تغذیه دوقلوها با شیر مادر

تغذیه دوقلوها با شیر مادر

هنگامی که یک نوزاد دارید، ممکن است بدست آوردن اطمینان و اعتماد کافی برای تغذیه با شیر مادر برای هر دوی شما دشوار باشد، اما هنگامی که نوزادان دوقلو دارید، این کار واقعا صدها برابر مشکلتر می شود. فکر درخشانی که می توانید با آن به خود قوت قلب بدهید این است که بدن شما قادر است شیر کافی برای دو یا حتی سه نوزاد فراهم کند، به شرط آن که سعی نکنید در روزهای اول در شیر دادن به آنها محدودیت ایجاد کنید. دوقلو ها به ویژه از مواد حفاظت کننده داخل شیر مادر بهره مند می شوند، مخصوصا اگر نارس باشند و یا در طی زایمان دشوار به دنیا آمده باشند.

چند هفته اول همراه با دوقلوهایی که شیرمادر می خورند

  • دوقلوها معمولا کوچکتر از بچه های تکی هستند، بنابراین زیر پستان قرار دادن آنها مشکلتر است. آنها زودتر هم خسته می شوند و شیر کمتری می خورند، در نتیجه تعداد دفعات شیر خوردنشان بیشتر است. از کسی بخواهید کمکتان کند تا نوزادان را تا زمانی که کاملا احساس اطمینان کنید، بتوانید درست زیر پستان قرار دهید.
  • اگر نوزادان شما نارس هستند، احتمالا در اوایل کار باید با لوله تغذیه شوند. هر مقدار شیر که از پستانهایتان بدوشید، برای آنها ارزشمند است.
  • نوزادانی که حول و حوش ۳۷ هفتگی به دنیا می آیند (که اغلب دوقلوها این طور هستند واکنش مکیدن قدرتمندی ندارد. ممکن است آنها را زیر پستان قرار دهید، ولی شیر کافی به پستانها نیاید. این وضعیت، گذراست. موقتا با فنجان به نوزادان خود شیر بدهید و هنگامی که آمادگی پیدا کردند، بسرعت آنها را به شیر خوردن از پستان عادت بدهید.
  • ممکن است عمل سزارین کرده باشید که نگهداری از دو نوزاد را مشکل تر می کند. نگهداشتن نوزادان در زیر بازو می تواند کمک کند. شاید هم بخواهید یکی از بچه ها را موقعی که دراز کشیده اید، شیر بدهید.
  • به یاد داشته باشید که در دراز مدت با تغذیه با شیر مادر، در وقت صرفه جویی می کنید.

بعضی از مادرهایی که به نوزادان دوقلو شیر می دهند، دائما احساس گرسنگی می کنند. شاید مشکل در اینجا باشد که وقتی به دو نوزاد کوچولو رسیدگی می کنید، دیگر وقتی برایتان باقی نمی ماند که غذا بپزید.شاید خانواده تان بتوانند مقدار زیادی تنقلات و غذاهای مقوی برایتان تهیه کنند. اگر احساس می کنید که نمی توانید بنشینید و یک شکم سیر تنقلات سالم و نوشیدنی را ساعت به ساعت بخورید و بنوشید ممکن است شبها بشدت احساس گرسنگی کنید، بنابراین کمی اندویچ را برای خود آماده بگذارید.

در صورتی که نوزاد شما به یرقان یا همان زردی مبتلا شده است می توانید با استفاده از دستگاه فتوتراپی نسبت به درمان اقدام کنید . جهت اجاره دستگاه زردی نوزاد می توانید با کارشناسان زردی کلینیک تماس حاصل فرمایید . همچنین یکی دیگر از خدماتی که زردی کلینیک ارائه می کند اجاره شیردوش برقی است .

شیر دادن دوقلوها با هم یا جداگانه کدامیک بهتر جواب میدهد ؟

هر چند شیر دادن همزمان دوقلوها ممکن است، اما تمرین می خواهد. بنابراین در روزهای اول شاید ترجیح بدهید که هر یک را جداگانه شیر بدهید، البته به این ترتیب به هیچ کاری جز شیر دادن بچه ها نمی رسید! فایده جداگانه شیر دادن این است که برای هر یک از بچه ها بطور فردی و جداگانه وقت می گذارید. در هر حال ممکن است هنگامی که به اولی شیر می دهید، دومی از شدت گرسنگی زار بزند. شاید کس دیگری بتواند او را آرام نگه دارد و هنگامی که بزرگتر می شود، می توانید او را در صندلی کودک بنشانید و در حالی که به بچه اول شیر می دهید، با دومی حرف بزنید.

اگر دوست دارید که هر دو نوزاد را همزمان شیر بدهید، بالاخره شیر دادن هر یک را با یک دست یاد خواهید گرفت. نکته مهم این است که چون یک دستتان آزاد نیست تا وضعیت نوزاد را زیر پستان خود تنظیم کنید، باید بتوانید هر دو را درست زیر پستان قرار دهید. نوزادانی که از نظر قد و هیکل با هم فرق دارند، اشتهاهای متفاوتی هم دارند، بنابراین ممکن است یکی از آنها شیر خوردن را زودتر تمام کند. در حالی که دارید نوزاد دیگر را شیر می دهید، می توانید اولی را روی زانویتان بخوابانید.

 

امتیاز شما post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *