زردی شیردهی

آیا نوزادانی که شیر مادر تغذیه می کنند به زردی مبتلا می شوند ؟

گاهی اوقات ، نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند ، با بیماری زردی مواجه می شوند که به عنوان زردی شیردهی یا زردی شیر مادر شناخته می شود. ما می دانیم چرا نوزادان زردی شیردهی می گیرند. به طور کلی این بیماری از طریق مصرف شیر بهینه است که باعث افزایش سطح بیلی روبین می شود. هیچ کس دقیقاً نمی داند چه عواملی باعث زردی شیر مادر می شود. برخی معتقدند که ممکن است به یکی از ترکیبات شیر مادر مرتبط باشد ، اما اتفاق نظر وجود ندارد. خوشبختانه ، این مشکل عمده ای برای اکثر کودکان نیست و مادران هنوز هم می توانند کودک خود را با شیر مادر تغذیه کنند حتی اگر کودک وی دچار زردی شود.

چه تفاوتی بین زردی شیردهی و زردی شیر مادر وجود دارد ؟

زردی یک اتفاق طبیعی در نوزادان است. این بیماری به ویژه در نوزادان نارس که اندام های شان رشد چندانی ندارند ، شایع است. دو نوع زردی در نوزادان شیرده وجود دارد : (1) زردی شیردهی و (2) زردی شیر مادر . ممکن است به نظر مشابه برسند ، اما دلایل و روش درمانی متفاوتی دارند.

  1. زردی شیردهی

زردی شیردهی معمولاً در هفته اول زندگی در حالی اتفاق می افتد که کودک و مادر در مراحل اولیه یادگیری نحوه شیردهی قرار دارند. زردی شیردهی نتیجه عدم دریافت شیر ​​کودک برای کاهش سطح بیلی روبین است. این امر باعث می شود که بیلی روبین به درون روده جذب شده و سطح آن را بالا ببرد که باعث ایجاد زردی می شود. مکونیوم کودک (حرکات روده ای زود هنگام) نیز برای کمک به از بین بردن بیلی روبین ضروری است ، و شیر ناکافی باعث تاخیر در عبور مکونیوم می شود.

زردی شیردهی می تواند به دلیل مشکل در شیردهی ایجاد شود یا با سایر موارد جایگزین که در شیردهی تداخل دارند ، همراه باشد. این موضوع یک مشکل رایج است که قطعاً تقصیر مادر نیست. درمان این بیماری نسبتاً ساده است و نیازی به قطع شیردهی نیست.

مادر باید تعداد تغذیه در روز را افزایش دهد و با یک مشاور شیردهی کار کند تا مطمئن شود کودک هر بار مقدار مناسب شیر دریافت می کند. به طور قابل توجهی بسیاری از خانم ها با ایده مشاور شیردهی چشمهای خود را می چرخانند ، اما آنها واقعاً به بسیاری از مادران کمک می کنند.

  1. زردی شیر مادر

این زردی در نوزادان تازه متولد شده به وجود می آید و معمولاً چند هفته پس از تولد ادامه دارد. زردی شیر مادر می تواند در نوزادان سالم رخ دهد. در حال حاضر علت زردی شیر مادر ناشناخته است ، اما پزشکان معتقدند نوعی ماده در شیر مادر وجود دارد که فرآیند بیلی روبین در کبد را مهار می کند. این نوع زردی در خانواده ها شناخته شده است.

با وجود طولانی بودن زردی ، به شرطی که کودک به طور مناسب تغذیه شود و سطح بیلی روبین وی کنترل گردد ، عوارض به ندرت اتفاق می افتد. زردی شیردهی برخی از درمان ها را دارد که می تواند به کاهش میزان بیلی روبین در بدن کودک کمک کند. اجاره دستگاه زردی نوزاد و یا فتوتراپی و مکمل های موقت یا شیر خشک از روش های درمانی رایج هستند. در موارد نادر ، ممکن است لازم باشد شیردهی موقتاً قطع شود.

شیر مادر چگونه زردی ایجاد می کند؟

شیر مادر به خودی خود باعث ایجاد زردی نمی شود. زردی نوزاد به دلیل افزایش سطح بیلی روبین در خون ایجاد می شود که نتیجه عوامل مختلفی پس از تولد است. با این حال ، شیر مادر به طور بالقوه می تواند زردی نوزاد را بدتر یا طولانی تر کند. این به این دلیل است که مواد خاصی در شیر مادر وجود دارد که ممکن است از تجزیه بیلی روبین در سیستم کبدی کودک جلوگیری کند.

چه مدت طول می کشد تا زردی در نوزادان شیرده از بین برود؟

اکثریت قریب به اتفاق زردی نوزاد تا 2 تا 3 هفتگی کودک کاملا از بین می رود. برای نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می شوند ، ممکن است کمی بیشتر طول بکشد تا زردی آنها برطرف شود و از بین برود. دلیل این امر آنست که نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند اغلب به خصوص در چند روز اول شیر زیادی دریافت نمی کنند. دلیل دیگر این است که برخی از آنزیم ها و پروتئین های موجود در شیر مادر ممکن است از تجزیه بیلی روبین آزاد کبد در سیستم جلوگیری کنند.

برای درمان زردی نوزاد می توانید از شرکت زردی کلینیک اقدام به اجاره دستگاه زردی نوزاد در منزل و دستگاه فتوتراپی نمایید. در این صورت تنها کافیست با شرکت زردی کلینیک ارائه کننده مدرن ترین دستگاه های فتوتراپی از طریق خطوط ارتباطی ۴۴۵۲۳۰۷۵ – ۰۲۱ و ۰۹۱۹۲۳۱۷۱۳۱ تماس حاصل فرمایید.

3.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *