علت ایجاد زردی ناشی از شیر مادر و درمان آن

علت ایجاد زردی ناشی از شیر مادر و درمان آن

یک نوع از زردی که نوزادان به آن دچار می شوند زردی ناشی از شیر مادر می باشد که معمولا در چند روز اول زندگی رخ می دهد. راه درمان این نوع زردی قطع کردن شیر مادر نیست چرا که توصیه نشده است ، بهتر است در این حال نیز به شیر دادن ادامه دهید. پزشکان توصیه می کنند پس از مشاهده این نوع زردی به مدت 24 الی 48 ساعت شیر را قطع کنید و سپس اقدام به شیردهی کنید ، کمبود شیر مادر می تواند مشکلات جدی را برای نوزاد به وجود آورد.

دلایل زردی ناشی از شیر مادر

میزان غیرطبیعی بیلی روبین موجود در خون نوزاد باعث ایجاد زردی می شود. اینکه بدانیم چه عواملی باعث افزایش بی رویه بیلی روبین در خون نوزاد می شود مهم است. بیلی روبین به شکل طبیعی در بدن نوزادان وجود دارد اما مسئله مهم دفع آن توسط کبد می باشد. کبد نوزاد به دلیل ضعیف بودن نمی تواند عملکرد مناسبی داشته باشد.

در شیر مادر ترکیباتی وجود دارد که باعث می شود تا برخی پروتئین های موجود در کبد نوزاد از بین برود. این امر باعث می شود تا دفع بیلی روبین در بدن نوزاد به کندی صورت پذیرد. با از دست رفتن این پروتئین بیلی روبین افزایش پیدا می کند و باعث ایجاد زردی می شود. برای همین است که مصرف شیر مادر در برخی نوزادان باعث زردی بیشتر می شود. اگر پزشک متخصص تشخیص دهد که شیر مادر باعث ایجاد زردی شده است طبق دستور به مادر اعلام می کند که شیر دادن را چند روزی قطع کند.

مقایسه زردی ناشی از مصرف شیر مادر با زردی ناشی از کم خوردن شیر مادر

گاهی اوقات قضیه برعکس می شود ، علت زردی به خاطر کم خوردن شیر مادر می باشد و توان بدن نوزاد به گونه ای نیست که بتواند بیلی روبین را از مدفوع دفع کند. تفاوت هایی بین زردی ناشی از مصرف شیر مادر با زردی ناشی از کم خوردن شیر مادر وجود دارد. به هر حال با مشاهده زردی نوزاد بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا علت آن مشخص شود.

 

نشانه های زردی نوزاد ناشی از شیر مادر

این نوع زردی به صورت معمول در هفته اول تولد نوزاد رخ می دهد و دارای علائم زیر است:

بی قراری و گریه شدید نوزاد ، کاهش هوشیاری در نوزاد ، زرد شدن رنگ پوست ، کاهش وزن شدید در نوزاد

اگر زردی نوزاد درمان نشود به مرور باعث افزایش بیماری می شود و خطرناک است. پس بهتر است در صورت مشاهده زردی به پزشک مراجعه کنید.

روش درمان زردی نوزاد ناشی از شیر مادر

زمانی که مشکل زردی از شیر مادر باشد ، پزشک به ناچار توصیه می کند که برای مدت کوتاهی شیردهی قطع شود. در این مدت که شیردهی قطع شده است بهتر است تغذیه کافی و آب کافی به بدن نوزاد برسد تا به کاهش زردی کمک کند. بهترین و مطمئن ترین راه برای کاهش زردی نوزاد استفاده از دستگاه فتوتراپی می باشد.

درمان زردی با دستگاه فتوتراپی

اگر زردی شیر مادر با روش های گفته شده در بالا درمان نشود می بایست از روش فتوتراپی برای درمان استفاده نمود. فتوتراپی راهی است که برای تمام عارضه های زردی نوزادان پاسخگو می باشد. این دستگاه بدون عوارض بوده و در حین استفاده نوزاد می تواند از شیر مادر تغذیه کند. فتوتراپی باعث کاهش آب بدن نوزاد می شود. فتوتراپی یک روش قطعی برای درمان انواع زردی می باشد و بهتر است برای درمان قطعی از این دستگاه استفاده شود.

اجاره دستگاه فتوتراپی برای درمان زردی نوزاد

اجاره دستگاه زردی نوزاد یکی از راه های اصولی درمان این بیماری می باشد ، شما می توانید این دستگاه را از سایت زردی کلینیک تهیه کنید. مدل های مختلفی از این دستگاه با طول موج مختلف وجود دارد که شما می توانید هر کدام را بنا بر نیاز خود تهیه کنید. اگر شما برای تهیه هزینه درمان نوزاد خود نگران هستید می توانید دستگاه را به راحتی اجازه کنید تا نوزاد در کنار شما بماند. این دستگاه به همراه چشم بند و شرت مخصوص ارائه می شود. همچنین یک سری آموزش های رایگان در کنار ارائه دستگاه به شما داده می شود تا خیال شما از بابت عملکرد آن راحت شود.

امتیاز شما post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *