علت زردی نوزاد و راه های درمان آن

علت زردی نوزاد و راه های درمان آن

شاید به جرات بتوان گفت که زردی نوزاد یک بیماری نمی باشد ، زردی به عنوان یک اختلال کبدی شناخته می شود که دارای علائم مختلفی در بدن نوزادان می باشد ، زرد شدن پوست و تغییر رنگ سفیدی چشم به زردی از نشانه های زردی می باشد. همچنین گاهی دیده شده است که پوست شکم نیز رو به زردی می رود. این ها همه به دلیل بالا بودن بیلی روبین خون می باشد. این نشانه ها به عنوان زنگ خطری می باشد که به شما نشان می دهد که باید مراقب زردی باشید.

علت ایجاد عارضه زردی چیست ؟

 

کبد وظایف مختلفی در بدن دارد ، یکی از وظایف کبد هضم چربی و خارج ساختن ماده است که در صفرا تولید می شود. شکسته شدن هموگلوبین باعث ایجاد بیلی روبین در بدن می شود. کبد می بایست این ماده زرد رنگ را از طریق ادرار یا مدفوع دفع کند. اما اگر کبد وظیفه خود را به درستی انجام ندهد این ماده وارد سیستم گردش خون شده و باعث ایجاد علائم زردی می شود.

دلایل ایجاد زردی در کودکان

نوزادانی که تازه به دنیا می آیند به دلیل داشتن سطح بیشتر بیلی روبین ممکن است به زردی گرفتار شوند. کبد نمی تواند مقادیر زیاد بیلی روبین را به راحتی از بدن دفع کند. اگر حس می کنید شکم و پاهای کودک رو به زردی می زند باید آزمایش های مختلف را بر روی کودک انجام دهید یا با پزشک متخصص مشورت کنید. پزشک با قرار دادن دستگاه بیلی چک با قرار دادن نور مرئی به پوست نوزاد مقدار بیلی روبین را اندازه گیری می کند. این روش بدون درد و خونریزی در بدن نوزاد انجام می شود. اگر بخواهیم به صورت پزشکی دلایل زردی نوزادان را اشاره کنیم باید بگوییم دلایل زیر می تواند باعث ایجاد زردی در نوزاد شود.

مادر مبتلا به هپاتیت

یکی از علت های زردی نوزادان از طریق مادر می باشد ، گاهی نوزاد از طریق مادر مبتلا به زردی و گاهی هپاتیت نیز می شود.

زردی از شیر مادر

گاهی مصرف برخی غذاها که توسط مادر در دوران شیردهی انجام می شود باعث ایجاد زردی در نوزاد می شود. این غذاها معمولا دارای مواد قندی و پرکالری می باشند که مادر به دلیل از دست دادن انرژی خود آن را مصرف می کند.

در مورد دستگاه فتوتراپی بیشتر بدانید

 

یکی از درمان های اصلی زردی نوزاد فتوتراپی می باشد ، به این درمان نور درمانی نیز گفته می شود که با تابش نور آبی به طول موج 480 نانومتر به پوست نوزاد می توان زردی را تشخیص داد.

درمان زردی به روش سنتی

یکی از موثرترین روش های درمان زردی در نوزادان ترکیب شیرخشت ، گزانگبین و ترنجبین می باشد. شما برای به دست آوردن این ترکیب صد گرم گزانگبین و ترنجبین را ده گرم شیرخشت ترکیب کرده و با یک ظرف 4 لیتری عرق بید یا بیدکاسنی ترکیب کنید و سپس ترکیب به دست آمده را صاف کنید. ترکیب به دست آمده را درون یخچال نگهداری کنید و روزانه از این مخلوط برای کاهش زردی استفاده کنید. مادر با مصرف این ماده باعث بهبود ترکیبات شیر خود شده که این امر می تواند برای درمان زردی در نوزاد موثر است. در واقع این ماده را مستقیما به نوزاد ندهید. این ماده با اثرگذاری مستقیم بر روی کیفیت شیر مادر باعث می شود تا زردی به مرور درمان شود.

درمان فوری زردی با اجاره دستگاه زردی نوزاد

شما برای درمان قطعی زردی در نوزادان می بایست از دستگاه فتوتراپی استفاده کنید ، این روش هم در منزل و هم در بیمارستان قابل انجام می باشد. اگر بخواهید نوزاد را در کنار خود داشته باشید بهتر است دستگاه را برای مدتی اجاره کنید. به کمک این دستگاه نوزاد تحت تابش نور با طول موج مناسب قرار می گیرد. به مرور زردی نوزاد به کمک این دستگاه کاهش پیدا می کند. بهتر است زردی نوزاد را جدی بگیرید و از درمان خانگی آن پرهیز کنید. چرا که اگر درمان نشود ممکن است منجر به بیماری های دیگر و حتی مرگ شود.

امتیاز شما post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *