درمان زردی بچه

درمان زردی بچه با زردی کلینیک

زردی در نوزاد تازه متولد شده رایج است و تقریباً در 60 درصد نوزادان متولد می شود (از هر 100 نوزاد 60). به عنوان رنگ زرد پوست و سفیدی چشم مشاهده می شود و معمولاً در پایان هفته اول پس از تولد بدون هیچ مشکلی کمرنگ می شود. زردی در نوزادان از هر نژاد و رنگی وجود دارد ، هرچند مشاهده آن در نوزادانی که پوست تیره تری دارند دشوارتر است. در این پست به راه های درمان زردی بچه از طریق تغذیه و … می پردازیم.

درمان زردی بچه با زردی کلینیک

در بدن انسان ، خون جدید همیشه ساخته می شود و خون قدیمی در حال نابودی است. یکی از مواد زائد در هنگام از بین رفتن گلبول های قرمز ، “بیلی روبین” است. بیلی روبین به طور معمول در کبد پردازش می شود و با حرکت ادرار و روده از بدن خارج می شود.

طی چند روز اول پس از تولد ، کبد کودک کاملاً کار نمی کند. ایجاد تغذیه به زمان نیاز دارد تا بیلی روبین بتواند آزادانه به روده منتقل شود. این بدان معنی است که می تواند بیلی روبین در خون و زیر پوست تجمع یابد. این زردی نامیده می شود. زردی معمولاً ابتدا در صورت ایجاد می شود و سپس با افزایش سطح بیلی روبین به سمت قفسه سینه ، شکم ، بازوها و پاها حرکت می کند.

علت غیر معمول زردی نوزادانی است که گروه های خونی یا انواع مختلفی از مادران خود دارند. این ممکن است منجر به ایجاد آنتی بادی ها و تجزیه سلول های قرمز خون نوزاد شود. سلول های قرمز زیادی وجود دارد که بدن کودک قادر به کنار آمدن با آنها نیست.

برای جلوگیری از بروز زردی (یا بدتر شدن آن) شما را ترغیب می كنید كه هر چه سریعتر پس از تولد و به دفعات پس از آن ، به نوزاد خود غذا دهید. نور طبیعی به بدن کمک می کند تا با بیلی روبین اضافی مقابله کند ، بنابراین شما همچنین می توانید کودک پوشیده خود را در زیر نور طبیعی در نزدیکی پنجره قرار دهید (هرگز در معرض آفتاب قرار نگیرید زیرا کودک شما می تواند آفتاب بخورد).

آیا تغذیه در درمان زردی بچه تاثیر دارد ؟

برای درمان زردی بچه درمان هایی در نظر گرفته شده است. کودک شما باید تشویق شود که هر سه تا چهار ساعت یکبار شیر بخورد زیرا این امر به کاهش زردی کمک می کند.

نوزادان غالباً هنگام زردی متوسط ​​خواب آلوده و ممکن است تغذیه خوبی نداشته باشند. اگر کودک شما بیش از حد معمول برای تغذیه غذا نیاز دارد ، از شما می خواهیم از ماما کمک بگیرید. همچنین اگر کودک شما حداقل هر چهار ساعت یکبار شیر نمی دهد ، باید به ماما خود بگویید.

مهم است که کودک شما هر روز تا آنجا که ممکن است زیر چراغ های فتوتراپی بماند. لطفاً سعی کنید آنها را فقط از زیر چراغهای بالایی فتوتراپی برای خوراکها خارج کنید. هنگامی که روی پتویی قرار دارید ، کودک شما می تواند هنگام تغذیه روی پتو باقی بماند.

زردی می تواند توسط چندین مشکل مختلف ایجاد شود :

زردی فیزیولوژیکی : شایع ترین علت زردی نوزاد است و در بیش از 50٪ نوزادان رخ می دهد. از آنجا که کودک کبد نابالغ دارد ، بیلی روبین با سرعت کمتری پردازش می شود . زردی ابتدا در 2 تا 3 روزگی ظاهر می شود. معمولاً در سن 1 تا 2 هفتهگی از بین می رود و سطح بیلی روبین بی ضرر است.

زردی شیردهی: زردی شیردهی ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که کودک شما شیر مادر را به میزان کافی ننوشد. در 5٪ تا 10٪ نوزادان اتفاق می افتد. علائم زردی شبیه علائم زردی فیزیولوژیکی است که کاملاً مشخص تر است. زردی نیاز به کمک در شیردهی را نشان می دهد.

زردی شیر مادر: زردی شیر مادر در 1٪ تا 2٪ نوزادان شیرده اتفاق می افتد. علت آن ماده خاصی است که برخی از مادران در شیر تولید می کنند. این ماده باعث می شود که روده کودک شما بیش از حد طبیعی بیلی روبین به بدن او جذب کند. این نوع زردی از 4 تا 7 روزگی شروع می شود. ممکن است 3 تا 10 هفته طول بکشد. ضرری ندارد.

ناسازگاری گروه خونی (مشکلات Rh یا ABO): اگر نوزاد و مادر گروه خونی متفاوتی دارند ، گاهی مادر آنتی بادی تولید می کند که گلبول های قرمز نوزاد را از بین می برد. این امر باعث تجمع ناگهانی بیلی روبین در خون کودک می شود. این نوع جدی زردی معمولاً در 24 ساعت اول زندگی شروع می شود. مشکلات Rh قبلاً شدیدترین نوع زردی را ایجاد کرده بود. با این حال ، در صورت تزریق RhoGAM به مادر طی 72 ساعت پس از زایمان ، اکنون می توان از بروز آنها جلوگیری کرد. این مانع از ایجاد آنتی بادی هایی می شود که ممکن است سایر نوزادان را در آینده به خطر بیندازد

موارد احتیاط انجام آزمایش بیلی روبین

انجام آزمایش بیلی روبین خود یک پیشگیری در برابر عواقب جدی است که می تواند در صورت افزایش سطح بیلی روبین در نوزادان زرد وجود داشته باشد. زردی بینایی که در بدو تولد وجود دارد ممکن است افزایش سریع بیلی روبین و خطر اختلال عملکرد کبد یا سایر ناهنجاری ها را پیش بینی کند. با اجاره دستگاه فتوتراپی یا اجاره دستگاه زردی از زردی کلینیک می توانید نسبت به درمان زردی بچه اقدام نمایید.

امتیاز شما post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *