز شما post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *