زردی شیر مادر

زردی شیر مادر

زردی شیر مادر نوعی زردی است که در نوزادان به دلیل شیردهی ایجاد می شود. این اتفاق در هفته اول زندگی به دلیل تجمع غیر طبیعی بیلی روبین رخ می دهد و باعث تغییر رنگ زرد در پوست نوزاد معروف به زردی می شود. زردی ، که به عنوان هایپربیلیروبینمی نیز شناخته می شود ، یک مشکل بالینی است که اغلب در نوزادان مشاهده می شود. در حدود 60-80٪ از کل نوزادان ترم یا دیررس ، تا حدی دچار هیپربیلی روبینمی می شوند. هنگامی که سطح بیلی روبین سرم افزایش می یابد ، تغییر رنگ زرد در پوست و صلبیه نوزاد اتفاق می افتد و به آن زردی گفته می شود.

هیپربیلی روبینمی نوزادان در مقایسه با نوزادان تغذیه شده با شیر خشک شیوع بالاتری در نوزادان شیرده دارد. دو مکانیسم معمول برای این مورد “زردی شیردهی” و “زردی شیر مادر” است. در ادامه مطلب اطلاعاتی را در رابطه با زردی شیر مادر اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد ، با زردی کلینیک همراه شوید…

هر آنچه که باید در رابطه با زردی شیر مادر بدانید

بیشتر نوزادان تازه متولد شده با زردی می توانند شیردهی را ادامه دهند. تصمیم گیری در مورد مصرف مکمل نوزاد زردی باید به صورت موردی صورت گیرد. یرقان که زردی شیردهی نیز نامیده می شود ، بیشتر اوقات در هفته اول زندگی هنگامی که شیردهی انجام می گیرد ، اتفاق می افتد. نوزادان ممکن است به میزان مناسب شیر مصرف نکنند ، که به دلیل افزایش جذب مجدد بیلی روبین در روده ها منجر به افزایش سطح بیلی روبین می شود.

مصرف ناکافی شیر همچنین باعث تاخیر در عبور مکونیوم می شود که حاوی مقادیر زیادی بیلی روبین است. در بیشتر موارد شیردهی می تواند ادامه داشته باشد و باید ادامه یابد. تغذیه بیشتر می تواند خطر زردی را کاهش دهد. زردی شیر مادر اغلب در هفته های دوم یا بعد از زندگی رخ می دهد و می تواند برای چندین هفته ادامه یابد. در حالی که مکانیسم دقیق منجر به زردی شیر مادر ناشناخته است ، اعتقاد بر این است که مواد موجود در شیر مادر توانایی کبد نوزاد در پردازش بیلی روبین را مهار می کند.

فتوتراپی یک درمان رایج برای زردی است. سایر گزینه های درمانی شامل مکمل موقت با شیر مادر اهدا کننده یا شیر خشک و به ندرت قطع موقتی شیردهی است. زردی بیماری است که باعث زرد شدن پوست و سفیدی چشم می شود. دو مشکل مشترک ممکن است در نوزادانی که شیر مادر دریافت می کنند وجود داشته باشد.

علت بروز زردی شیر مادر

علت دقیق زردی شیر مادر مشخص نشده است. علل پیشنهادی فعلا شامل فاکتورهای موجود در خود شیر مادر است. فرضیه های دیگر جهش های ژنتیکی بالقوه موجود در نوزادان مبتلا را نشان می دهد. زردی شیر مادر پس از هفته اول زندگی مشاهده می شود. احتمالاً به علت :

  • عواملی که در شیر مادر وجود دارد به کودک در جذب بیلی روبین از روده کمک می کند.
  • عواملی که پروتئین های خاص کبد کودک را از تجزیه بیلی روبین باز می دارد.

اگر زردی پس از هفته اول زندگی در نوزادی که از شیر مادر تغذیه می کند ، دیده شود ، ممکن است این بیماری “زردی شیر مادر” باشد. گاهی اوقات ، زردی زمانی اتفاق می افتد که کودک شما به جای شیر مادر ، شیر مادر کافی دریافت نکند. این نوع زردی متفاوت است زیرا از چند روز اول زندگی شروع می شود. به آن “زردی نارسایی شیردهی” ، “زردی شیردهی غیر شیرده” یا حتی “زردی گرسنگی” گفته می شود.

نوزادانی که زود به دنیا می آیند (قبل از هفته های 37 یا 38) همیشه قادر به تغذیه خوب نیستند. عدم شیردهی یا زردی غیر شیردهی نیز ممکن است هنگامی اتفاق بیفتد که تغذیه به صورت مکرر انجام می شود (مثلا هر 3 ساعت به مدت 10 دقیقه) و یا به کودکانی که علائم گرسنگی دارند پستانک داده می شود.

درمان زردی شیر مادر نسبتاً ساده است و نیازی به قطع شیردهی نیست. مادر باید تعداد تغذیه در روز را افزایش دهد و با یک مشاور شیردهی مشورت کند تا مطمئن شود کودک هر بار مقدار مناسب شیر دریافت می کند.

آیا زردی شیردهی می تواند باعث آسیب مغزی شود؟

زردی شیردهی به ندرت باعث نگرانی پزشکان و آسیب رساندن به سلامتی می شود. تا زمانی که زردی به دقت کنترل و درمان شود ، صدمه ای به کودک وارد نمی شود. با این حال ، اگر زردی شیردهی تشخیص داده نشود و کاملاً درمان نشود ، به طور بالقوه می تواند به یک بیماری خطرناک به نام کرنیکتروس تبدیل شود. که در این صورت می تواند به طور جدی و دائمی به مغز کودک آسیب برساند.

برای درمان زردی نوزاد می توانید از شرکت زردی کلینیک اقدام به اجاره دستگاه زردی نوزاد در منزل و دستگاه فتوتراپی نمایید. در این صورت تنها کافیست با شرکت زردی کلینیک ارائه کننده مدرن ترین دستگاه های فتوتراپی از طریق خطوط ارتباطی ۴۴۵۲۳۰۷۵ – ۰۲۱ و ۰۹۱۹۲۳۱۷۱۳۱ تماس حاصل فرمایید.

امتیاز شما post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *