تغذیه با شیر مادر و پستانهای مادر

تغذیه با شیر مادر و پستانهای مادر

اگر بدانید که در طول دوران بارداری و شیردهی، چه اتفاقی برای پستانهای شما پیش می آید، حتما خیالتان راحت تر می شود. جالب است بدانید که نوزاد شما بدون توجه به اندازه و شکل پستانهایتان، عاشق شیر خوردن از پستان شما خواهد بود. تقریبا پستان همه مادرها می تواند شیر تولید کند و قسمتهای تولید کننده داخل همه آنها مثل هم هستند. مقایسه این اندام با اندام ستاره های سینما و نگرانی از این که مثل آنها نیستید، کار ساده ای است. در هر حال روزنامه ها و مجلات فقط چیزی را نشان می دهند که فعلا برای جامعه ایده آل است و کاری به موارد گوناگونی که برای زنان واقعیت دارند، ندارند.

پستانها از غددی تشکیل شده اند که کمی شبیه به خوشه های انگور هستند. شیر در این محفظه ها ساخته و انبار می شود. در اطراف هر حبه “انگور”، یک عضله مدور قرار دارد که در هنگام لزوم، شیر را با فشار بیرون می دهد. این غدد به سوراخهایی در نوک پستانها راه دارند. در پستان هر زن ۱۵ تا ۲۰ غده وجود دارد و شیر از سوراخهای بسیار ریزی در نوک پستان، تقریبا شبیه آب پاش بیرون می آید.

بقیه بافت پستان را بافتهای پیوندی از جمله چربی تشکیل داده است. اندازه پستان بستگی به بافت چربی دارد که به شکل ژنتیک مشخص می شود و واقعا ربطی به عملکرد شیردهی ندارد. بنابراین اندازه پستان واقعا در تغذیه نوزاد با شیر مادر نقشی نداردا

نوک پستان به شکل ها و اندازه های مختلف دیده می شود. اغلب آنها برجسته و بیرون آمده هستند، ولی بعضی ها هم صاف یا به طرف داخل هستند. در اطراف نوک پستان، منطقه تیره رنگی به نام هاله ی پستان وجود دارد که شامل غدد و ریشه های مو است. این موها تقریبا روی ها زنها دیده می شود و ممکن است در طول دوره بارداری تیره تر و ضخیم تر شود. غدد مونتگمری که شبیه برآمدگی های کوچک هستند ، نوک پستان ها را لغزنده می سازند تا نیازی نباشد که پستانهایتان را شیر دادن آماده کنید و یا کرم یا لوسیون مخصوصی بخرید.

پستانهای شما چگونه تغییر می کنند

بیشترین تغییر در پستانها در هنگام بارداری اتفاق می افتند. اگر قرص ضد بارداری مصرف نمی کنید، بدنتان از بعضی از تغییراتی که در چرخه عادت ماهانه شما اتفاق افتاده، آگاه شده و پستانهایتان را برای تغذیه نوزاد آماده می کند. برای مثال پستانهایتان ممکن است درست پیش از عادت ماهانه، حجیم و حساس شوند. هنگامی که خونریزی شروع می شود، این حس ها از بین می روند. پس از آن که متقاعد شدید که باردار هستید، این تغییرات ادامه پیدا می کنند و بدن شما هورمون دوره بارداری یعنی پروژسترون را ترشح می کند. پروژسترون پستانها و هاله آنها را متورم می سازد. با رشد سیستم لنفاوی، نوک پستانها شروع به خارش می کنند و پستانها حساس می شوند. میزان این تغییر در زنان مختلف، فرق می کند و در ابتدای کار شاید متوجه تغییری نشوید.

با پیشرفت بارداری، رگهای خونی زیر سطح پوست پستان بزرگتر و مرئی تر می شوند. این رگهای آبی ذخیره کافی خون برای تولید شیر را تضمین می کنند. غدد مونتگمری هم برجسته و حتی ممکن است ترشحاتی هم داشته باشد.

در اواخر دوره بارداری، سطح هورمون لاکتوژن جفت (HPL) فوق العاده زیاد و بدن مادر برای تولید شیر آماده می شود. با ادامه بارداری، استروژن جلوی تولید فراوان شیر را می گیرد. از شش ماهگی به بعد، بان کلستروم (آغوز) را تولید می کند که اولین مایعی است که از پستان بیرون می آید و حاوی پروتئین و پادتن های فراوان است و فرزند شما درست پس از تولد به آن نیاز دارد. بعضی از زنها ، قطرات آغوز را روی نوک پستانهای خود می بینند که خشکیده و پوسته ای را تشکیل داده اند، در حالی که در بقیه زنها بصورت مایع غلیظی نوک پستان چکه می کند. هر چند این فکر ممکن است آزاردهنده باشد، ولی تصور این که اگر کودک خیلی زود به دنیا بیاید، بدن شما قادر است او را تغذیه کند، فکر زیبا و آرامش بخشی است. با فرا رسیدن زمان زایمان، نوک پستانها و هاله ها تیره تر و آشکارتر می شوند و درست هدف واضحی را برای نوزاد شما درست می کنند.

مادران جوان معمولا با مجموعه گیج کننده ای از کرم ها، اسپری ها و لوسیونها روبرو هستند که همه آنها ادعا می کنند شیر دادن با پستان به پستانها لطمه می زند و برای ادامه کار به دوا و درمانهای داروئی فراوانی نیاز دارید. راستش را بخواهید شیر دادن طبیعی، صدمه ای به مادر نمی زند و لازم نیست کرم یا لوسیون خاصی بخرید. نوک پستان به بعضی از این داروها واکنش نشان می دهد، بنابراین اگر می خواهید از کرم یا لوسیون استفاده کنید، اول آن را روی بازویتان بمالید و ببینید حساسیت زا هست یا نه.

در صورتی که نوزاد شما به یرقان یا همان زردی مبتلا شده است می توانید با استفاده از دستگاه فتوتراپی نسبت به درمان اقدام کنید . جهت اجاره دستگاه زردی نوزاد می توانید با کارشناسان زردی کلینیک تماس حاصل فرمایید . همچنین یکی دیگر از خدماتی که زردی کلینیک ارائه می کند اجاره شیردوش برقی است .

مراقبت از پستانها

پستانها عضله ندارند و رباط هایی که از بافت پستان مراقبت می کنند، بسادگی کشیده می شوند. هنگامی که این وضع پیش می آید، پستانها شل و آویزان می شوند و هیچ چیز نمی تواند آنها را دوباره سرجایشان برگرداند، بنابراین اگر داشتن پستانهای سفت و سر بالا برای شما مهم است، باید درست از لحظه ای که باردار می شوید، از یک کرست محافظ خوب استفاده کنید، زیرا بارداری سبب می شود که پستانهای شما سنگین تر شوند. از کرست هایی که میله فلزی دارند اجتناب کنید، زیرا می شبیر را که در حال رشد هستند، تخریب کنند.

امتیاز شما post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *