آزمایش زردی نوزاد

همه چیز درباره آزمایش زردی نوزاد

آزمایش زردی نوزاد یک آزمایش خون تشخیصی است که برای اندازه گیری میزان رنگدانه صفراوی در سرم خون (خون سیاهرگی) فرد و کمک به ارزیابی عملکرد کبد انجام می شود. آزمایش بیلی روبین قسمت مهمی از آزمایشات معمول غربالگری نوزاد است. همه نوزادان تازه متولد شده در چند روز اول زندگی خود شروع به از بین بردن گلبول های قرمز جنین (RBC) می کنند و سلول های قرمز خون جدید را جایگزین آنها می کنند. تخریب سریع گلبول های قرمز و در نتیجه آزاد شدن هموگلوبین جنین در جریان خون منجر به تولید بیلی روبین می شود. در ادامه این مقاله قصد داریم اطلاعاتی را در رابطه با زردی نوزاد در اختیار شما عزیزان دهیم ، با زردی کلینیک همراه شوید…

هر آنچه که باید در رابطه با آزمایش زردی نوزاد بدانید

در آزمایش زردی نوزاد سطح بیلی روبین در سرم خون یک نوزاد تازه متولد شده اندازه گیری می شود تا مشخص شود که سطح بیلی روبین در گردش خون طبیعی است یا غیر طبیعی. بیلی روبین یک رنگدانه صفراوی زرد نارنجی است که در هنگام تجزیه هموگلوبین ، پروتئین حامل آهن و اکسیژن در سلول های قرمز خون تولید می شود. همه افراد به طور روزانه به عنوان بخشی از گردش طبیعی سلول های قرمز بیلی روبین تولید می کنند.

آزمایش بیلی روبین بالاتر از حد طبیعی (افزایش یافته) می تواند تخریب تسریع شده گلبول های قرمز را منعکس کند یا ممکن است نشان دهد که بیلی روبین آنطور که باید دفع نمی شود ، نشان می دهد که ممکن است مشکلات عملکرد کبد یا سایر ناهنجاری ها وجود داشته باشد. آزمایش زردی نوزاد یا غربالگری بیلی روبین نوزادان اغلب یک بیلی روبین بالا (هیپربیلی روبینمی) را نشان می دهد. آزمایش بیلی روبین مشخص می کند که هایپربیلیروبینمی وجود دارد یا خیر ، علاوه بر موارد ذکر شده همراه با سایر آزمایش های تشخیصی به تعیین وضعیت نسبتاً طبیعی (خوش خیم) یا احتمالاً مربوط به مشکلات عملکرد کبد یا سایر شرایط کمک می کند.

آزمایش بیلی روبین نوزادان به چه طریقی انجام می شود ؟

معمولاً در تمام نوزادانی که در بیمارستان متولد می شوند ، بیلی روبین سرم (TSB) اندازه گیری می شود. خون گرفته شده از پاشنه یک نوزاد تازه متولد شده برای آزمایش سطح بیلی روبین مورد استفاده قرار می گیرد. بیلی روبین به عنوان یک ماده زائد توسط کبد از خون فیلتر شده و از طریق صفرا دفع می شود ، به طور معمول در مدفوع تولید شده توسط روده بزرگ دفع می شود. با این حال ، بلافاصله پس از تولد ، بیلی روبین بیشتری از مقدار کبد نابالغ نوزاد تولید می شود و مقدار اضافی آن در خون گردش می کند.

این وضعیت منجر به زردی در بیش از 60 درصد نوزادان می شود ، که معمولاً به دلیل وجود هموگلوبین جنینی است که در طی تخریب طبیعی گلبول های قرمز جنین در خون آزاد می شود. به نظر می رسد حتی در نوزادان سالم نیز در هفته اول پس از تولد لکه زرد رنگی در پوست (زردی فیزیولوژیکی یا ایکتروس) و سفیدی چشم (اسکلرا) وجود دارد. این ممکن است ابتدا توسط پرستاران کودکان هنگام مراقبت از نوزاد مورد توجه قرار گیرد.

ارزیابی بصری زردی یک روش قابل اعتماد در نظر گرفته نمی شود ، برای تعیین علت آن یا خطر ادامه افزایش بیلی روبین و عوارض احتمالی انجام آزمایش های بیلی روبین اولین قدم برای اطمینان از شدید نشدن درجات طبیعی زردی و عدم وجود عملکرد کبد یا سایر بیماری های ایجاد کننده در صورت وجود ، شناسایی و درمان زود هنگام است.

در نوزاد ، بیلی روبین و زردی زیاد (معمولاً غیرمستقیم) می تواند بسیار خطرناک باشد و ممکن است توسط چندین عامل ایجاد شود. سه نوع مشترک وجود دارد :

  1. زردی فیزیولوژیکی : دو تا چهار روز پس از تولد ، ناشی از تاخیر کوتاه در عملکرد کبد و معمولاً جدی نیست.
  2. زردی شیردهی : در طول هفته اول زندگی ، ناشی از عدم شیرخوارگی خوب کودک یا کمبود شیر در مادر
  3. زردی شیر مادر: بعد از دو تا سه هفته از زندگی ، که ناشی از فرآوری برخی مواد در شیر مادر است.

همه اینها به راحتی قابل درمان هستند و در صورت درمان معمولاً بی ضرر هستند. برخی از شرایط جدی تر که باعث بیلی روبین و زردی زیاد در نوزاد می شوند عبارتند از :

  • عدم تطابق گروه خونی بین نوزاد و مادر ، منجر به تجزیه شدید گلبول های قرمز نوزاد می شود که اریتروبلاستوز جنینی نامیده می شود
  • شکل غیر طبیعی سلول های خونی ، مانند کم خونی سلول داسی شکل
  • سطح بالای گلبول های قرمز به دلیل کوچک بودن ، نارس بودن
  • کمبود پروتئین های مهم خاص به دلیل نقص ژنتیکی
  • کبودی به دلیل زایمان دشوار
  • عفونت ها

امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد ، برای درمان زردی نوزاد می توانید از شرکت زردی کلینیک اقدام به اجاره دستگاه زردی نوزاد در منزل و دستگاه فتوتراپی نمایید. در این صورت تنها کافیست با شرکت زردی کلینیک از طریق خطوط ارتباطی ۴۴۵۲۳۰۷۵ – ۰۲۱ و ۰۹۱۹۲۳۱۷۱۳۱ تماس حاصل فرمایید.

امتیاز شما post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *