تغذیه با شیر مادر به هنگام شب

تغذیه با شیر مادر به هنگام شب

تغذیه نوزاد به هنگام شب مسأله ای است که همه زنهای حامله و مادران تازه زا درباره آن نگران هستند و نمی دانند بالاخره شبها باید به نوزاد شیر بدهند یا ندهند.

اوایل، نه شما نه نوزادتان نمی دانید باید منتظر چه چیز باشید و تصور یک برنامه منظم یا خواب راحت شبانه، مثل یک رویای ناممکن به نظر می رسد. نگران نباشید. این هم می گذرد. فعلا از لحظات گرانبهایی که با نوزاد خود دارید لذت ببرید و چندان به فکر داشتن یک برنامه کامل نباشید.

همان طور که در فصل ۳ دیدید، تغذیه نوزاد با شیر مادر در هنگامی که او گرسنه به نظر می رسد، در روزهای اول از اهمیت خاصی برخوردار است. او ممکن است مثل شما در فاصله بین وعده های شیر خوردن٫ بخوابد و مثل شما بعد از زایمان خسته باشد، بنابراین اگر بتوانید همزمان با خوابیدن او چرتی بزنید، دوباره نیرویتان را به دست می آورید.

چرا نوزاد نیاز دارد شبها شیر بخورد؟

فواید شیر خوردن در شبها برای نوزاد

 • نوزاد ناچار است شبها شیر بخورد چون در طول روز نمی تواند آن قدر شیر ذخیره کند که برای شبهایش هم کافی باشد.
 • شیر خوردن در هنگام شب دلپذیر و آرامش بخش است و به او کمک می کند که دوباره بخوابد.

فواید شیر دادن در شبها برای شما:

 • شیر دادن در شبها در هفته های اول کمک می کند که جریان شيرا شما منظم و ثابت شود. هر چه بیشتر به نوزاد شیر بدهید، سطح پرولاکتین خونتان بالاتر می رود و در نتیجه پستانهای شما شیر بیشتری تهیه می کنند.
 • ممکن است چندین بار بیدار شوید تا ببینید حال نوزادتان خوب است یا نه. موقعی که این قدر کوچک است، نگران بودن درباره او امری طبیعی است و شیر دادن به او، به هر دوی شما فرصت می دهد که با هم باشید.
 • هنگامی که شبها به نوزادتان شیر می دهید، پرولاکتین خونتان به شما کمک می کند که دوباره بخوابید و این یکی از مزیت های شیر دادن با پستان بر شیر خشک است. احتمالا در هفته های نزدیک به زایمان، خوابیدن برای شما کار دشواری بوده شاید این روش بدن برای آماده شدن برای این شبهای سخت بوده است. حالا دست کم فرصت دارید دوباره چرتی بزنید.

نوزاد در حالی بدنیا آمده که فرق روز و شب را نمی داند. او در واقع از خواب عمیق به چرت زدن می رسد و بعد کاملا بیدار می شود، بی آن که بداند ما بزرگترها توقع داریم که روز و شبمان با هم تفاوت داشته باشند.نوزاد ناچار است در طول شب شیر بخورد و شما هم می خواهید که او یاد بگیرد دوباره بسرعت بخوابد. اگر این کارها را بکنید، به هر دویتان کمک کرده اید

 1. چراغی را روشن نگذارید. اگر می خواهید ببینید که دارید چه کار می کنید، از چراغ خواب استفاده کنید.
 2. سعی کنید با او حرف نزنید. زمزمه و تکان دادن آرام از همه بهتر است .
 3. کهنه اش را عوض نکنید، مگر این که بو بدهد یا کفل هایش سوخته باشند یا لباسهایش خیس شده باشند.

در صورتی که نوزاد شما به یرقان یا همان زردی مبتلا شده است می توانید با استفاده از دستگاه فتوتراپی نسبت به درمان اقدام کنید . جهت اجاره دستگاه زردی نوزاد می توانید با کارشناسان زردی کلینیک تماس حاصل فرمایید . همچنین یکی دیگر از خدماتی که زردی کلینیک ارائه می کند اجاره شیردوش برقی است .

چگونه شیر خوردن و خوابیدن با هم تداخل پیدا می کنند

همه انسانها بارها در طول شب از خواب بیدار می شوند و اغلب بی آن که متوجه شوند، دوباره به خواب می روند. هنگامی که کودک شما ته اند در فاصله بین وعده های شیر خوردن بخوابد، دفعات بیدار شدن شما محدود به زمانی می شود که او به شیر خوردن نیاز دارد. بسیاری از مادرها متوجه می شوند که برنامه خواب آنها با برنامه خواب نوزادشان “تنظيم می شود. بنابراین حتی اگر ناچارید که شبها بارها از خواب بیدار شوید) چندان بد نیست که این برنامه با برنامه خواب خودتان تنظیم شود. اغلب مادرها می گویند که بیدار شدن بچه ها موقعی مسأله ساز است که:

 • چرخه خواب او چرخه خواب مادر را مختل می کند.
 • آرام کردنش دشوار است.
 • برنامه خوابش تغییر می کند، مثلا بارها از خواب بیدار می شود یا اوقات خواب و بیداریش فرق می کنند. برای همین پس از چند شب خواب آرام، هنگامی که کودک دائما از خواب بیدار می شود، برای مادر حکم یک شوک را پیدا می کند.

چه موقع کودک در طول شب خواهد خوابید

با این که نوزادان در ابتدای تولد نیاز دارند که شبها شیر بخورند، سرانجام بیدار شدن در شبها بیشتر از آن که به دلیل گرسنگی باشد، به خاطر دریافت حس آرامش و امنیت از شما و درخواست کمکی برای دوباره به خواب رفتن است. نوزاد می تواند بدون شیر خوردن شبانه از نظر جسمی تاب بیاورد و شیر نخورد، ولی همیشه نمیشود به اسانی فهمید که زمان آن کی فرا می رسد.

به جای این که به حرف های دیگران که به شما می گویند باید پیش بیاید فکر کنید، بهتر است ببینید خود و خانواده تان چه می خواهید. برای مثال، اگر شیر دادن در شبها برای شما اشکالی ندارد، می توانید با رضایت منتظر زمانی بمانید که او برای مدت طولانی تری می خوابد. در هر حال اگر حس می کنید که نا ندارید و از خواب بیدار شدن برای شما حکم شکنجه را دارد، بهتر است که تغذیه شبانه کودک را قطع کنید!

می دانیم که نوزاد هم مثل هر انسان دیگری هر چند ساعت یکبار از خواب بیدار می شود و برنامه خواب او هم چرخه ای است. کاری که شما می توانید بکنید این است که به او کمک کنید در اینگونه موارد بدون شیر خوردن یا بیدار کردن شما دوباره به خواب برود. اگر همیشه برای این که بخوابد به او شیر بدهید، او نمی تواند بدون گرفتن پستان شما به خواب برود، بنابراین اولین کار این است که پس از شیر دادن و هنگامی که گرم و خواب آلوده است، ولی هنوز کاملا به خواب نرفته، او را در تختش بگذارید. سپس شاید بخواهید تعداد وعده های شیر شبانه را کم کند. بهترین کار این است که هر چند وقت یکبار، یکی از وعده ها را وزن کنید. اوایل لازم است به او کمک کنید که بدون آن وعده شیر به خواب برود. سعی کنید بفهمید چه موقع گریه او بدین معنی است که ”

خواهیم بخوابم” یا چه موقع معنی دیگری می دهد و مثلا می خواهد بگوید، “من گرسنه ام / سردم است / ترسیده ام” (در فصل بعدی به گریه کردن نگاه کنید. تا زمانی که نوزاد هنگامی که بیدار می شود – که بدون شیر خوردن بخوابد، بهتر است کس دیگری به سراغش برود و او را آرام کند.

3.9/5 - (21 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *