نوزاد تازه متولد شده

آیا پوست نوزاد تازه متولد شده شما زرد به نظر می رسد؟

اگر پوست زیبای نوزاد شما کمی زرد شده است ، ممکن است دچار زردی شده باشد. بسیاری از نوزادان این وضعیت معمولاً خوش خیم را کمی پس از تولد تجربه می کنند. در ادامه این مقاله اصول زردی در نوزادان تازه متولد شده ذکر شده است. زردی یک بیماری شایع و کوتاه مدت در نوزادان است که باعث می شود پوست کودک و سفیدی چشم زرد گردد. زردی در حدود 60 درصد از كودكانی كه به طور كامل به دنیا می آیند و در حدود 80 درصد از نوزادانی كه زودرس متولد می شوند ، در اثر تجمع ماده شیمیایی به نام بیلی روبین در خون نوزاد وجود دارد. در اکثر موارد دو تا سه روز پس از تولد زردی یا یرقان خود را نشان می دهند. زردی معمولاً به خودی خود (یا بعضی اوقات با درمان خفیف) از بین می رود و عوارض ناخوشایندی ندارد. این بیماری معمولاً یک هفته تا 10 روز طول می کشد ، گاهی اوقات درمان آن برای نوزادان نارس بیشتر زمان می برد.

علت زردی در نوزادان تازه متولد شده چیست؟

زردی در نوزاد تازه متولد شده به دلیل سطح بیش از حد بیلی روبین ایجاد می شود ، بیماری معروف به هیپربیلی روبینمی. بیلی روبین آنزیمی است که در بدن هنگام تجزیه سلول های قرمز خون در خون تولید می شود. از آنجایی که کبد نوزاد تازه متولد شده رشد چندانی ندارد ، بیلی روبین اغلب از بین نمی رود ، و باعث زرد شدن پوست و گاهی سفیدی چشم می شود. اگر کودک شما زردی دارد ، با فشار دادن آرام روی پیشانی یا سینه و مشاهده بازگشت رنگ ، می توانید رنگ زرد پوست او را مشاهده کنید.

علل مختلفی برای زردی نوزاد تازه متولد شده بسته به نوع آن وجود دارد :

زردی فیزیولوژیکی به دلیل کبد توسعه نیافته : این رایج ترین نوع زردی است که 50 درصد از کل نوزادان را درگیر می کند. چرا اینقدر رایج؟ کبد یک نوزاد تازه متولد شده به کمی وقت اضافی برای بالغ شدن و خلاص شدن از بیلی روبین در بدن خود نیاز دارد. برخی از متخصصان این نوع زردی را پاسخی “طبیعی” در روزهای اول زندگی می دانند. معمولاً طی یک یا دو هفته درمان می شود. این نوع زردی در نوزادان تازه متولد شده بسیار رایج است ، زیرا ممکن است کبد آنها کاملاً رشد نکرده باشد.

زردی شیر مادر به دلیل تداخل در عملکرد کبد : اگرچه نسبتاً نادر است ، اما در حدود 10 درصد از نوزادان شیرده وقتی كه پروتئینی در شیر مادر آنها از تجزیه بیلی روبین در كبد جلوگیری می كند ، دچار یرقان می شود و باعث افزایش سطح آن می شود. مضر نیست ، اما می تواند از سه تا 12 هفته درمان آن طول بکشد.

زردی به دلیل مشکلات شیردهی یا سوءتغذیه : این نوع زردی در حدود 5 تا 10 درصد نوزادان به دلیل کمبود شیر مادر و دریافت کالری در حالی که مادر و کودک با شیردهی سازگار می شوند ، رخ می دهد. در حالی که هنوز شیر دادن به نوزادانی که زردی دارند توصیه می شود ، برخی از نوزادان مبتلا به این نوع زردی ممکن است به مکمل شیر مادر یا شیر خشک پمپ شده در بطری نیاز داشته باشند.

زردی از همولیز : این نوع زردی نادر اما جدی در 24 ساعت اول پس از تولد شروع می شود. این نوزادان مبتلا به بیماری همولیتیک نوزاد هستند ، به این معنی که یا گروه خونی نوزاد با مادر مطابقت ندارد یا عوامل Rh آنها ناسازگار است. آزمایش پیش از تولد به نظر می رسد از این شرایط جلوگیری می کند. مادران آینده Rh منفی احتمالاً با تزریق RhoGAM تحت درمان قرار خواهند گرفت زیرا فاکتور Rh آنها منفی است و با نوزاد سازگار نیست.

عملکرد ضعیف کبد : باز هم ، این نوع زردی نادر است اما جدی نیست. نشانه اصلی این زردی مدفوع خاکستری روشن یا زرد کم رنگ در یک نوزاد تازه متولد شده با زردی است که از بین نمی رود. علت آن کبد آلوده (هپاتیت) یا انسداد مجاری صفراوی کبد (آترزی صفراوی) می باشد.

علائم زردی در نوزاد تازه متولد شده چیست؟

اگرچه برای جلوگیری از زردی کاری نمی توان انجام داد ، اما مراقب علائم و نشانه های بسیار مهم است ، خصوصاً از آنجا که ممکن است تا بعد از مرخص نمودن نوزاد از بیمارستان، این بیماری خود را نشان ندهد. به این ترتیب ، در صورت لزوم می توانید به دنبال درمان باشید.

علائم اصلی زردی نوزاد :

  • زرد شدن پوست و چشم ها
  • مدفوع رنگ پریده
  • ادرار تیره رنگ

آكادمی اطفال توصیه می كند نوزادان مجدداً در سن 3 تا 5 روزگی توسط یك متخصص اطفال مورد ارزیابی قرار گیرند. زیرا 3 تا 5 روزگی نوزاد زمانی است که در بالاترین سطح بیلی روبین قرار دارد. با اجاره دستگاه فتوتراپی یا اجاره دستگاه زردی از زردی کلینیک می توانید نسبت به درمان زردی نوزاد دلبندتان اقدام نمایید.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *