شیر مادر

تغذیه با شیر مادر و درمان زردی

تغذیه با شیر مادر بسیار حیاتی است. زردی نوزاد از بیلی روبین بیش از حد در خون ناشی می شود. بیلی روبین ماده ای است که در هنگام تجزیه طبیعی گلبول های قرمز ایجاد می شود و قبل از دفع از بدن از طریق کبد منتقل می شود و علائم اولیه آن زردی پوست و چشم است. دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می شود یک نوزاد با زردی متولد شود ، از جمله :

  • به دلیل طول عمر کمتر گلبول های قرمز و غلظت بالاتر گلبول های قرمز خون
  • میزان تولید بیلی روبین در نوزاد تازه متولد شده بیشتر است.
  • یک نوزاد تازه متولد شده (به خصوص نوزادان نارس) دارای کبد توسعه نیافته با عملکرد محدود است که منجر به کاهش متابولیسم بیلی روبین می شود.
  • نوزادان تازه متولد شده که مکونیوم به تأخیر انداخته اند و این باعث جذب مجدد بیلی روبین در روده می شود.

در اکثر موارد ، زردی در چند هفته اول زندگی به سرعت برطرف می شود. معمولاً علاوه بر نظارت دقیق بر علائم و تأمین تغذیه کافی ، درمان خاصی برای زردی خفیف وجود ندارد. نوزادان با زردی شدید سطح بیلی روبین بسیار بالایی را تجربه می کنند که می تواند عوارض خطرناکی مانند کرنیکتروس ایجاد کند. برای جلوگیری از آسیب احتمالی مغز ، که می تواند دائمی باشد ، باید زردی شدید به سرعت درمان شود.

آیا تغذیه با شیر مادر برای درمان زردی بهتر است ؟

به چند دلیل ، شیر مادر به طور گسترده ای برای نوزادان بهتر و سالم تلقی می شود. با این حال ، تنها شیر مادر برای درمان زردی نوزاد مفید نیست. زردی نوزاد در نوزادان شیرده بیشتر دیده می شود زیرا متابولیسم آنها کمی کندتر شروع می شود. نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می کنند کمتر دچار زردی شده و زمانی که دچار زردی می شوند در مقایسه با نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند سریع تر درمان می شود.

شیر مادر و درمان زردی

برخی توصیه های کلی برای مادران برای کمک به کاهش سطح بیلی روبین فرزندشان وجود دارد. اگر سطح بیلی روبین آنها زیر 20 میلی گرم باشد ، برخی از این روش های درمانی می توانند مفید باشند.

تغذیه روزانه کودک خود را افزایش دهید. به نوزادان مبتلا به زردی توصیه می شود 8-12 بار در روز تغذیه کنند تا به کودک در تولید مدفوع بیشتر ، که بیلی روبین را دفع می کند ، کمک کند.

در صورت بروز زردی معمولاً نیازی به قطع شیردهی نیست. در بیشتر موارد ، پزشکان مادران را به تغذیه مداوم کودک خود تشویق می کنند. اگر سطح بیلی روبین به بیش از 20 میلی گرم برسد ، ممکن است لازم باشد از فتوتراپی استفاده کنید و شیردهی را به مدت 24 ساعت متوقف کنید. این مورد اغلب در کاهش چشمگیر سطح بیلی روبین موثر است.

اگر از فتوتراپی برای درمان زردی استفاده می کنید ، بهتر است که در مورد استفاده از پتوهای فیبر نوری از پزشک خود سال کنید. پتوهای فیبر نوری یک دستگاه فتوتراپی قابل حمل برای درمان زردی هستند. با این کار می توانید سطح بیلی روبین را بدون نیاز به قطع شیردهی کاهش دهید.

موارد دیگری نیز وجود دارد که شما می خواهید از زردی نوزاد خود جلوگیری کنید. نباید مکمل آب قند را امتحان کنید ، که با تداخل در شیر مادر می تواند زردی را بدتر کند. برخلاف برخی افسانه های شهری ، آب قند در کاهش سطح بیلی روبین موثر نیست. همچنین نباید شیر دادن را متوقف کنید ، مگر اینکه پزشک به شما توصیه کند. شیردهی روش اصلی برای از بین بردن زردی است.

جلوگیری از زردی نوزاد

زردی یک بیماری طبیعی است که اکثر نوزادان اندکی پس از تولد به آن مبتلا می شوند ، بنابراین روش خاصی برای جلوگیری از آن وجود ندارد. با این حال ، می توانید چند مرحله انجام دهید که می تواند از بدتر شدن زردی و ایجاد عوارض بالقوه خطرناک جلوگیری کند.

  1. در اسرع وقت شیردهی را شروع کنید. مطالعات نشان می دهد که شیردهی زود هنگام با مشکلات کمتری همراه است و میزان موفقیت بالاتری دارد.
  2. با همکاری یک مشاور شیردهی مطمئن شوید که می دانید چگونه به درستی کودک خود را با شیر مادر تغذیه کنید.
  3. در هفته های اول پس از تولد اطمینان حاصل کنید که به طور مداوم به کودک خود غذا می دهید. تا زمانی که کودک شما با روند شیردهی آشنا نشود ، از تلاش برای قرار دادن او در برنامه تغذیه خودداری کنید.
  4. از مصرف مکمل شیر مادر یا قطع شیر مادر خودداری کنید.

به طور کلی ، زردی در نوزاد تازه متولد شده جای نگرانی ندارد. این یک بیماری قابل درمان است که با روش های مناسب و نظارت دقیق کنترل می شود. حتی اگر کودک شما در کاهش سطح بیلی روبین خود با مشکل روبرو باشد ، پزشکان به تجهیزات لازم برای درمان و خلاص شدن از شر بیماری مجهز هستند. شیر مادر یکی از بهترین راه ها برای کمک به زردی است.

برای درمان زردی نوزاد می توانید از شرکت زردی کلینیک اقدام به اجاره دستگاه زردی نوزاد در منزل و دستگاه فتوتراپی نمایید. در این صورت تنها کافیست با شرکت زردی کلینیک ارائه کننده مدرن ترین دستگاه های فتوتراپی از طریق خطوط ارتباطی ۴۴۵۲۳۰۷۵ – ۰۲۱ و ۰۹۱۹۲۳۱۷۱۳۱ تماس حاصل فرمایید.

امتیاز شما post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *