نوزادانی که پستان را گاز میگیرند

نوزادانی که پستان را گاز میگیرند

فشار دادن آرواره ها به هم، واکنش عمومی انسانها نسبت به درد است . بنابراین اگر نوزاد شما گاز می گیرد، قصد ندارد شما را آزار بدهد، بلکه ممکن است خودش دارد به شکلی غریزی نسبت به درد واکنش نشان می دهد.

برای گاز گرفتن نوزادی که شیر مادر می خورد، دلایل بسیاری وجود دارد. برای مثال اگر بخاطر دندان درآوردن،، برفک یا زخم دهان، دهانش درد می کند، شیر خوردن درد را به یادش می آورد و یا حتی آن را بدتر می کند. گاهی نوزاد ممکن است گاز بگیرد، چون در جای دیگری از بدنش ناگهان دردی را احساس می کند.

بعضی از مادرها هنگامی که احساس می کنند کودکشان دارد دندان در می آورد، او را از شیر می گیرند، ولی شیر دادن به نوزادی که دندان دارد امری طبیعی و عادی است. دندانهای فرزند شما در هر سنی ممکن است در بیاید. بطور متوسط اولین دندانها در حدود شش ماهگی در می آیند، ولی دندان بسیاری از بچه ها تا سنین بالاتری در نمی آیند و بعضی از بچه ها حتی با دندان به دنیا می آیند.

در واقع، وقتی اولین دندانهای نوزاد که معمولا روی آرواره پائین در می آیند، نیش می زنند، نوزاد نمی تواند پستان را گاز بگیرد، چون در هنگام شیر خوردن، زبانش روی آرواره پایین را می پوشاند. او برای گاز گرفتن باید زبان خود را عقب بکشد تا دندانهایش بیرون بیایند و این کار را در هنگام شیر خوردن نمی تواند بکند. در هر حال دندان در آوردن یکی از علل درد دهان است و بنابراین نوزاد شما ممکن است به خاطر این مساله در هنگام نیش زدن اولین دندانها، پستان شما را گاز بگیرد.

اولین باری که نوزاد پستان را گاز می گیرد

دندانهایی که تازه سر می زنند تیز هستند. اگر این دندانها روی نوک پستان بسته شوند، احتمال این که جیغ بکشید و یا فریاد بزنید زیاد است ! واکنش شدید شما ممکن است نوزاد را بقدری بترساند که دیگراین کار را نکند. نوزادان فوق العاده حساس ممکن است به قدری بترسند که حتی پستان را هم نگیرند. عادی ترین واکنش به جیغ شما این است کودک کنجکاو می شود و دوباره پستان را گاز می گیرد تا ببینید آیا دوباره شما همان واکنش را نشان می دهید یا نه. این تجربه هم برای او مثل تجربه فشار دادن دکمه اسباب بازی یا جغجغه است. اگر این وضع پیش آمد، سعی کنید آرام و ساکت بمانید، ولی به شیر دادن ادامه بدهید و با نگاهتان محکم و قاطع به او بگوئید، “نه”.

اگر نوزاد به گاز گرفتن ادامه داد

اگر کودک به گاز گرفتن ادامه داد، باز هم دلیلی برای از شیر گرفتن او وجود ندارد، مگر این که دلتان بخواهد این کار را بکنید. اگر از علل گاز گرفتن نوزاد آگاه باشید، و این نیاز او را به شیوه های دیگری ارضا کنید، می توانید مشکل را بسرعت حل کنید. اغلب مادرها می گویند هنگامی که مسأله گاز گرفتن تمام می شود، شیر دادن به نوزاد تجربه مثبتی خواهد بود.

اگر لثه های نوزاد شما درد کنند، شاید بخواهد با گاز گرفتن درد را ساکت کند. شما می توانید یک حلقه سرد دندان درآوردن را به او بدهید تا قبل از شیر خوردن بجود. ژل های دندان هم که همه جا فروخت می شوند، می توانند درد لثه را ساکت کنند. قبل از شیر دادن، ژل را به لثه نمالید، چون ممکن است زبان نوزاد و همچنین هاله دور پستان را کرخت و شیر دادن و شیر خوردن را برای هر دوی شما مشکل کند . بعضی از ژل های دندان های دندان پوست حساس نوک پستان را تحریک می کنند. . اگر می خواهید از این نوع مواد استفاده کنید، بهتر است آن را بعد از شیر دادن به کار ببرید .

در صورتی که نوزاد شما به یرقان یا همان زردی مبتلا شده است می توانید با استفاده از دستگاه فتوتراپی نسبت به درمان اقدام کنید . جهت اجاره دستگاه زردی نوزاد می توانید با کارشناسان زردی کلینیک تماس حاصل فرمایید . همچنین یکی دیگر از خدماتی که زردی کلینیک ارائه می کند اجاره شیردوش برقی است .

علل بی شمار دیگری که کودک به خاطر آنها پستان را گاز می گیرد

 • گاز گرفتن تفریحی: گاهی اوقات بچه های بزرگتر به خاطر این گاز می گیرند که در آن لحظه بخصوص میلی به شیر خوردن ندارند. اگر کودک شما دارد بازی می کند و پستان شما را گاز می گیرد، بهتر است شیرش ندهید تا دست از گاز گرفتن بردارد.
 • طعم شیر شما عوض شده است: تغییرات هورمونی ممکن است بر طعم شیر شما اثر گذاشته باشد (بعد از تخمک گذاری، در دوران عادت ماهانه یا در دوره حاملگی). تغییر طعم شیر پس از ورزش، ابتلای به عفونت و یا خوردن چیزی متفاوت، کمتر پیش می آید.
 • بعضی از بچه ها در انتهای شیر خوردن و هنگامی که خوابشان می برد، پستان را گاز می گیرند. مراقب کندشدن حرکات آرواره او باشید قبل از این که چرتش بگیرد، پستان را از دهانش بیرون بیاورید.
 • بعضی از بچه ها هنگامی که شیر خوردن را تمام می کنند و سرشان را بر می گردانند، دوست دارند نوک پستان را بکشند و ببرند. هنگامی که از سرش را بر می گرداند، انگشت خود را برای جلوگیری از مکیدن ، بلافاصله از گوشه های دهانش وارد کنید.

راههایی برای این که گاز گرفتن را از سر کودک بیندازید

 • محکم و قاطع بگوئید “نه” و با ناراحتی به چشمهایش نگاه کنید. به او شیر ندهید. او باید گاز گرفتن را با شیر نخوردن ربط بدهد.
 • اگر اصرار کرد، او را برای مدت کوتاهی و بلافاصله بعد از گاز گرفتن، روی زمین بگذارید. اغلب بچه ها از این جدایی متنفرند و خدا کند که این موضوع را با گاز گرفتن ربط بدهند.
 • در مورد کودکی که در گاز گرفتن پستان اصرار می ورزد، هنگامی که این کار را نمی کند، رفتار مثبتی را در پیش بگیرید، او را بارها بغل کنید، ببوسید و تحسین کنید.
 • هنگامی که به نوزاد شیر می دهید، همه توجهتان را معطوف به او کنید.
 • سعی کنید تشخیص بدهید که چه موقع شیر خوردن را تمام می کند.
 • تا وقتی که واقعا گرسنه نشده، به او شیر ندهید.
 • موقعی که خوابش می برد، پستان را از دهانش بیرون بکشید.
 • به او وسیله ای برای گاز گرفتن بدهید.
4.8/5 - (35 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *